Program cultural Octombrie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în octombrie 2021

Tel. relaţii:  022 229509 Eugenia Bejan

* Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
*** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Anatol Șmîșleaev – ilustrator de carte

Expoziție de carte

Spațiul expozițional

1-31

Anatol Șmîșleaev:
Ilustrații de carte
Scenografie pentru film de animație

Expoziție de artă

Spațiul expozițional

1-31

Aventură și mister în bibliotecă

Expoziție virtuală

Pe pagina web a bibliotecii
https://bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1

Ascultă sfatul bătrânesc
(Ziua Internațională a oamenilor în Etate)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

1

Alo, bunica. Alo, bunicul.

Acțiune de sensibilizare

Filiala nr. 2

1
11.00

Julia Jarman „Bunicul Leu”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor
(la Gimnaziul nr. 7)

1
12.00

Аленький цветочек – подарок от Сергея Аксакова
(Sergej Aksakov - 230 de ani de la naștere)

Programul „Долгая сказка детства”

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul Teoretic „Ac. C. Sibirschi”)

1

Cărțile care ne fac să zâmbim
(Ziua Mondială a Zâmbetului)

Expoziție

Filiala nr. 2

1
12.00

De ce anume muzica este considerată limbaj universal?

Club de dezbateri „Între Mit & Realitate”

Online pe aplicația Zoom
(Filiala nr. 1)

1

Nocturna Bibliotecilor

 

 

1
16.30

Scriitorii ne/se unesc în bibliotecă

Întâlnire cu scriitoarele Claudia Partole, Marcela Mardare, Lilia Bicec

Online pe aplicația Zoom
(Secția Mediateca)

1
17.00

Pijama Party: Citim, ne distrăm și visăm împreună cu scriitoarea Anna Leah

Ora de lectură și distracție

Filiala nr. 2

1
17.00

O poveste pentru copii și bunici: Citim împreună „Bunicii mei sunt speciali” de Jennifer Moore-Mallinos

Ora de poveste

Secția Biblioteca Picilor

1
17.00

„Șezătoarea” cu Tromp și Scârț

Întâlnire cu scriitorul Nicolae Rusu

Filiala nr. 1

1
17.00

Making Friends Books: Story time with the book „The very cranky bear” by Nick Bland

Story Time

Secția Carte străină

1
17.00

Ghici ce carte este?

Quiz online

Pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secțiile activitate cu publicul)

1
18.30

O aventură în bibliotecă

Atelier de benzi desenate

Secția pentru Adolescenți

3
11.00

Friendly English
(cu înscriere prealabilă)

Club conversațional de limba engleză (copii de 9 -11 ani)

Secția Carte străină

4

„Animalele și copiii mici sunt oglinda naturii”
(Ziua Internațională a Animalelor)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

4
09.30

Loupy Christophe „Tati, ce e asta!”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor
(la Grădinița nr. 146 „Auraș Păcuraș”)

4
10.00

Carolina Rabei „Cartea fără poveste”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Online pe aplicația Zoom
(Filiala nr. 2)

4
12.00

Аленький цветочек – подарок от Сергея Аксакова
(Sergej Aksakov - 230 de ani de la naștere)

Programul „Долгая сказка детства”

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul Teoretic „Ac. C. Sibirschi”)

4

Sărbătorește alături de noi prietenii necuvântători
(Ziua Internațională a Animalelor)

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

5

Tuesday’s Book Review

Recomandare de literatură în limba engleză

Pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția Carte străină)

5
09.15

Zâmbiți, vă rog!
(Ziua Mondială a Zâmbetului)

Programul „Sărbători amuzante”

Online pe aplicația Zoom
(Secția Mediateca)

5
10.00

Mihail Sadoveanu „Domnu Trandafir”

Ora de lectură

Online pe aplicația Zoom
(Filiala nr. 2)

5
12.00

Arta de a fi profesor
(Ziua Mondială a Pedagogului)

Convorbire

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul Teoretic „Elena Alistar”)

6
09.30

Ionuț Skrypnyk „Rică, dinozaurul fricos”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor
(la Grădinița nr. 146 „Auraș Păcuraș”)

6

Videoblog „Мы прочитали – предлагаем вам”
(Выпуск 62 - Чарлз Робертс „Рыжий Лис”)

Videoblog de recomandare a cărților

Online pe YouTube https://www.youtube.com/user/BibliotecaCreanga și pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția pentru Adolescenți)

6 - 7
09.00

Programul Microsoft Word

Atelier pentru bibliotecari ai BNC „Ion Creangă”

Centrul de Formare
(Sala de Evenimente)

6 12.00

Animalele sunt cei mai buni prieteni

Convorbire

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul Teoretic „Vasile Vasilache)

6
13.30

Curiozități din lumea animală

Programul „Cheițele cunoașterii”

Filiala nr. 1
(la Școala Complexului de Pedagogie Curativă „Orfeu”)

7

Les lectures du Jeudi

Recomandare de literatură în limba franceză

Pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția Carte străină)

7
14.30

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 9+ ani

Sala de Evenimente

7
16.00

Garry Flemings „Ursulețul este BUN cu ceilalți”

Programul „Cu o carte la cei mici”

Filiala nr. 1
(la Grădinița „Acadele Club”)

8
09.30

Ken Brown „Aventurile lu MURDĂRICI”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor
(la Grădinița nr. 60)

8

George Enescu - geniu al muzicii universale
(Ziua Internațională a Muzicii)

Expoziție

Secția Mediateca

8
11.00

Ora să ȘTIM

Program educațional pentru copii de 3-10 ani

Online pe aplicația Zoom
(Filiala nr. 2)

10
10.00 – 15.30

Festivitatea de premiere a participanților la Maratonul de lectură „Vacanță de Magie cu Lecturi o Mie”

Festivitate de premiere

Holul de la parter, Sediul central

12
09.00

Identitatea vizuală a BNC
„Ion Creangă”

Atelier pentru bibliotecari ai BNC „Ion Creangă”

Centrul de Formare
(Sala de Evenimente)

12
09.00

Ora să ȘTIM

Program educațional pentru copii de 3-10 ani

Secția Carte străină
(la Grădinița nr. 91)

12
10.30

Сказка для детей и взрослых
(Sergej Aksakov - 225 ani de la naștere)

Programul „Удивительные приключения и превращения”

Secția Mediateca
(la Liceul Teoretic „Ac. C. Sibirschi”)

12
11.00

Robert Șerban „Cele patru aripi ale bunicii”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor
(la Liceul Teoretic „Elena Alistar)

12

Tuesday’s Book Review

Recomandare de literatură în limba engleză

Pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția Carte străină)

13

Întâlnire cu scriitorul Nicolae Rusu

Campania Naţională „Să citim împreună” la Orhei

Online pe aplicația Zoom
(Secția Dezvoltare în biblioteconomie și științele informării)

13

Videoblog „Мы прочитали – предлагаем вам”
(Выпуск 63 - Лесли Риис „Про коалу Ушастика, черепаху Сарли и Кароинги-эму”)

Videoblog de recomandare a cărților

Online pe YouTube https://www.youtube.com/user/BibliotecaCreanga și pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția pentru Adolescenți)

13
09.30

Ken Brown „Murdărici. O poveste cu un cățel”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor
(la Grădinița nr. 146 „Auraș Păcuraș”)

13
10.00

Cum utilizăm aplicația Zoom

Atelier pentru bibliotecari ai BNC „Ion Creangă”

Centrul de Formare
(Sala de Evenimente)

13
11.00

Chișinău- orașul meu!

Expoziție
Lecturi publice

Filiala nr. 1

13
13.30

Cum se hrănesc plantele?

Programul „Cheițele cunoașterii”

Filiala nr. 1
(la Școala Complexului de Pedagogie Curativă ”Orfeu”)

13
14.30

Ora să ȘTIM

Program educațional pentru copii de 3-10 ani

Online pe aplicația Zoom
(Secția Mediateca)

15

„Igiena e pe lume
Fruntea sfaturilor bune”
(Ziua Mondială a Spălatului pe Mâini)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

15

Ce poate fi mai bun decât o pâine?
(Ziua Internațională a Pâinii)

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

15
09.20

Pași spre cunoaștere

Program pentru elevi din clasele a 3-4-a (conform acordurilor cu școli/licee)

Online pe aplicația Zoom
(Secția Mediateca)

15
10.00

Cum utilizăm aplicația Google Meet

Atelier pentru bibliotecari ai BNC „Ion Creangă”

Centrul de Formare
(Sala de Evenimente)

15
10.00
11.00

„Летите, не бойтесь!”
(Christine Nöstlinger - 85 de ani de la naștere)

Programul „Самое время читать”

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul Teoretic „Ac. C. Sibirschi”)

15
11.00

Mircea Grecu „Povestea unui Virus viclean”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor
(la Gimnaziul nr. 7)

15
12.00

Alex Cabrera-Rosa „Bet și igiena”
(Ziua Mondială a Spălatului pe Mâini)

Programul „Codul bunelor maniere”

Online pe aplicația Zoom
(Filiala nr. 2)

17
11.00

Государь по прозванию Словарь
(Ziua dicționarului)

Programul „Умное чтение”

Online pe aplicația Google Meet
(Secția Mediateca)

17
11.00

Friendly English
(cu înscriere prealabilă)

Club conversațional de limba engleză (copii de 9 -11 ani)

Secția Carte străină

17
13.00

Story Time

Ora poveștilor în limba engleză

Secția Carte străină

18

„Pâinea e un soare care răsare din pământ”
(Ziua Internațională a Pâinii)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

18
11.00

Vladimir Colin „Bob-de-Grâu”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor
(la Gimnaziul nr. 7)

18
13.00

Необыкновенное чудо Евгения Шварца
(Evgenij Švarc - 125 de ani de la naștere)

Programul „Долгая сказка детства”

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul Teoretic „Ac. C. Sibirschi”)

19

Tuesday’s Book Review

Recomandare de literatură în limba engleză

Pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția Carte străină)

19
09.30

Наталья Чуб „Маленький вертолетик”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor
(la Grădinița nr. 60)

20

Videoblog „Мы прочитали – предлагаем вам”
(Выпуск 64 - Эрнест Сетон-Томпсон „Рассказы о животных”)

Videoblog de recomandare a cărților

Online pe YouTube https://www.youtube.com/user/BibliotecaCreanga și pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția pentru Adolescenți)

20
09.00

Metodologia de implementare a Programului național „În drum spre casă”

Training pentru bibliotecari ai BNC „Ion Creangă”

Centrul de Formare
(Sala de Evenimente)

20

Întâlnire cu scriitorul Nicolae Rusu

Campania Naţională „Să citim împreună” la Strășeni

Online pe aplicația Zoom
(Secția Dezvoltare în biblioteconomie și științele informării)

20
13.30

File din istoria omenirii: enigme și curiozități

Programul „Cheițele cunoașterii”

Filiala nr. 1
(la Școala Complexului de Pedagogie Curativă ”Orfeu”)

21

Les lectures du Jeudi

Recomandare de literatură în limba franceză

Pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția Carte străină)

21

Edmondo De Amicis, scriitor, jurnalist și pedagog italian -175 de ani de la naștere

Expoziție

Filiala nr. 1

21

Ziua Mondială a salutului

Discuție în grup

Secția Carte străină

21
13.00

Необыкновенное чудо Евгения Шварца
(Evgenij Švarc - 125 de ani de la naștere)

Programul „Долгая сказка детства”

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul Teoretic „Ac. C. Sibirschi”)

21
14.30

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 9+ ani

Sala de Evenimente

21
16.00

Thierry Robberecht „Lupul care a căzut din carte”

Programul „Cu o carte la cei mici”

Filiala nr. 1
(la Grădinița „Acadele Club”)

22
09.20

Pași spre cunoaștere

Program pentru elevi din clasele a 3-4-a (conform acordurilor cu școli/licee)

Online pe aplicația Zoom
(Secția Mediateca)

22
09.30

Ioana Omuț-Cherechianu „Spiridușii și primul ajutor”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor
(la Grădinița nr. 60)

22

Întâlnire cu scriitorul Nicolae Rusu

Campania Naţională „Să citim împreună” la Sîngerei

Online pe aplicația Zoom
(Secția Dezvoltare în biblioteconomie și științele informării)

24
11.00

Literație pentru familie

Program de lectură pentru copii și părinți

Online pe aplicația Zoom
(Secția Mediateca)

26
09.30

Lucia Muntean „Povestea puiului de arici”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor
(la Grădinița nr. 146 „Auraș Păcuraș”)

26
10.00

Tehnica lecturii cu voce tare

Atelier profesional cu bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale, bibliotecari școlari și bibliotecari ai BNC „Ion Creangă”

Online pe aplicația Zoom
(Centrul de Formare)

26

Tuesday’s Book Review

Recomandare de literatură în limba engleză

Pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția Carte străină)

26

Întâlnire cu scriitoarea Lucreția Bîrlădeanu

Campania Naţională „Să citim împreună” la Orhei

Online pe aplicația Zoom
(Secția Dezvoltare în biblioteconomie și științele informării)

27
12.00

Уши, лапы и хвосты: рисуем домашних питомцев

Ora de artă

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul Teoretic „Ac. C. Sibirschi”)

27

Videoblog „Мы прочитали – предлагаем вам”
(Выпуск 65 - Джеймс Хэрриот „И все они – создания природы”)

Videoblog de recomandare a cărților

Online pe YouTube https://www.youtube.com/user/BibliotecaCreanga și pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția pentru Adolescenți)

27
13.30

File din istoria omenirii: enigme și curiozități

Programul „Cheițele cunoașterii”

Filiala nr. 1
(la Școala Complexului de Pedagogie Curativă „Orfeu”)

27
15.00

Festivitatea de totalizare a Concursului republican de book trailere #PriveșteCitește

Festivitate de totalizare

Online pe aplicația Zoom
(Secția Dezvoltare în biblioteconomie și științele informării)

28
09.00

Ora să ȘTIM

Program educațional pentru copii de 3-10 ani

Secția Carte străină
(la Grădinița nr. 91)

28
09.30

Наталья Чуб „Путешествие листика”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor
(la Grădinița nr. 60)

28

Les lectures du Jeudi

Recomandare de literatură în limba franceză

Pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/biblioteca.creanga/
(Secția Carte străină)

28
12.00

Dincolo de magia desenelor animate
(Ziua Internațională a Animației)

Atelier de benzi desenate

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul Teoretic „Vasile Vasilache)

28

Întâlnire cu scriitorul Nicolae Rusu

Campania Naţională „Să citim împreună” la Bujor, r-nul Hîncești

Online pe aplicația Zoom
(Secția Dezvoltare în biblioteconomie și științele informării)

28
14.30

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 9+ ani

Sala de Evenimente

28
15.00

Întâlnire cu scriitoarea Mihaela Perciun

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Online pe aplicația Zoom
(Filiala nr. 2)

28
16.00

Cristina Bujor „Obișnuitul neobișnuit”

Programul „Cu o carte la cei mici”

Filiala nr. 1
(la Grădinița „Acadele Club”)

29
09.30

Shel Silverstein „Pomul cel darnic”
(Ziua Națională „Un arbore pentru Dăinuirea Noastră”)

Programul „Să descoperim natura”

Online pe aplicația Zoom
(Filiala nr. 2)

29

Întâlnire cu scriitorul Nicolae Rusu

Campania Naţională „Să citim împreună” la Anenii Noi

Online pe aplicația Zoom
(Secția Dezvoltare în biblioteconomie și științele informării)

31
11.00

Friendly English
(cu înscriere prealabilă)

Club conversațional de limba engleză (copii de 9 -11 ani)

Secția Carte străină

31
11.00

Literație pentru familie

Program de lectură pentru copii și părinți

Online pe aplicația Zoom
(Secția Mediateca)

31
13.00

Story Time

Ora poveștilor în limba engleză

Secția Carte străină

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse