Program cultural Martie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în martie 2020

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină - str. Şciusev 65
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

 

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărți jubiliare 2020

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
https://bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

1
12.00

La piept, la inimă – Mărțișor

Mărțișorul – Medalia de aur a Primăverii

Expoziție de mărțișoare
Oră de lectură

Filiala nr. 2

1
12.00

CodeLab – Nivel I
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

1
12.00

Literația în familie

Program de lectură în familie

Secția Mediateca

1
13.00

„Chipul mamei” (fragment din „Amintiri din copilărie”)

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

2
9.30
13.30

Ион Крянгэ „Кошелёк с двумя денежками”
Ion Creangă „Prostia omenească”

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

3
9.30

Ion Creangă „Povestea porcului”

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

3
11.00

Întâlnire cu scriitorul Titus Știrbu

Întâlnire în cadrul Campaniei Naționale „Să citim împreună!”

Filiala nr. 1
(la Liceul „Vasile Vasilache”)

3, 4
11.30

О сорванце Никэ, черешнях и многом другом

Programul „Умное чтение”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

3
13.00

Ziua Mondială a Scriitorului

Discuție

Filiala nr. 2

3
13.30

Copilăria în amintirile crengiene

Șezătoare literară

Secția Mediateca

3
15.30

Ion Creangă „My relish for cherries”

Oră de lectură

Secția Carte străină

4
10.00-15.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Formare
Sala Evenimente

5
14.00

Toți suntem strănepoții lui Ion Creangă

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

5
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

5
16.00

Brigitte Weninger, Eve Tharlet „Matei o iubește pe mami”

Programul „În lumea poveștilor”

Filiala nr. 1

6
10.00

Ziua Internațională a Femeii

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

6
13.00

Bărbatul creează prin imaginație, femeia prin iubire

Clubul de discuții
„Generația Zet”

Filiala nr. 1

10
9.30

Beer de Hans „Lars și iepurașul cel fricos”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

10
10.00, 11.00, 12.00

Ника Гольц

Programul „Они рисуют наши книги”

Secția pentru Adolescenți

10
11.00, 13.00

Oaspetele – bucuria gazdei: vino când ești dorit, ca să fii bine primit

Programul „Bunele maniere”

Secția pentru Adolescenți

10, 24
11.30
11, 25
12.30

Dick King-Smith „ЛедиДейзи”

Programul „Путешествуем со сказкой”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

11
9.30

Грета Каролат, Сузанна Маис „Это сделали не мы!”

Programul
„Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

11
14.00

Educația Mediatică
(în limba rusă)

Program pentru copii de 9-18 ani

Secția Mediateca

12
10.00-15.00

Metodologia de implementare a programului „Literație pentru familie”

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Formare
Sala Evenimente

12
10.00

Joanna Cole „Autobuzul magic. Să exploarăm simțurile”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Filiala nr. 1

12
14.00

„Soarele furat”: poveste din Africa

Programul „Povești din toată lumea”

Secția Carte străină

12
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

13

Liviu Damian, un cavaler al adevărului
(Liviu Damian – 85 de ani de la naștere)

Expoziție

Filiala nr. 2

13, 20
10.00
12.00

Недовольные мыши Артура Гиваргизова
(Artur Ghivarghizov – 55 de ani de la naștere)

Programul „Послушай мое сердце”

Secția pentru Adolescenți

13
13.30

Călătorie în Egiptul Antic

Programul „HisFun – împreună prin istorie”

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca

13
14.00

Simona Epure „Ce surpriză!”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Secția Biblioteca Picilor
Secția Carte străină

13
16.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

15
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină  

15
11.00

Literația în familie

Program de lectură în familie

Filiala nr. 1

15
12.00

CodeLab – Nivel II
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

15
12.00

Книги помогающие жить

Programul „Inimă deschisă”

Secția pentru Adolescenți

17
10.00

Cartea și comportamentul meu față de ea

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

17
11.30
18
12.30

Поэзия – чудесная страна

Programul „Умное чтение”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

18
10.00

La fȇte de la Francophonie
 (Ziua Internațională a Francofoniei)

Expoziție de carte franceză

Secția Carte străină

18
11.00

Literația în familie

Program de lectură în familie

Filiala nr. 1

19
9.00-12.00

Alcătuirea unui CV Europass

Atelier pentru bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Sala Evenimente

19
10.00

David McKee „Elmer și monstrul”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor

19
13.00

La civilisation, la culture et la
cuisine de la France

Călătorie virtuală

Secția Carte străină

19
13.00

Freamătul sufletului îmbrăcat în
cuvinte

Gala poeziilor alese

Secția pentru Adolescenți

19
14.00

Educația Mediatică
(în limba română)

Program pentru copii de 9-18 ani

Secția Mediateca

19
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

20
9.00

Teatrul, o poveste reală
(Ziua Internațională a Teatrului pentru Copii și Tineret)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

20
9.00

Poezia este un paradis, un vis
(Ziua Mondială a Poeziei)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

20
10.00

Poezia, izvor de apă vie
Un dar divin – poezia
Не словами пищутся стихи...

Expoziții

Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți

20
10.00

Poezia mă învață să trăiesc frumos

Expoziție
Atelier de lectură

Filiala nr. 1

20
10.00

Alexandru Ioan Cuza, primul domnitor
al Principatelor Unite

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

20
13.00

Les meilleurs classiques de la
Litterature francaise

Discuție

Secția Carte străină

20
13.00

Marele român Alexandru Ioan Cuza
(Alexandru Ioan Cuza – 200 de ani de la naștere)

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 2

20
14.00

Teatrul este un barometru cultural
(Ziua Internațională a Teatrului pentru Copii și Tineret)

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 2

20
16.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

22
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

22
11.00

Apa, izvorul vieții

Expoziție
Lecturi publice

Filiala nr. 1

22
11.00

Poezia, ambasadorul artelor frumoase
(Ziua Mondială a Poeziei)

Recital de poezie

Filiala nr. 2

22
12.00

CodeLab – Nivel II
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

22
13.00

Apa lină, apa vie
Pentru om e-o avuție.
Cele mai ciudate ploi de pe Pământ
(Ziua Mondială a Apei)

Expoziție

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

22
14.00

TIC-Lab – Nivelul II

Ateliere de design pentru mari și mici

Secția Mediateca

23
12.00

Книг! Ради Бога, книг!

Programul „Пушкин однажды и навсегда”

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul „A. Cantemir”)

23
13.00

Ziua Mondială a Apei

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 2

25
10.00

Apa și sănătatea

Oră de ecologie

Secția Mediateca

25
13.30

Holde Kreul „Eu și sentimentele mele”

Clubul „Deceluș”

Secția Biblioteca Picilor

25
14.30

Educația Mediatică
(în limba rusă)

Program pentru copii de 9-18 ani

Secția Mediateca

26
9.00-12.00

Cum se scrie o istorie de succes

Atelier pentru bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Sala Evenimente

26
13.30

Marianne Dubuc „Leul și pasărea”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Secția Biblioteca Picilor

26
14.00

„Sacul cu povești”: poveste din Cambodgia

Programul „Povești din toată lumea”

Secția Carte străină

26
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

27
13.00

Ziua Mondială a Teatrului

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 2

27
13.00

Театр – великий волшебник

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

27
13.00

Copiii Greciei Antice

Programul „HisFun – împreună prin istorie”

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca

27
16.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

29
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină  

29
12.00

CodeLab – Nivel II
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

31
13.00

David McKee„Elmer și balenele”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Secția Mediateca

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse