Program cultural Februarie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în februarie 2020

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină - str. Şciusev 65
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

 

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-29

Cărți jubiliare 2020

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
https://bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

2
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină  

2
12.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

3
11.00, 13.00

Bunele maniere în stradă

Programul „Bunele maniere”

Secția pentru Adolescenți

4
10.00

Eric Carle „From Head To Toe”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Carte străină

4
10.30

Холокост: факты, цифры и много боли

Convorbire

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul „Natalia Gheorghiu”)

4
11.00,
12.00

„Три орешка для Золушки”
(Božena Nȇmcová – 200 de ani de la naștere)

Programul „Волшебники приходят к людям”

Secția pentru Adolescenți

5

ZICI pentru Aici: Citim împreună pentru a vindeca planeta!
(Ziua Internațională a Cititului Împreună)

Campanie de promovare a cititului împreună cu voce tare
(conform înscrierii cu grupul)

Toate secțiile Activitate cu publicul

 

 

 

 

9.00-12.00
9.00

10.00

Victoria Pătrașcu „Șansa lui Bilețel”

A. Heymans „Învață să respecți natura împreună cu Matilda Văcuța”
„Întrebări și răspunsuri pentru prichindei: De ce? Natura”

Lecturi publice

Liceul „Socrate”(Centrul de Formare)
Filiala nr. 1

Filiala nr. 1

10.00

Rebecca Elliot „Prima iarnă a lui Vulpișor”

 

Secția Biblioteca Picilor

10.00

Margery Williams „The Velveteen Rabit”

 

Grădinița nr. 91 (Secția Carte străină)

10.00

Iuliu Cîrchelan „Povești pentru copii”, Alejandro Algarra și Gustavo Mazali „Minunile naturii”

 

Secția Mediateca

11.00

Ionel Pop „Povești cu iepuri”

 

Secția pentru Adolescenți

11.15

Rebecca Elliot „Prima iarnă a lui Vulpișor”

 

Secția Biblioteca Picilor

11.30

Наталия Чуб „Путешествие листика”, Святослав Сахарнов „Сказки для почемучек”

 

Liceul „N. Gogol” (Secția Mediateca)

11.30

Alejandro Algarra „Minunile naturii”

 

Filiala nr. 1

12.30

Наталия Чуб „Путешествие листика”, Святослав Сахарнов „Сказки для почемучек”

 

Liceul „N. Gogol” (Secția Mediateca)

13.00

Emil Pavelcu „Se naște un om – sădește un pom”
Николай Сладков „Воробей в шляпе”

 

Sala Evenimente

Secția pentru Adolescenți

13.30

Victoria Pătrașcu „Șansa lui Bilețel”

 

Gimnaziul nr. 7 (Secția Biblioteca Picilor)

13.30

A. Heymans „Învață să respecți natura împreună cu Matilda Văcuța”

 

Gimnaziul nr. 7 (Filiala nr. 2)

14.00

Selma Lagerlöf „The Wonderful Adventuries of Nils”

 

Secția Carte străină

11.00

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Eveniment special în cadrul programului, inițiat de Asociația OvidiuRo

Biblioteca Publică Larga Nouă, Cahul

6
10.30
11.15

Taro Gomi „Crocodilul și dentistul”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Secția Biblioteca Picilor
Secția Carte străină

6
10.30

Наталия Чуб „Путешествие листика”, Святослав Сахарнов „Сказки для почемучек”

Lecturi publice

Sala Evenimente (Secția Mediateca)

6
12.00

Бабушка всей Норвегии
(Anne-Katrine Vestly – 100 de ani de la naștere)

Programul „Пришло время читать”

Secția pentru Adolescenți

6
14.30

„O vrajă ciudată”: poveste din Australia

Programul „Povești din toată lumea”

Secția Carte străină

6
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

7
10.00

Gheorghe Calamanciuc – 75 de ani de la naștere

Expoziție

Filiala nr. 2

7
16.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

9
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

9
12.00

TIC-Lab

Ateliere de design pentru mari și mici

Secția Mediateca

9
13.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

10
10.00

Poetul timpului – Grigore Vieru

Expoziție

Secția Mediateca

11
11.00

„Iartă-mă”: cântece despre mama pe versuri de Grigore Vieru

Oră literar-muzicală

Secția pentru Adolescenți

11
11.30

С точки зрения собаки
(Jaan Larri – 120 de ani de la naștere)

Programul „Умное чтение”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

11
13.00

Clubul CARTE-FILilor

Club de lectură pentru adolescenți

Filiala nr. 2

11
14.00

În drum spre casă

Program socio-educațional de prevenire a abuzului față de copii
(copii de 6-12 ani)

Filiala nr. 1

11
14.30

Together for a better Internet
(Ziua Europeană a Siguranței pe Internet)

Colocviu

Secția Mediateca

12
9.00-12.00

Metodologia de livrare a programului „În drum spre casă”

Training pentru bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Formare

12
9.00

Ирина Гурина „Селезень Афанасий и его друзья”

Programul
„Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

12
10.00

Cu „Albinuța” în poiana poeziilor

Ora de poezie

Secția Mediateca

12
11.30

Сточкизрениясобаки
(Jaan Larri – 120 de ani de la naștere)

Programul „Умное чтение”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

12
14.00

Educația Mediatică
(în limba rusă)

Program pentru copii de 9-18 ani

Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți

13-14
9.00-12.00

Metodologia de implementare a programului „Literație pentru familie”

Training pentru bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Formare

13
9.00

Un scriitor din zodia umorului
(Petru Cărare – 85 de ani de la naștere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

13
10.00

Anita Loughrey, Daniel Howarth „Iarna. Pe cine a salvat bufnița”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Secția Mediateca

13
10.00

Întâlnire cu scriitoarea Claudia Partole

Întâlnire

Secția Biblioteca Picilor (Grădinița „Ingenium”)

13
13.00

Радуйсявсемунасвете
(Grigore Vieru – 85 de ani de la naștere)

Programul „Послушай мое сердце”

Secția pentru Adolescenți

13
14.30

Eric Carle „From Head to Toe”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Secția Biblioteca Picilor
Secția Carte străină

13
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

14
10.00

Grigore Vieru, poetul valorilor esențiale

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

14
11.00

Grigore Vieru, poetul tuturor vârstelor

Expoziție
Atelier de lectură

Filiala nr. 1

14
12.30

Grigore Vieru – 85 de ani de la naștere

Expoziție
Recital de poezie

Filiala nr. 2

14
13.00

Viața copiilor în Roma Antică

Programul „HisFun – împreună prin istorie”

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca

14
13.30

Talent dăruit copiilor
(Grigore Vieru – 85 de ani de la naștere)

Expoziție
Convorbire

Secția Biblioteca Picilor

14
16.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

16
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină  

16
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

16
12.00

Literația în familie

Program de lectură în familie

Secția Mediateca

16
12.00

День громкого чтения - Библиотерапия

Programul „Inimă deschisă”

Secția pentru Adolescenți

16
12.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

17
10.00

„Învățăm să numărăm”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Filiala nr. 2

17
11.00

Învață să vorbești frumos

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

17
12.00

„Нет, весь я не умру”

Oră de poezie

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul „A. Cantemir”)

17
13.00

Eric Carle „From Head to Toe”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Secția Biblioteca Picilor
Secția Carte străină

17
13.30

Louison Nielman „Mă relaxez cu Anda, micuța Panda”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Secția Biblioteca Picilor

18-19
10.00-15.00

Elaborarea portofoliului serviciului modern de bibliotecă

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Sala Evenimente

18
10.00

Beer de Hans „Lars și cățelușul husky”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

18
10.30

Helen  Marstiller „Să mâncăm multe culori”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Filiala nr. 1

18, 19
11.30

СлужбадоставкиКики
(Eiko Kadono – 85 de ani de la naștere)

Programul „Путешествуем со сказкой”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

19
13.30

Dagmar Geisler „Gata, acum am destul”

Clubul „Deceluș”

Secția Biblioteca Picilor

20
11.00

Paul Stewart, Chris Riddell „Bulgăraș de primăvară”

Programul „În lumea poveștilor”

Filiala nr. 1

20
13.00
21
10.00

Обыкновенный волшебник Геннадий Гладков
(Gennadij Gladkov – 85 de ani de la naștere)

Programul „Музыкальные истории”

Secția pentru Adolescenți

20
13.00

Dragobetele, sărbătoarea dragostei la română

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

20
14.00

Concursul povestitorilor „Hai mai bine despre copilărie să vorbim”
(elevi din clasele a III-IV)

Concurs

Sala Evenimente

20
14.30

Întâlnire cu scriitorul Ion Anton, protagonistul Campaniei Naționale „Să citim împreună!”

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Sala Evenimente

20
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

21
13.00

Со всем народом на „ты”
(Ziua Internațională a Limbii Materne)

Expoziție
Oră literară

Secția pentru Adolescenți

21
13.00

Dragostea pe înțelesul adolescenţilor înseamnă...

Clubul de discuții
„Generația Zet”

Filiala nr. 1

21
13.30

Драгобете – древний праздник весны

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

21
14.00

O dulcea mea limbă maternă!
(Ziua Internațională a Limbii Materne)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

21
14.00

Parada povestitorilor „Hai mai bine despre copilărie să vorbim”

Eveniment dedicat povestitorului Ion Creangă

Sala Evenimente

21
16.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

23
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină  

23
12.00

Literația în familie

Program de lectură în familie

Secția Mediateca

23
12.00

„Vine Primăvara în Pădurea Verde”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

23
12.00

Ziua dragostei și a bunăvoinței - Dragobete

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

23
13.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

24
14.00

În drum spre casă

Program socio-educațional de prevenire a abuzului față de copii
(copii de 6-12 ani)

Filiala nr. 1

25
10.00

David McKee „Elmer și balenele”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor

26
10.00-15.00

Chestionare on-line: operativ, eficient, gratuit

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Sala Evenimente

26
14.00

Educația Mediatică
(în limba rusă)

Program pentru copii de 9-18 ani

Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți

 

Festivalul „Zilele Creangă”,
ediția a X-a

 

 

25
10.00, 11.00,
12.00

Ион Крянгэ: что мы о нём знаем

Convorbire

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul „C. Sibirschi”)

25
11.00,
13.00

Copilărie veselă și nevinovată

Victorină

Secția pentru Adolescenți

27
10.00

Poveștile lui Ion Creangă – farmec și haz
The Wonders of Ion Creangă
Eternul povestitor Ion Creangă
În povești cu Ion Creangă
Mai aproape de Ion Creangă
Biblioteca Crengiana

Expoziții

Spațiul Expozițional

Secția Carte străină
Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți
Filiala nr. 2
Filiala nr. 1

10.00

Sfătosul bunic din Humulești – prietenul copiilor

Atelier literar

Filiala nr. 1

12.00

„Punguța cu doi bani” в иллюстрациях художников Молдовы

Prezentare

Secția pentru Adolescenți

28
10.00
10.00
11.00

 

Veselul și tristul Ion Creangă
În grădina poveștilor lui Ion Creangă
Souvenirs d’enfance

 

Spectacol literar-artistic
Atelier de lectură
Oră de lectură

 

Filiala nr. 2
Filiala nr. 1
Secția Carte străină

13.00

Toți suntem strănepoții lui Creangă

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

27
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

28
13.00

Viața copiilor în China Antică

Programul „HisFun – împreună prin istorie”

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca

28
16.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse