Program cultural Ianuarie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în ianuarie 2020

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină - str. Şciusev 65
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

 

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

2-31

Cărți jubiliare 2020

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

2
9.00

Anul Nou a sosit, noi îi spunem bun venit!

Expoziție

Filiala nr. 1

2
10.00

Petre Ispirescu, folclorist și povestitor
(Petre Ispirescu – 190 de ani de la naștere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor
Filiala nr. 2

2
10.00

Promotorul valorilor naționale
(Ion Iachim – 70 de ani de la naștere)

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

2, 9, 16, 23, 30
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

9
10.00
12.00

Лесной сказочник
(Nikolaj Sladkov – 100 de ani de la naștere)

Expoziție
Călătorie literară

Secția pentru Adolescenți

9, 10
12.00

Nu uita să spui „Mulțumesc”

Programul „Bunele maniere”

Secția pentru Adolescenți

9
12.00
10
13.00

Кому и за что мы скажем сегодня „спасибо”?

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

10
9.00-11.00

Educația Media

Training pentru bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Formare

10
9.30

Emilie de Boissiere „Rozalia nu spune niciodată „mulțumesc”
(Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”)

Ora poveștilor

Secția Biblioteca Picilor

10
10.00

Arta cuvântului eminescian

Expoziție

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca

10
11.00

Magia cuvântului „Mulțumesc”

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

10, 14
10.00
12.00

По следам Гензель и Гретель
(Jacob Grimm – 235 de ani de la naștere)

Programul „Волшебники приходят к людям”

Secția pentru Adolescenți

10, 17, 24, 31
16.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

12, 16
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină  

12
12.00

Seara pe deal
(cântece și romanțe pe versurile lui Mihai Eminescu)

Oră literar-muzicală

Secția pentru Adolescenți

12, 19, 26
12.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

12
12.30

Eu sunt un copil educat
(Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”)

Discuție

Filiala nr. 2

12
14.00

TIC-Lab

Ateliere de design pentru mari și mici

Secția Mediateca

13, 16
10.00

Где живёт Краса мира?

Programul „Пришло время читать”

Secția pentru Adolescenți

13, 20
14.00

În drum spre casă

Program socio-educațional de prevenire a abuzului față de copii
(copii de 6-12 ani)

Filiala nr. 1

14
10.00

Codul bunelor maniere

Program educațional
(copii de 9-12 ani)

Filiala nr. 2

14
10.00

Eric Carle „Omida mâncăcioasă”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Filiala nr. 1

14
11.30
22
11.30, 12.30

Волшебная Германия

Programul „Путешествуем со сказкой”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

14
13.00

Ziua Wikipedia

Prezentarea site-ului

Filiala nr. 2

14
13.00

Colind pentru Eminescu

Oră literar-muzicală

Secția Mediateca

14
14.00

Alexei Colâbneac – Laureat al Diplomei de Onoare IBBY
(Ziua Națională a Culturii)

Expoziție de ilustrație de carte

Sala Evenimente

14, 20, 27
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel începător)

Centrul de Formare

15
9.00

Eminescu e u dor
Eminescu-i un izvor
(Ziua comemorării lui Mihai Eminescu)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

15
11.00

Popas în lirica eminesciană

Oră de poezie

Filiala nr. 2

15
12.00

Eminescu, tezaur al literaturii românești
Cum îl înțelegem azi pe Eminescu?

Expoziție

Atelier literar

Filiala nr. 1

15
13.00

Este cultura o formă de rezistență?
(Ziua Națională a Culturii)

Dezbateri

Filiala nr. 2

15, 16, 17
14.00

Luceafărul în universul artelor plastice

Atelier literar

Secția pentru Adolescenți
(la liceele „A.S. Pușkin”, „C. Sibirschi”, „A. Cehov”)

16
13.00

Egiptul antic

Programul „HisFun – împreună prin istorie”

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca

16
14.15

„Vrăbiuța”: poveste din Japonia

Programul „Povești din toată lumea”

Secția Carte străină

16
14.30

Inaugurarea Ungherului Media
Discuție cu Sergiu Tofilat, expert Watch Dog

Proiect finanțat de IREX Europe

Secția pentru Adolescenți
Centrul de Formare

17
9.00
10.00

Изобретатели – истинискатели
(Ziua Internațională a Copiilor Inventatori)

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

17
10.00

Britta Sabbag, Maite Kelly, Joelle Tourlonias „Bondărel învață să zboare”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Filiala nr. 2

17
10.15

Drew Daywalt „Ziua când au plecat creioanele colorate”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Secția Carte străină
Secția Biblioteca Picilor

17
13.00

Всемирный день снега

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

19
10.00

Ziua Mondială a Zăpezii

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

19
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

20, 21
10.00-15.00

Metodologia de livrare a Programului „Ora să ȘTIM”

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale selectate în program

Sala Evenimente

20, 22, 27
12.00

Я в гости к Пушкину спешу

Medalion literar

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul „A. Cantemir”)

21
9.30

David McKee „Elmer în zăpadă”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor

21
13.00

Un om cult poate avea o carieră de succes?

Clubul de discuții
„Generația Zet”

Filiala nr. 1

22
9.00

ИринаГурина „Выдра Нюся и зимородок Тёпа”

Programul
„Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

22
10.00-15.00

Implementarea proiectului „Punguța cu 2 cărți”

Atelier de instruire pentru bibliotecarii din bibliotecile publice teritoriale selectați pentru participarea la proiect

Sala Evenimente

22
14.00

Anul Nou Chinezesc

Eveniment în colaborare cu Ambasada Chinei în Republica Moldova

Filiala nr. 2

23
10.00

Oliver Jeffers „Cum să prinzi o stea”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Secția Biblioteca Picilor

23
11.00

Ziua Mondială a Scrisului de Mână

Atelier de caligrafie

Filiala nr. 1

23
12.00

Holocaustul, drama a umanității

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

23
13.00

David McKee „Elmer în zăpadă”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Sala Evenimente
Secția Mediateca

23
14.00

Anul Nou Chinezesc

Eveniment organizat în colaborare cu Ambasada Chinei în Republica Moldova

Filiala nr. 2

24
11.00

René Guillot „Crin-Blanc”
(René Guillot – 120 de ani de la naștere)

Ora poveștilor

Secția Carte străină

24
12.00

Сказки учат добру

Programul „Формула добра”

Secția pentru Adolescenți

24
12.30

Ziua Internațională pentru Comemorarea Victimelor Holocaustului

Discuție

Filiala nr. 2

26
12.00

„Moș Martin – ursul zăpezilor”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

27, 28, 29
14.00

Холокост: факты, цифры и много боли

Convorbire

Secția pentru Adolescenți
(la liceele „Acad. C. Sibirschi”, „A. Cehov”, „M. Koțiubinski”)

28
9.30

Gustare cu varză

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

28
10.00

Bill Martin Jr., Eric Carle „Ursule brun, ursule brun, tu ce vezi?”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Filiala nr. 2

28
10.00-15.00

TIC-Lab: Ateliere de design pentru mari și mici

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Sala Evenimente

28
13.00

Holocaustul nu are naționalitate

Conferință

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul „N. Gogol”)

28
14.00

Clubul CARTE-FILilor

Club de lectură pentru adolescenți

Filiala nr. 2

29
13.30

Povești despre Virtuți și Valori

Clubul „Deceluș”

Secția Biblioteca Picilor

30
10.00

David McKee „Elmer în zăpadă”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Filiala nr. 1

30
13.00

Grecia antică

Programul „HisFun – împreună prin istorie”

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca

30, 31
13.00

Наш современник Антон Чехов
(Anton Cehov – 160 de ani de la naștere)

Medalion aniversar

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca
(la liceele „C. Sibirschi”, „A. Cehov”)

31
14.30

Campania „Să citim împreună!”

Lansarea Campaniei Naționale de promovare a lecturii

Sala Evenimente

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse