Program cultural Decembrie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în decembrie 2019

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărți jubiliare 2019

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1
10.00

Unire-n cuget și simțire
(101 ani de la Marea Unire)

Expoziție

Filiala nr. 1

1
10.00
13.00

Ziua Mondială de Combatere și Profilaxie a Maladiei HIV/SIDA

Expoziție
Discuție

Secția pentru Adolescenți
Filiala nr. 2

1, 15
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

2
10.00

A Christmas Carol

Expoziție

Secția Carte străină

3
10.00

Jose Moran „Veverițele și optimismul”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

3
10.00
5
11.00

Cum ne comportăm în timpul sărbătorilor

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

3
13.00
4
15.00

Daniela Stoicescu, Sidonia Călin „Fusul cu zurgălăi”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Sala Evenimente
Secția Mediateca

3, 10, 17, 24
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel începător)

Centrul de Formare

4
12.30

Iris Wewer „Roza cea zburdalnică”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Secția Biblioteca Picilor
Centrul de Formare

4, 5
13.30

Călătorie în corpul uman

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Sala Evenimente
Secția Mediateca

5
9.30

Анна Гончарова „Новый год”

Programul
„Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

5
10.00-15.00

Ora poveștilor în format modern

Atelier pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Formare

5, 12, 19, 26
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Formare

6
11.00

Campania „Să citim împreună!”
(Claudia Partole „Rebela”, Ianoș Țurcanu „Poeme pe trepte încinse”)

Conferința Națională de totalizare a Campaniei

Sala Evenimente

6
12.00

Voluntariatul este necesitate sau oportunitate?
(Ziua Internațională a Voluntarilor în Slujba Dezvoltării Economice și Sociale)

Clubul de discuții
„Generația Zet”

Filiala nr. 1

6, 13,20
15.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

8, 22
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

8, 22
12.00

TIC-Lab

Ateliere de design pentru mari și mici

Secția Mediateca

8
14.00

Minunile lumii antice: Ce? Unde? Când?

Quiz pentru adolescenți

Secția pentru Adolescenți

9-15

Ora de Coding = Hour of Code
(Săptămâna Educației în Tehnologia Computerelor)

Ateliere de programare

Sala Evenimente

9
11.00

În drum spre casă

Program socio-educațional de prevenire a abuzului față de copii
(copii de 6-12 ani)

Filiala nr. 1

10
10.00

David McKee „Elmer și Rose”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor

10
11.00

Cartea mea preferată

Discuție în programul „Itinerarul cărții”

Secția pentru Adolescenți

10
14.30

Dizabilitatea: între verdict social și provocare personală
(Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi)

Discuție

Filiala nr. 2

11
10.00
11.00

Anna Milbourne, Serena Riglietti „De unde vin puii de animale?”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Filiala nr. 1

11
13.00

Tarp Gomi „Crocodilul și dentistul”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Secția Biblioteca Picilor
Secția Carte străină

12
10.00-15.00

Elaborarea portofoliului serviciului modern de bibliotecă

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Formare

13
10.00

Anna Milbourne, Serena Riglietti „De unde vin puii de animale?”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Filiala nr. 1

13
13.00

Care e legenda bradului de Crăciun?
(după cartea „Legenda primului brad de Crăciun”)

Clubul „Deceluș”

Secția Biblioteca Picilor

13
15.00

Concursul de poezie și proză „Dragă Moș Crăciun, vreau să-ți spun o taină...”

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

16
10.00

Lângă bradul de Crăciun

Expoziție

Secția Mediateca

17, 19
10.30

David McKee „Elmer în zăpadă”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Filiala nr. 1

17
11.00

Crăciunul – moment de reculegere și înălțare sufletească

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

17
13.00

Spune NU fumatului

Dezbatere

Secția Mediateca

18, 19
10.00
13.00

Рождественские стихи Бориса Пастернака и Иосифа Бродского

Oră de poezie

Secția pentru Adolescenți

18
11.30

В гости к Дедушке Морозу

Programul „Дети и волшебный мир библиотеки”

Secția Mediateca

18
13.30

Как встречают Новый Год в разных странах?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

19
10.00-15.00

Aplicațiile educaționale – suport pentru activitățile din bibliotecă

Training pentru bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Formare

19
13.30

Daniela Stoicescu, Sidonia Călin „Fusul cu zurgălăi”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Secția Biblioteca Picilor

19
14.00

Vine Moș Crăciun

Joc interactiv

Secția Mediateca

19
14.00

Simona Epure, Georgiana Chițac „Ce surpriză!”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Carte străină

22
11.00

Lumina sfântă venită în Ajun, să vă aducă în suflet un veșnic Crăciun

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

22
14.00

Cele mai frumoase orașe ale lumii: Ce? Unde? Când?

Quiz pentru adolescenți

Secția pentru Adolescenți

23
11.30

Eric Litwin, James Dean „Pete Motanul. Ador tenișii albi”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Filiala nr. 2

24
12.00

Christmas Traditions

Kahoot Quiz

Secția Carte străină

25
13.30

Lecturi la gura sobei

Clubul CARTE-FILilor

Filiala nr. 2

26
12.00

Să ascultăm de părinți

Ora poveștilor

Filiala nr. 2

29
12.00

„Regatul cailor - anotimpurile”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse