Program cultural Noiembrie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în noiembrie 2019

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-30

Cărți jubiliare 2019

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-30

Campania „Să citim împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

3
10.00-16.00

Savanți iluștri

Quiz pentru adolescenți

Secția pentru Adolescenți

3, 17
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

3, 10, 17, 24
12.00

CodeLab – Nivel I
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

3
12.00-16.00

Eu și cartea mea preferată

Sesiune de selfie

Secția pentru Adolescenți

3
14.00-16.00

Karaoke Club

Program distractiv

Secția pentru Adolescenți

4
10.00

Reading a good book is like taking a journey

Expoziţie

Secția Carte străină

5
10.00

Jose Moran „Elefantul și
generozitatea”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

5
11.30

Întâlnirea cu scriitorul Petre Crăciun

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2
(la Școala Primară nr. 86)

5
13.00

Cărțile preferate, eroii preferați

Discuție în programul „Itinerarul cărții”

Secția pentru Adolescenți

5, 12, 19, 26
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel începător)

Centrul de Excelență și Formare

6
10.00

Eric Carle „Omida mâncăcioasă”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Secția Biblioteca Picilor

6
13.00

Educația Mediatică

Atelier pentru adolescenți

Sala Evenimente
Secția Mediateca

7
10.00

David McKee „Prima mea Cărticică
Elmer”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor

7
10.00-15.00

Întrunirea implementatorilor de
proiecte ale IREX Europe în Moldova

Întrunire

Sala Evenimente

7
10.00-15.00

Elaborarea regulamentului unui
concurs pentru utilizatorii bibliotecii

Atelier pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

7
13.00

Democrația pe înțelesul elevilor

Discuție

Secția Mediateca

7
13.30

Întâlnirea membrilor Asociației ELSA
cu un notar

Lecție publică

Filiala nr. 2

7, 14, 21, 28
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Excelență și Formare

8, 15, 29
16.00

CodeLab - Web design pentru copii
(în limba rusă)

Ateliere pentru copii de 10-16 ani
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

10, 24
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

11
14.00

Lansarea revistei pentru tineri Evrica - Eureka

Lansare în colaborare cu Asociația Italia-Moldova

Sala de lectură,
Secția pentru Adolescenți

12
10.00

Eric Litwin, James Dean „Pete Motanul. Ador tenișii albi”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Secția Biblioteca Picilor

12
11.30

Жизнь и удивительные
приключения Робинзона Крузо
(„Robinson Crusoe” de Daniel Defoe –
300 de ani de la publicare)

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

12
13.00

Лев Толстой „Война и мир” –
150 de ani de la publicare

Atelier de lectură
„Час книги”

Filiala nr. 1

13
10.00

 „Șchiopul și orbul” (istorioară cu tâlc)
(Ziua Internaţională a Educaţiei Copiilor Nevăzători)

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

13
13.00

Ziua Internaţională a Educaţiei Copiilor Nevăzători

Oră de lectură

Secția Carte străină

14
10.00, 13.00

Toți suntem egali
(Ziua Internaţională pentru Toleranţă)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

14
10.00-15.00

Sondajele on-line: operativ, eficient, gratuit

Training pentru bibliotecarii BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

14
12.00

Iulia Hașdeu, fata cu un condei de aur
(Iulia Hașdeu – 150 de ani de la naștere)

Expoziție
Lecturi publice

Filiala nr. 1

14
13.00

Iulia Hașdeu, geniu suav, spirit neliniștit
(Iulia Hașdeu – 150 de ani de la naștere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

14
13.00

Educația Mediatică - Siguranța pe Internet

Atelier pentru copii

Secția Mediateca

15
10.00

Circulăm în siguranță
(Ziua Mondială de Comemorare a Victimelor Accidentelor Rutiere)

Convorbire

Secția Mediateca

15 10.00,13.00

Patrimoniul cultural – bogăția și mândria țării
(Ziua Patrimoniului Mondial)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

15
11.00

Iulia Iordan, Cristiana Radu „Călătorie printre ierburi și lumină”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Filiala nr. 1

15
13.00

Все ли пустыни жаркие?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

15 13.00

Acceptă-mă așa cum sunt
(Ziua Internaţională pentru Toleranţă)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

17
9.00

De ești mic sau de ești mare
Fii atent la traversare
(Ziua Mondială de Comemorare a Victimelor Accidentelor Rutiere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

17, 18
10.00,
13.00

Viața are prioritate
(Ziua Mondială de Comemorare a Victimelor Accidentelor Rutiere)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

17
12.00

Ziua Internațională pentru Toleranță

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 2

17
14.00

Ziua Mondială de Comemorare a Victimelor Accidentelor Rutiere

Convorbire

Filiala nr. 1

18-24

Zilele Bibliotecii Naționale pentru
Copii „Ion Creangă”
75 de ani de la fondare

 

 

18

 

 

22

BOOKuria lecturii + formă, imagine,
sunet, joc
The library is the door to many lives (Sharon Creech)
Cărțile-surpriză la Salonul
Internațional de Carte pentru Copii și Tineret
Publicațiile BNC „Ion Creangă” – Caleidoscop 75

Expoziții

Holul de la parter, Sediul central

Secția Carte străină

Secția Biblioteca Picilor

Holul Teatrului Republican de Păpuși „Licurici”

18
13.00

Stai, e roșu,
Treci, e verde
(Ziua Mondială de Comemorare a Victimelor Accidentelor Rutiere)

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 2

18
14.00

When in doubt, Look up...
in Encyclopedia Britannica

Ring intelectual

Secția Carte străină

19
10.15

Katherine Ayres, Nadine Bernard
Westcott „Sus, jos și de jur-împrejur”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 3-6 ani)

Secția Biblioteca Picilor
Secția Carte străină

19
11.00

Александр Волков „Волшебник Изумрудного города”

Programul „У книги день рождения”

Secția pentru Adolescenți

19, 20
11.30

Мир, полный тайн - библиотека

Programul „Дети и волшебный мир библиотеки”

Sala Evenimente
Secția Mediateca

19
13.00

Curiozități din viața cărților

Discuție în programul „Itinerarul cărții”

Secția pentru Adolescenți

20
10.00

David McKee „Elefantul Elmer”

Programul „Fiecare copil merită o poveste”

Secția Biblioteca Picilor

20-21
10.00-17.00

Implementarea programului „Literația pentru familie”

Training pentru bibliotecarii din bibliotecile publice teritoriale

Sala Evenimente
Sala de lectură pentru adolescenți

20
10.00,13.00

Și eu am drepturi
(Ziua Internaţională a Drepturilor Copiilor)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

20, 21
12.00

Маяк надежд в светящемся окне…
(Ziua Ferestrelor Luminate)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

20
13.00

Adolescenții de astăzi nu citesc:
Adevărat sau Fals

Clubul de discuții
„Generația Zet”

Filiala nr. 1

20
14.00

Tineri traducători

Concurs de traducere

Sala de lectură pentru Adolescenți
Secția Carte străină

20
14.00

Și bunicii au fost nepoți

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

21
10.00

Petre Popa „Iubesc și rostesc”

Lansare de carte

Secția Biblioteca Picilor
(la Școala primară nr. 83 „Grigore Vieru”)

21
13.00

Salutul – cheia comunicării
(Ziua Mondială a Salutului)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

21
13.30

Спиридон Вангели +
 Борис Диодоров

Programul „Песня на два голоса: писатель + художник, писатель + композитор”

Secția pentru Adolescenți

21
14.00

Ion Muscalu: istoria ca destin
asumat
(Ion Muscalu – 70 de ani de la
naștere)

Medalion aniversar

Sala Evenimente

21
15.00

Cărți despre dragoste

Clubul CARTE-FILilor

Filiala nr. 2

22
9.00-12.00

„Meniul” bibliotecii moderne : rețete de succes

Atelier profesional pentru bibliotecari

Sala Evenimente

22
10.00

Sergiu Botezatu „Grija pentru Pământ”

Prezentare de carte

Secția Biblioteca Picilor

22
12.00

Salutul, primul semn al politeții

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

22
15.00

Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă” : 75 de ani de excelență

Gala utilizatorilor și partenerilor

Sala de spectacole a Teatrului Republican de Păpuși „Licurici”

24
13.00

„Regatul cailor – Foc, Foc, Foc mistuitor”

Cinemateca picilor

Secția Biblioteca Picilor

24
14.00

Promovăm biblioteca împreună

Concurs de postere

Secția Mediateca

25
10.00

Adrienne Heymans „Învață să fii prudent cu Alice Șoricica”

Ora poveștilor

Filiala nr. 2

26
9.30

Анна Гончарова „Благодарность осени”

Programul
„Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

26
10.00

Metodologia Campaniei „Ora de coding la biblioteca”

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Sala Evenimente
Centrul de Excelență și Formare

26
11.30

О преданности, верности и дружбе
„Belyi pudel” de A. Kuprin – 115 ani de la publicare)

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

27, 29
12.00

Замурчательные кошки: рассказыаем о своих питомцах
(Ziua Mondială a Animalelor Domestice)

Programul „Caleidoscop ecologic”

Secția pentru Adolescenți

27
13.00

Daniela Stoicescu, Sidonia Călin „Fusul cu zurgălăi”

Programul „Ora să ȘTIM”
(copii de 7-10 ani)

Sala Evenimente
Secția Mediateca

27
13.00

Ce minuni sunt în natură
(după cartea „Minunile naturii” de
Alejandro Algarra)

Clubul „Deceluș”

Secția Biblioteca Picilor

28
10.00-15.00

Educația Media

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

28
12.00

„Băiețelul din coliba albastră” de
Spiridon Vangheli - 55 de ani de la publicare

Programul „Povești fără granite de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

29
15.00

Mihai Ciobanu. Ani de viață, ani de
cântec

Lansarea biobibliografiei „Mihai Ciobanu. Ani de viață, ani de cântec”

Sala Evenimente

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse