Program cultural Septembrie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în septembrie 2019

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-30

Cărți jubiliare 2019

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-30

Campania „Să citim împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

2

Ziua Cunoștințelor

Ziua ușilor deschise

Secțiile Activitate cu publicul

5, 12, 19, 26
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

4
10.00

Frumoasa și Bestia. Beauty and the beast

Cartoon Cinema

Secția Carte străină

5, 6
9.00

Educația civică și informarea alegătorilor

Training pentru bibliotecari

Centrul de Excelență și Formare

6
9.00

Felix Salten – „tatăl lui Bambi”
(Felix Salten – 150 de ani de la naștere)

Expoziție
Vizionare de film

Secția Biblioteca Picilor

6
11.30

Cărți despre relațiile părinți-copii

Clubul CARTE-FILilor

Filiala nr. 2

9
10.00,
10
13.00

Cărțile dătătoare de viață
(10 septembrie – Ziua mondială de prevenire a suicidului)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

10
10.00

Trei într-o barcă fără a mai socoti și câinele (The men in a boat) de K. Jerome (130 de ani de la publicare)

Discuție

Secția Carte străină

11
9.00

Să ascultăm de părinți

Ora poveștilor

Filiala nr. 2

11
13.00

„Ce să faci... când ți-e teamă de greșeli” de A. Claire și B.Freeland

Clubul „Deceluș”

Secția Biblioteca Picilor

13
11.00

Александр Куприн„Белый пудель” – 115 ani de la publicare

Atelier de lectură
„Час книги”

Filiala nr. 1

13
13.00

Юлиан Тувим

Oră de poezie
Programul „Возьми поэта в собеседники”

Secția pentru Adolescenți

17
10.00

Metodologia de implementare SMB „Tablet-Picii creează povești”

Training pentru bibliotecari

Centrul de Excelență și Formare

17
12.00

Cum ne comportăm la școală?

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

17
13.00

Cărți jubiliare

Discuție în programul „Itinerarul cărții”

Secția pentru Adolescenți

17
13.30

Profesii care vindecă
(Medalion aniversar consacrat scriitorului, medicului Ion Cuzuioc)

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

18
8.30

Training pentru asistenți parentali

În colaborare cu
CCF/HHC Moldova

Sala de Evenimente

18
11.00

В счастливой долине Муми-Троллей
(Tove Marika Jansson – 105 ani de la naștere)

Programul „Дети и волшебный мир библиотеки”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

18
13.00

Трям! Здрвствуйте!: читаем и рисуем героев Сергея Козлова
(Serghei Kozlov – 80 de ani de la naștere)

Lecturi comentate în programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

19
10.00

Educația Media

Training pentru bibliotecari

Centrul de Excelență și Formare

19
10.00

Анна Гончарова.  „Как полюбить читать”

Programul
„Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

19
10.00,
20
13.00

Pacea începe cu noi înșine
(21 septembrie – Ziua Internațională a Păcii)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

20
9.00

Pentru pace, pentru pace mulțumim frumos

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

20
11.00

„Băiatul albastru” de Martin Auer

Programul „Povești fără granite de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

20
11.00

Ambasadorii Păcii

Convorbire

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

20
13.00

Сергей Козлов + Юрий Норштейн

Programul „Песня на два голоса: писатель + художник, писатель + композитор”

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul „C. Sibirschi”

24
9.30

Louison Nielman. „Mă relaxez cu Anda, micuța panda” (poveste terapeutică)

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

24
10.00

Ora poveștilor în format modern

Atelier pentru bibliotecari

Centrul de Excelență și Formare

26
10.00

Ziua Limbilor Europene
Sărbătoarea diversității lingvistice europene

Expoziție

Expoziție

Secția Carte Străină

Filiala nr. 2

26
10.00

Învățăm limba cu profesoara Tableta
(26 septembrie – Ziua Limbilor Europene)

Prezentarea aplicațiilor educaționale

Secția Mediateca

26
10.00

Elaborarea portofoliului SMB

Training pentru bibliotecari

Centrul de Excelență și Formare

26
11.00

Peter Bently „Murdărici merge la școală”

Ora poveștilor

Secția Biblioteca Picilor

27
12.00

Родина хоббитов и невероятной природы
(Ziua Mondială a Turismului)

Călătorie virtuală

Secția Mediateca

27
12.00

Puterea constă în cunoașterea dreptului la informare și libera exprimare?!

Clubul de discuții
„Generația Zet”

Filiala nr. 1

27
13.00

Dreptul tău de a Ști
(27 septembrie - Ziua Internațională a Dreptului de a Ști)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

27
13.00

Как возникли Олимпийские игры?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

27
17.00-
21.00

Nocturna Bibliotecilor

Acțiune de promovare a bibliotecilor

Toate secțiile activitate cu publicul

28
8.00 - 15.00

Robo Liga Bibliotecilor 2019

Competiția cluburilor de robotică din biblioteci, ediția a III-a

Sediul central

29
12.00

Regatul cailor - prietenie

Cinemateca picilor

Secția Biblioteca Picilor

29
14.30

Tu știi care e „Dreptul tău de a Ști”?

Concurs
Expoziție

Filiala nr. 2

30
10.00

Cu tableta în lumea poveștilor

Ora poveștilor

Secția Mediateca

30
10.00

Traducerile – lianturi între culturi
(Ziua Internațională a Traducătorilor)

Atelier de traducere

Secția Carte străină

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse