Program cultural Iunie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în iunie 2019

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-30

Cărți jubiliare 2019

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-30

Familia este totul

Expoziție permanentă

Secția Biblioteca Picilor

1
10.00

Concursul internațional „Călătorie în lumea poveștilor”

Festivitatea de premiere a laureaților etapei naționale a concursului

Filiala nr. 2

3-30

Campania „Lecturi de vacanță”

Ora poveștilor
Ore de lectură
Jocuri
Concursuri
Programe cognitive
Întâlniri cu scriitorii

Toate secțiile Activitate cu publicul
Programe în taberele de odihnă pentru copii

3

Copilăria n-o vom uita,
Nu ne mai întâlnim cu ea
Copilăria este Grădina Raiului pe Pământ
International Children’s Day
E ziua ta, copile!
Lumea copiilor, lumea magiilor

Expoziții

Secția Biblioteca Picilor

Filiala nr. 2

Secția Carte străină
Secția Mediateca
Filiala nr. 1

3
10.00

Cum să devii cel mai bun prieten

Ora poveștilor

Filiala nr. 2

4, 11, 18, 25
13.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

4
12.00

World Environment Day
(Ziua Mondială a Mediului)

Oră de lectură

Secția Carte străină

4, 10, 17, 24
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel începător)

Centrul de Excelență și Formare

5

O zi pentru toată lumea, o zi pentru Mediu

Expoziție

Filiala nr. 2

5
10.00

Fie-ți dragă lumea-ntreagă
Adina Rosetti „Culori pentru fluturașii cenușii”

Expoziţie
Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

5, 12, 19, 26
10.00

Școala lui Tablețel-Istețel

Serviciu pentru copii de 4-6 ani și părinți

Secția Mediateca

5
13.00

Întregul univers este o singură familie

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

5, 6, 7
13.00

Un copil educat – un mediu curat!

Programul „Caleidoscop ecologic”

Secția pentru Adolescenți

6
10.00

Steve Smallman „Murdărici. O zi la fermă”

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Biblioteca Picilor

6
10.00

А. Пушкин – живой образ творческой гармонии
(Aleksandr Pushkin – 220 de ani de la naştere)

Atelier de lectură „Час книги”

Filiala nr. 1

6, 13, 20, 27
14.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

6, 13, 20, 27
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Excelență și Formare

7
11.00

 

 

 

7, 14, 21, 28
12.00

Ora de programare estivală
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

7, 14, 21, 28
14.00

Ora de programare estivală
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

12
10.00-15.00

Sondajele on-line : operativ, eficient, gratuit

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

12
10
13.00
14.00

Ziua Internaţională împotriva
Exploatării prin Muncă a Copiilor

Expoziție
Revistă bibliografică

 

Discuție

Secția pentru Adolescenți

 

Secția Biblioteca Picilor
Secția Carte străină

13
14.00

Copilăria – taina dezvăluirii viitorului

Oră de lectură

Filiala nr. 2

16
13.30

Exploatarea copilului prin muncă – un
abuz tratat ca normalitate
(Ziua Internaţională împotriva
Exploatării prin Muncă a Copiilor)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

17
12.30

Drogurile, problema societății
moderne
(Ziua Internațională împotriva
Consumului și a Traficului ilicit de
Droguri)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

18
10.00

Louison Nielman „Rina Ursulina e
furioasă”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

18
11.00

Eminescu să ne judece
(Mihai Eminescu – 130 de ani de la trecerea în eternitate)

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

20
10.00-15.00

Metodologia de implementare a SMB
„Tablet-Picii creează povești”
Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale Centrul de Excelență și Formare

21
11.00

Vara ne adună din nou împreună

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

21
11.00

Moldova suverană, pas important
pentru asigurarea statalității țării
(Ziua Suveranității Republicii Moldova)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

21
13.00

Semănătorul de lumină – Mihail Gh. Cibotaru
(Mihail Gheorghe Cibotaru – 85 de ani
de la naştere)

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

26
11.00

Drogurile, problema societății
moderne
(Ziua Internațională împotriva
Consumului și a Traficului ilicit de
Droguri)

Convorbire

Filiala nr. 1

26
14.00

„Morcoveață” de Jules Renard  –
135 de ani de la publicare

Programul de promovare a lecturii „Cărți jubiliare - 2019”

Secția Carte străină

28
12.00

Topul celor mai îndrăgite desene
animate

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

28
12.00

Марина Бородицкая

Programul „Возми поэта в собеседники”

Secția pentru Adolescenți

30
10.00

Faza finală a Concursului literar „La izvoarele înţelepciunii”, ed. a XXIX-a, „Camil Petrescu”

Concurs de lectură

Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași

 

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse