Program cultural Mai

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în mai 2019

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărți jubiliare 2019

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

Camil Petrescu, inițiatorul romanului modern

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-31

Familia este totul

Expoziție permanentă

Secția Biblioteca Picilor

2
13.00

Во имя любви
(Viktor Astafiev – 95 de ani de la naştere)

Atelier de lectură „Час книги”

Filiala nr. 1

2, 16, 23, 30
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Excelență și Formare

3
10.30

Jocul meu preferat

Ora poveștilor

Filiala nr. 2

7
10.00

Nestinsă-i flacăra memoriei eterne

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

7
10.00

Ziua unității europene

Expoziție

Secția Mediateca

7
10.00

Adriana Mitu „Povestea veveriței
Căstănica”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

7
12.30
8
11.30

Война – жесточе нету слова
(Ziua Victoriei şi a Comemorării
Eroilor căzuţi pentru Independenţa
Patriei)

Convorbire

Secția Mediateca

7
13.00

Война! Твой горкий след –
И в книгах, что на полках

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

7
13.00

Ștefan Petrache – Karol Gott al Moldovei
(Ștefan Petrache – 70 de ani de la naștere)

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

7, 14, 21, 28
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel începător)

Centrul de Excelență și Formare

8

Europe Day

Expoziție

Secția Carte străină

8
10.00

ABC-ul european

Joc interactiv

Secția Mediateca

8
13.00

Sărbătoarea păcii și unității în Europa
(Ziua Europei)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

10
10.00

Steve Smallman „Murdărici își face
prieteni noi”

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Biblioteca Picilor

10
13.00

Europa Unită prin diversitate și cultură

Clubul „Generația ZET”

Filiala nr. 1

12
26
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

12
11.00

Ștefan Petrache – interpret și artist
Emerit
(Ștefan Petrache – 70 de ani de la
naștere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

12
12.00

Noi suntem copiii Victoriei
(Ziua Victoriei şi a Comemorării
Eroilor căzuţi pentru Independenţa
Patriei)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

12
12.00

Saveliu Cojocaru „Itinerarele
destinului”

Salonul literar-artistic „La Creangă”
Lansare de carte

Filiala nr. 2

12, 26
14.00

TIC-Lab

Ateliere de design pentru mari și mici

Secția Mediateca

12
14.30

O sărbătoare a păcii și unității în
Europa

Expoziție
Călătorie virtuală

Filiala nr. 2

13
12.00

Морис Карем

Programul „Возми поэта в собеседники”

Secția pentru Adolescenți

14
12.00

Николай Носов „Приключения
Незнайки”

Programul „У книги день рождения”

Secția pentru Adolescenți

14
12.00

Cartea – o provocare pentru fiecare

Programul „Itinerarul cărții”

Secția pentru Adolescenți

14-15

14
14.30

Festivalul Internațional de Poezie
„Grigore Vieru”, ediția XI-a

Grigore Vieru în Constelația Lirei
Poezia lui Grigore Vieru –
judecătorul valoric suprem

 

 

Expoziție
Medalion literar-artistic

 

Sala Evenimente

14
13.00

O familie fericită înseamnă efort și dedicație
(Ziua Internaţională a Familiei)

Expoziție
Lecturi publice

Filiala nr. 1

15

Ziua Latinității

Expoziție

Secția Carte străină

15, 22, 29
10.00

Școala lui Tablețel-Istețel

Serviciu pentru copii de 4-6 ani și părinți

Secția Mediateca

15
10.00

Comoară nu-i mai mare
Decât familia mea
Andrea Schutze „Voi rămâne cu
tine mereu”

Expoziție

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

15
11.30

Дениска и его семь Я
(Ziua Internaţională a Familiei)

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediateca

15
12.00

Familia – nucleul societății

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

15
14.00

International Family Day

Discuție în grup

Secția Carte străină

16
10.00-15.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

16
10.00
11.00

Ion Druță „Familia”

Programul „Povești fără granițe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 2

16
14.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj - 2”

Secția Carte străină

16
14.00

Abilități personale cu rol protector pentru sănătate

Programul „Fii Fresh, alege sănătatea”

Secția Mediateca

17

Oxford English Dictionary – 135 de ani de la publicare

Expoziție

Secția Carte străină

17
10.00

Comportamentul în muzeu

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

17
10.00

Vizita virtuală la muzeu
(Ziua Internaţională a Muzeelor)

Prezentare de site-uri web

Secția Mediateca

17
12.00

Efim Tarlapan – maestru emerit al epigramei
(Efim Tarlapan – 75 de ani de la naștere)

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

17
13.00

Marile muzee ale lumii
(Ziua Internaţională a Muzeelor)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

17
15.00

Familia – nucleul civilizației
(Ziua Internațională a Familiei)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

18
10.00

Faza republicană a Concursului literar „La izvoarele înţelepciunii”, ed. a XXIX-a, „Camil Petrescu”

Concurs de lectură

Sala Evenimente

19
11.00

Egali, dar Diferiți
(Consiliul Europei – 70 de ani de la fondare)

Atelier de lectură cu scriitoarea Claudia Partole
Atelier de desen cu ilustratoarea de cărți Stela Damaschin-Popa

Sala Evenimente
Sala de lectură pentru Adolescenți

19
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

21
11.30

Cu gândul la înaintemergători
(Efim Tarlapan – 75 de ani de la naștere)

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

21
13.00

Unitate în diversitate
(Ziua Mondială a Diversității Culturale pentru Dialog și Dezvoltare)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

21
15.00

International Museum Day

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

21, 28
15.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

22
11.30

По следам невиданных зверей с Игорем Акимушкиным
(Igor Akimuškin – 90 de ani de la naştere)

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

22
13.00

Cum să învingi anxietatea
(după cartea „Ce să faci... să scapi de griji” de Dawn Huebner)

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

22
14.00

A Journey Without Luggage

Clubul călătorilor virtuali

Secția Carte străină

23
10.00-15.00

Atelier de animație

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

23
11.00

Întâlnire cu scriitorii Alina Purcaru și Vasile Ernu

Eveniment în cadrul Zilelor Literaturii Române

Secția Biblioteca Picilor

23
13.30

Cele mai îndrăgite cărți

Clubul CARTE-FILilor

Filiala nr. 2

23
14.00

Evaluare finală

Programul „Fii Fresh, alege sănătatea”

Secția Mediateca

23, 30
15.00

CodeLab
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

24
13.00

Sfinții Kiril și Metodiu, apostolii slavilor

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

24
14.30

Нам голос Анны вновь звучит…
(Ziua Sfinților Kiril și Metodiu)

Concurs al declamatorilor
(în colaborare cu Centrul Rus de Știință și Cultură)

Secția Mediateca

26
12.00

Lecturi publice cu Vasile Romanciuc

Programul „Vin la tine cu o noutate”

Filiala nr. 2

26
13.00

„Regatul cailor - mama”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

27

Ziua Internațională a Muzeelor

Expoziție

Filiala nr. 2

29
13.30

„Un yankeu din Connecticut la curtea regelui Arthur” de Mark Twain – 130 de ani de la publicare

Programul de promovare a lecturii „Cărți jubiliare - 2019”

Secția Carte străină

30
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

31
11.00

Este renunțarea la fumat o chestiune de voință ?

Discuție

Filiala nr. 1

31
13.00

Ziua Mondială împotriva Fumatului

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

31
13.40

Ziua Mondială împotriva Fumatului

Discuții

Filiala nr. 2

4,
24
13.30

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Biblioteca Picilor
Filiala nr. 1

 

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse