Program cultural Aprilie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în aprilie 2019

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-30

Cărți jubiliare 2019

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-30

Camil Petrescu, inițiatorul romanului modern

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-30

Familia este totul

Expoziție permanentă

Secția Biblioteca Picilor

1-30

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-7

Săptămâna Lecturii și a Cărții pentru Copii

 

 

1-7
10.00
14.00

Poveștile Disney care mi-au
marcat copilăria

Expoziție
Oră de lectură

Secția Carte străină

1-7

Sărbătoarea cărții și a cititorului

Expoziție
Lecturi publice

Filiala nr. 1

1
10.00

Sărbătoarea cărților pentru copii

Expoziție de documente AV și electronice

Secția Mediateca

1
10.00

Râde cine glumește la urmă
(Ziua Umorului)

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

1
10.00

Păsărica mea zglobie,
Să-mi cânți dulce numai mie
Ion Iachim „Legenda despre Trăncănel”

Expoziție

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

1
12.00

Păsările, culorile naturii

Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

1
13.30

Mișcarea – izvor de sănătate

Programul „Fii Fresh, alege sănătatea”

Secția Mediateca

1
14.30

Vreau să te păcălesc

Oră de lectură

Filiala nr. 2

1
14.00

Why birds matter?

Oră de lectură

Secția Carte străină

2

Cartea – pomul înțelepciunii
(Ziua Internațională a Cărții pentru Copii)

Expoziție

Filiala nr. 2

2
10.00

O felicitare pentru eroul preferat din carte

Expoziție de felicitări pe sfoară

Secția Mediateca

2
10.00

Cartea-i surioara mea,
Stau mereu la sfat cu ea
Alexandru Plăcintă „Povestea unei
cărți vechi și uitate”

Expoziție
Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

2
12.30
3
11.30

Праздник детской книги

Programul „Дети и волшебный мир библиотеки”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

2
13.00

Ханс Кристиан Андерсен + Анатолий Кокорин

Programul „Песня на два голоса: писатель + художник, писатель + композитор”

Secția pentru Adolescenți

2
14.00

Univers unic de la Andersen la Creangă

Prezentarea spectacolelor radiofonice „Crăița florilor” și „Ion Creangă. Povestea unor amintiri” realizate de Radio Moldova

Filiala nr. 2

2, 9, 16, 23, 30
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel începător)

Centrul de Excelență și Formare

3, 4
13.00

O poveste de(spre) adormit

Programul „Eu și lumea din jurul meu”

Secția pentru Adolescenți

3
13.30

Educația Media

Training pentru copii

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediateca

4
10.00

Maria Hock „Unde ești, iepurașule de Paște?”

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Biblioteca Picilor

4,
24
13.30

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Biblioteca Picilor
Filiala nr. 1

4
14.30

De la Carte la Pictură

Inaugurarea expoziției copiilor de la Centrul Republican pentru Copii și Tineret „Artico”

Secția pentru Adolescenți
Spațiul expozițional

4, 18, 25
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Excelență și Formare

5
10.00

Cartea și comportamentul meu față de ea

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

5
13.00

A iubit libertatea mai mult decât viața
(Ion Aldea-Teodorovici – 65 de ani de la naștere)

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

5, 19, 29
15.00

CodeLab
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă, nivelul II)

Secția Mediateca

7
10.00

Sunt puternic, sănătos și fericit
(Ziua Mondială a Sănătății)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

7
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

7, 21
12.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă, nivelul II)

Secția Mediateca

7
14.00

TIC-Lab

Ateliere de design pentru mari și mici

Secția Mediateca

8
12.00

Sănătatea, bunul cel mai de preț

Discuție

Filiala nr. 1

8

Ziua Internațională a Romilor

Expoziție

Filiala nr. 2

8
13.00

Ziua Mondială a Sănătății

Discuție

Secția Carte străină

8
13.00

Ion Creangă „Acul și barosul”

Programul „SonoDor”

Secția pentru Adolescenți

9
10.00

Camil Petrescu – universul creației

Lecturi comentate

Filiala nr. 1

9
11.30

Inimile gemene ale cântecului limbii române
(Ion Aldea-Teodorovici – 65 de ani de la naștere)

Discuție

Filiala nr. 2

9
14.00

Dezastrele naturale

Programul „Pași spre cunoaștere”

Secția Mediateca
(la Gimnaziul „N. Costin”)

10
12.00

Câți ani trăiește cartea?

Programul „Itinerarul cărții”

Secția pentru Adolescenți

10
13.00

Valentina Moșneaga-Mitrofan „Dăruire”

Lansare de carte

Filiala nr. 2

10
13.30

O minte sănătoasă într-un corp sănătos
(Ziua Mondială a Sănătății)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

10
14.00

Traianus și prietenii săi
(Traianus (Traian Vasilcău) – 50 de ani de la naștere)

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

11-14

 

11
11.00

 

12
10.00-14.00

13
11.00

Salonul Internaţional de Carte pentru Copii şi Tineret, ediţia a XXIII-a

 

Ascultă povestea mea preferată

 

Biblioteca și educația non-formală

 

 

Forumul Copiilor – laureați ai Concursului de postere „Amicii lecturii”

Expoziţii
Lansări de carte
Ateliere
Conferințe
Ora poveștilor cu participarea ambasadorului SUA Dereck J. Hogan

Conferințaâă internațională

 

 

Festivitatea de premiere

CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3

15
10.00

Lumina Sfintei Învieri

Expoziție

Secția Mediateca

15
12.00
13.00

Экология: тревоги и надежды
(Ziua Cunoștințelor Ecologice)

Programul „Caleidoscop ecologic”

Secția pentru Adolescenți

16
13.00

Anatol France, laureat al Premiului Nobel
(Anatol France – 175 de ani de la naștere)

Revistă bibliografică

Secția Carte străină

16
14.30

Dinastia Stârcea
(Alexei Stârcea – 100 de ani de la naștere, Marian Stârcea – 60 de ani de la naștere)

Medalion muzical

Secția Mediateca
Filiala nr. 2

17
11.30
12.30

Праздников Празник и Торжество из торжеств

Convorbire

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

17
13.00

Cum să faci față invidiei și geloziei
(după cartea „Ce să faci... când nu e corect” de Jacqueline Toner)

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

17
14.00

A Journey Without Luggage

Clubul călătorilor virtuali

Secția Carte străină

18

Ziua Internațională a Monumentelor și Locurilor Istorice

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

18
10.00-15.00

Educația Media

Training pentru bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

18, 19
13.00

Dincolo de mărgeaua albastră

Programul „Eu și lumea din jurul meu”

Secția pentru Adolescenți

18
13.30

Descoperim monumentele și locurile istorice din Moldova
(Ziua Internaţională a Monumentelor şi Locurilor Istorice)

Călătorie virtuală

Filiala nr. 2

21
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

21
13.00

„Regatul cailor – pasărea albastră”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

21
13.00

The Voice of the Reader

Club de lectură în engleză
(adolescenți)

Secția Carte străină

22
10.00

Veniți, suntem pe-acest pământ
Să-l ocrotim, să-l înflorim
 „Meleagul cel mai scump”(poveste populară calmâcă)

Expoziție

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

22
12.00

В ладах с природой, в мире с
людьми
(Ziua Internaţională a Planetei
Pământ)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

22
13.30

Abilități personale cu rol protector pentru sănătate

Programul „Fii Fresh, alege sănătatea”

Secția Mediateca

22
14.00

Ziua Internațională a Planetei Pământ

Oră de lectură

Secția Carte străină

23

Bibliotecarul în serviciul comunității
Bibliotecarul : comoara din spatele cărților
(Ziua Bibliotecarului)

Expoziții

Filiala nr. 1
Secția pentru Adolescenți

23
10.00

Adriana Mitu „Povestea oiței gogoșica”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

23
10.00

Cu tableta în lumea poveștilor

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Mediateca

23
10.00

Bibliotecarul, călăuza utilizatorului bibliotecii

Convorbire

Filiala nr. 1

24
10.00-15.00

Elaborarea portofoliului unui serviciu
sau program de bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

24
9.00
11.00

Война! Твой горкий след –
И в книгах, что на полках

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

24
13.00

Mihail Sturdza, un domn cu spirit reformist
(Mihail Sturdza – 225 ani de la naștere)

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

24
13.00

Ce rol are lectura pentru adolescenți?

Clubul „Generația ZET”

Filiala nr. 1

25
10.00-15.00

Educația Media

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

25
13.00

„David Copperfield” de Charles Dickens  – 170 de ani de la publicare

Programul de promovare a lecturii „Cărți jubiliare - 2019”

Secția Carte străină

26

Tricolorul – parte a sufletului neamului nostru
(Ziua Drapelului de Stat al Republicii Moldova)

Expoziție

Filiala nr. 2
Secția pentru Adolescenți

26
9.00
10.00

По Его следам: последняя неделя земной жизни Господа Иисуса

Excursie virtuală

Secția pentru Adolescenți

26
13.00

Sfintele Paști – sărbătoarea creștinătății

Expoziție
Lecturi comentate

Filiala nr. 1

28

Hristos a înviat!

Expoziție

Filiala nr. 2

30
15.00

„101 Dalmatians”

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse