Program cultural Martie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în martie 2019

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină - str. Şciusev 65
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărți jubiliare 2019

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

Camil Petrescu, inițiatorul romanului modern

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-31

Familia este totul

Expoziție permanentă

Secția Biblioteca Picilor

1-31

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1

Un Marţişor în schimbul unui zâmbet

Acțiune de donare a mărțișoarelor copiilor internați în spital

Spitalul Republican pentru Copii „Emilian Coțaga”

1

La piept, la inimă... Mărțișor!

Expoziție de mărțișoare

Filiala nr. 2

1-3

Festivalul „Zilele Creangă”

 

 

1

Citindu-l pe Creangă rămânem copii

Expoziție

Spațiul expozițional

1
10.00

Super isteții și nătăfleții din poveștile lui Ion Creangă

Victorină

Secția Biblioteca Picilor

1
10.00

С тобою рядом всё светлей и краше,С тобою ярче солнце, зеленей трава»: зачем нужны комплименты
(Ziua Mondială a Complimentelor)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

1
12.00

Ion Creangă „Amintiri din copilărie” – 140 de ani de la publicare

Programul „Povești fără granițe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

1
12.00

Ziua Mărțișorului, fantezia primăverii

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

1
14.00

Copilăria în opera lui Ion Creangă versus Copilăria de astăzi

Dezbateri în Programul „Adolescentul în societatea cunoaşterii”

Secția pentru Adolescenți

3, 17, 31
11.00

Friendly English

Club conversațional de limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

3
12.00

Copilăria în opera lui Creangă

Concurs de desene

Filiala nr. 2

3, 17, 31
13.00

The Voice of the Reader

Club de lectură în engleză
(adolescenți)

Secția Carte străină

3
13.00

„Calul Bălan” și „Sfântul Nicolae”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

3, 17
14.00

TIC-Lab

Ateliere de design pentru mari și mici

Secția Carte Mediateca

4
12.00

Povești despre virtuți și valori

Serviciul „Ora poveștilor”

Filiala nr. 2

4
12.00

Ирина Токмакова

Programul „Возми поэта в собеседники”

Secția pentru Adolescenți

5
10.00

Adriana Mitu „Țara lui Noapte Bună și Fabrica de Vise”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

5
14.00
6
10.00

Deșertul

Programul „Pași spre cunoaștere”

Secția Mediateca
(la Gimnaziul „N. Costin”)

5, 12,  19, 26
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel începător)

Centrul de Excelență și Formare

6
11.30

Николай Римский-Корсаков: мичман,
профессор, сказочник
(Nikolaj Rimskij-Korsakov – 175 de
ani de la naștere)

Programul „Дети и волшебный мир библиотеки”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

6
12.00

De ce Ziua Femeii este sărbătorită în întreaga lume?

Clubul „Generația ZET”

Filiala nr. 1

7

Niște versuri fără fițe
Pentru doamne și domnițe

Expoziție

Filiala nr. 2

7
13.00

Mihai Volontir – etern căutător al adevărului
(Mihai Volontir – 85 de ani de la naştere)

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

7
13.00

Ce dragă-mi este mama!

Expoziție
Lecturi publice

Filiala nr. 1

10, 24
11.00

Le Français Joueuse

Club conversațional de limbă franceză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

10
12.00

Нина Гольц + Александр Шаров

Programul „Песня на два голоса: писатель + художник, писатель + композитор”

Secția pentru Adolescenți

11
10.00

Veniți, privighetoarea cântă...
(Alexandru Macedonski – 165 de ani de la naștere)

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

11
14.30

Ion Buzdugan – un poet important al Basarabiei și un mare patriot
(Ion Buzdugan – 130 de ani de la naștere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

12
12.00

Mărțișorul – medalia de aur a primăverii

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

12
14.30

Cartea de autor la cititor

Programul „Itinerarul cărții”

Secția pentru Adolescenți

12
15.00

Istoria unui mare actor
(Mihai Volontir – 85 de ani de la naștere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

12
15.00

„Mama Holla” de Simsala Grimm

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

13
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

13
12.50

Памела Линдон Джонсон „Мэри Поппинс”

Programul „У книги день рождения”

Secția pentru Adolescenți

13
13.00

Ce să faci când adormi greu
(după cartea „Ce să faci... când ți-e
 frică să te bagi în pat ” de Dawn
Huebner)

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

14
10.00

Anita Loughrey „Primăvara.
Aventura Iepurașului”

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Biblioteca Picilor

14, 21, 28
13.30

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Biblioteca Picilor

14
13.30

Trăiește sănătos, mănâncă inteligent

Programul „Fii Fresh, alege sănătatea”

Secția Mediateca

14
14.00

„Cei trei mușchetari” de Alexandre Dumas  – 175 de ani de la publicare

Programul „Cărți jubiliare 2019”

Secția Carte străină

14,  21, 28
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani
(nivel avansat)

Centrul de Excelență și Formare

15
9.00

Învață să fii sănătos

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

15
10.00-15.00

Elaborarea portofoliului unui serviciu
sau program de bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

15, 22, 29
15.00

CodeLab
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

17
12.00

Alecu Russo – ostașul propășirii
(Alecu Russo – 200 de ani de la naștere)

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

17, 24, 31
12.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

18
11.00

Alecu Russo – marele înaintaș al literaturii române

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

19
14.00
20
10.00

Munții

Programul „Pași spre cunoaștere”

Secția Mediateca
(la Gimnaziul „N. Costin”)

20

Teatrul este un barometru cultural
Teatrul – o Poveste a Poveștilor
(Ziua Internaţională a Teatrului pentru Copii şi Tineret)

Expoziții

Filiala nr. 2
Secția Biblioteca Picilor

20
10.00

Undardivin – poezia

Expoziție

Secția Mediateca

20
10.30

Viața e un teatru

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

20
11.00

Decouvrir la France
La civilisation, la culture at la
cuisine de la France
(Zilele Francofoniei)

Expoziție
Călătorie virtuală

Secția Carte străină

20
11.30

Любимые поэты, любимые стихи

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

20
14.00

A Journey Without Luggage

Clubul călătorilor virtuali

Secția Carte străină

21

Zâna Poeziei te-așteaptă
În vis și în faptă

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

21-22
10.00-15.00

Implementarea SMB „CodeLab – Învață coding la bibliotecă”

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

21
11.00

Poezia mă face să trăiesc

Oră de poezie

Filiala nr. 1

21
12.00

Поэзия сердцем с тобой говорит, поэзия мир наделяет душой
(Ziua Mondială a Poeziei)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

21
13.30

Poezia – ambasadorul artelor
frumoase

Concurs de poezie

Filiala nr. 2

21
13.30

Mișcarea – izvor de sănătate

Programul „Fii Fresh, alege sănătatea”

Secția Mediateca

21
13.00

World Poetry Day
(Ziua Mondială a Poeziei)

Recital de poezie

Secția Carte străină

22

Plouă, plouă peste plai,
Ca un cântec zis din nai

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

22
12.00

Natura pentru apă
(Ziua Mondială a Apei)

Concurs de desene

Filiala nr. 2

22
12.00

Apa! Bătălia pentru viață

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

22
13.00

Apa, izvorul vieții

Convorbire

Filiala nr. 1

25

Ziua Mondială a Apei

Expoziție

Secția Carte străină

27
10.00-15.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

27
12.00

Am vârsta, când încep să văd
Lumina
(Valeriu Matei – 60 de ani de la
naştere)

Medalion literar

Secția pentru Adolescenți

27, 29
12.50

Розыгрыши, смех и шутки,
И повсюду прибаутки: учимся правильно шутить

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

29
14.00

Paul Verlain, poet simbolist
(175 de ani de la naştere)

Revistă bibliografică

Secția Carte străină

31
13.00

„Regatul cailor - apa”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse