Program cultural Februarie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în februarie 2019

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină - str. Şciusev 65
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-28

Cărți jubiliare 2019

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-28

Camil Petrescu, inițiatorul romanului modern

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-28

Familia este totul

Expoziție permanentă

Secția Biblioteca Picilor

1-28

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1
9.00-17.00

Citim împreună și schimbăm lumea!
(Ziua Internațională a Cititului Împreună)

Ateliere de lectură cu voce tare

Secțiile Activitate cu publicul

1
13.00

Citim împreună cu scriitoarea Claudia Partole

Întâlnire cu scriitoarea

Secția Biblioteca Picilor

1
13.00

Cu Lidia Hlib în lumea fermecată a copilăriei
(Lidia Hlib – 75 de ani de la naștere)

Expoziție
Întâlnire cu scriitoarea

Filiala nr. 1

1, 8, 15
14.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Filiala nr. 2

1
14.00

Anul Nou Chinezesc

Eveniment în colaborare cu Ambasada Chinei în Republica Moldova

Filiala nr. 2

1, 8, 15, 22
15.00

CodeLab
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

3, 10
10.30

Dăruim comori

Ateliere de lectură pentru copii până la 5 ani (proiect în parteneriat cu Asociația „Versus” din România și voluntara Iulia Gheorghieș)

Secția Biblioteca Picilor

3, 17
11.00

Friendly English

Club de
limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

3, 17
11.00

Semne de carte personalizate
Postere digitale: simplu și rapid

TIC-Lab: Ateliere de design pentru mari și mici

Secția Carte Mediateca

3, 10, 17, 24
12.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

3
12.50

Виктор Драгунский „Денискины рассказы”

Programul „У книги день рождения”

Secția pentru Adolescenți

3, 17
13.00

The Voice of the Reader

Club de lectură în engleză
(adolescenți)

Secția Carte străină

5
10.00

Zâna celor micuți – Lidia Hlib
Lidia Hlib „Florile din gunoi”
(Lidia Hlib – 75 de ani de la naștere)

Expoziție
Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

5
14.00

Un spirit umanist renascentist (François Rabelais – 525 de ani de la naștere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția Carte străină

5
14.30

Together for a better Internet
(Ziua Europeană a Siguranţei pe Internet)

Training

Sala Evenimente
Secția Mediateca

6
11.30
12.30

В удивительный мир природы с Виталием Бианки
(Vitalij Bianki – 125 de ani de la
naștere)

Programul „Дети и волшебный мир библиотеки”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

6
12.00

Lidia Hlib „Regina Nopții”

Programul „Povești fără granițe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

6
13.00

Arctica și Antarctica

Programul „Pași spre cunoaștere”

Secția Mediateca

7
10.00-12.00

Movie Maker – instrument pentru promovare

Training pentru bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

7
11.00

Deborah Chancellor „Murdărici și petrecerea de aniversare”

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Biblioteca Picilor

7, 14,  21, 28
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

10, 24
12.00

Le Français Joueuse

Club de limbă franceză

Secția Carte străină

11
11.40

Увидеть природу – необыкновенный дар
(Vitalij Bianki – 125 de ani de la naștere)

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

12

Poeta și prozatoarea cu suflet de copil
(Otilia Cazimir – 125 de ani de la naștere)

Expoziție

Filiala nr. 2

12
12.30
20
11.30

Иван Андреевич Крылов – любимый баснописец
(Ivan Krylov – 250 ani de la naştere)

Programul „Дети и волшебный мир библиотеки”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

12
13.00

Securitatea elevilor în mediul online
(Ziua Europeană a Siguranţei pe
Internet)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

12
16.00

„Alice în Țara Minunilor ” de Lewis
Carroll

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

13
13.00

Cum să ne stăpânim furia
(după cartea „Ce să faci... când îți ieși
 din fire” de Dawn Huebner)

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

13
13.00

Oceanele

Programul „Pași spre cunoaștere”

Secția Mediateca
(la Liceul „Minerva”)

13
13.00

Otilia Cazimir, poeta sufletelor simple
(Otilia Cazimir – 125 de ani de la naștere)

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

14
9.00-17.00

Donezi o carte, faci un copil fericit
(Ziua Internațională a Donației de Carte)

Acțiune de colectare a donațiilor de carte pentru casele de copii de tip familie, în colaborare cu CCF/HHC Moldova

Sediul central, Holul de la etaj I
Filiala 1
Filiala 2

14
10.00

Donated books
(Ziua Internațională a Donației de Carte)

Expoziție
Lecturi publice

Secția Carte străină

14
10.00

Grigore Vieru – purtător al valorilor naționale românești
(Grigore Vieru – 84 de ani de la naștere)

Expoziție

Secția Mediateca

14
12.30

Părintele fabulei naționale ruse
(Ivan Krylov – 250 ani de la naştere)

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

14
14.30

„Anotimpuri și culori”, antologie de cântece pe versuri de Grigore Vieru și muzică de Eugen Mamot

Cenaclul „Conștiința Națională”
Lansare de carte

Filiala nr. 2

14
14.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj - 2”

Secția Carte străină

15
11.00

Învață să vorbești frumos !

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

18
11.00

Prin labirinturile Internetului

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

19-20
10.00-15.00

Design thinking în dezvoltarea serviciilor moderne și atractive pentru copii

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Sala Evenimente
Centrul de Excelență și Formare

19
10.00

Adriana Mitu „Spiridușii Băț și Șugubăț în misiune secretă”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

20
14.00

Un voyage sans baggages

Clubul călătorilor virtuali

Secția Carte străină

21

Every language is unique
(Ziua Internaţională a Limbii Materne)

Expoziție

Secția Carte străină

21
10.00-15.00

Atelier de animație

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

21
12.30

И нравы и язык, старина святая
(Ziua Internaţională a Limbii Materne)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

21
13.00

O dulcea mea limbă maternă!

Oră de lectură

Filiala nr. 2

21
13.00

Limba este cartea de noblețe a unui neam

Victorină

Filiala nr. 1

21
14.00

Să ne cunoaștem corpul

Programul „Fii Fresh, alege sănătatea”

Secția Mediateca

22
13.00

De ce Dragobete este considerată sărbătoarea tinereții și a iubirii?

Clubul „Generația ZET”

Filiala nr. 1

22
14.00

Ion Creangă „Povestea unui om leneș”

Programul „SonoDor”

Secția pentru Adolescenți

24
12.00

Dragobete sărută fetele

Expoziție

Filiala nr. 2

24
13.00

„Patinele fermecate”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

24
13.00

În așteptarea miracolului: Ziua dragostei
Iubire – ram cu rouă sfântă...
(Ziua Dragostei şi a Bunăvoinţei – Dragobete)

Expoziție
Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

25.02-03.03

Festivalul „Zilele Creangă”

 

 

25
10.00

Minunea noastră cu drag nume,
Creangă
În povești cu Ion Creangă
Ion Creangă, grandfather of all children
Marele creator de viață și de artă: Ion Creangă
Ion Creangă, o adevărată epopee a poporului român
Ion Creangă, cel mai mare povestitor român
Citindu-l pe Creangă rămânem copii

Expoziții

Secția Biblioteca Picilor

Secția Mediateca
Secția Carte străină

 

Secția pentru Adolescenți
Filiala nr. 1

Filiala nr. 2

Spațiul expozițional

25
12.50

Евгений Крылатов + Евгений Велтистов и Кир Булычев

Programul „Песня на два голоса: писатель + художник, писатель + композитор”

Secția pentru Adolescenți

26, 28
10.00

Cinemateca Crengiana

Vizionarea filmelor

Secția Mediateca

26
10.00

Ion Creangă „Păcală”

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

26
10.00

De Dragobete iubește românește

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

26
11.00

„Aventurile lui Huckleberry Finn” de
Mark Twain  – 135 de ani de la
Publicare

Programul „Cărți jubiliare 2019”

Secția Carte străină

26
14.00

Hai mai bine despre copilărie să
vorbim

Concursul povestitorilor

Sala Evenimente

27
10.00-15.00

Elaborarea portofoliului unui serviciu
sau program de bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale și bibliotecile școlare

Centrul de Excelență și Formare

27
11.30

Мир сказок Иона Крянгэ

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

27
12.50

С тобою рядом всё светлей и краше,
С тобою ярче солнце, зеленей трава
(Ziua Mondială a Complimentelor)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

27
13.00

O comoară ascunsă în pagini

Prezentarea colecției „Crengiana”

Secția pentru Adolescenți

27
14.00

Acasă la Ion Creangă

Vizită virtuală

Secția Carte străină

27
14.00

Mai aproape de opera lui Creangă

Discuții

Filiala nr. 2

28
13.00

Povestea hârtiei: O istorie mai mult sau mai puțin cunoscută

Programul „Itinerarul cărții”

Secția pentru Adolescenți

28
13.00

Povestitorul Creangă, prietenul copiilor

Victorină

Filiala nr. 1

28
13.00

Ion Creangă „Amintiri din copilărie = Souvenirs d’enfance”

Oră de lectură

Secția Carte străină

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse