Program cultural Ianuarie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în ianuarie 2019

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină - str. Şciusev 65
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărți jubiliare 2019

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

Camil Petrescu, inițiatorul romanului modern

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-31

Familia este totul

Expoziție permanentă

Secția Biblioteca Picilor

1-31

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

2

J. D. Salinger, scriitorultineriloreterni
(J. D. Salinger – 100 de ani de la naștere)

Expoziție

Secția Carte străină

3, 10, 17, 24, 31
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

4

Un răsfățat de zei – Leo Butnaru
(Leo Butnaru – 70 de ani de la naștere)

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

4
10.00

Un poet care și-a înțeles destinul
(Leo Butnaru – 70 de ani de la naștere)

Expoziție
Lecturi publice

Filiala nr. 1

6

O făclie nestinsă a teatrului,  Domnica Darienco

Expoziție

Filiala nr. 2

6, 13, 20, 27
11.00

Friendly English

Club de
limbă engleză
(copii de 9-12 ani)

Secția Carte străină

9
11.30
12.30

В гости  к Снежной Королеве

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

10
10.00

Eminescu, tezaur de spiritualitate românească

Expoziție

Secția Mediateca

10
11.00

Moira Butterfield, Simon Mendez „Murdărici. O poveste cu un cățel”

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Biblioteca Picilor

11
10.00

Magia Cifrelor

Serviciul „Ora poveștilor”
(preșcolari și părinți)

Filiala nr. 2

11
10.00-17.00

Cui îi spui azi MULȚUMESC?
(Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”)

Acțiune

Secțiile Activitate cu publicul

11
11.30

De ziua lui Mulțumesc

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

11
12.00

Eu sunt un copil educat
(Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

11
12.00

Миру „спасибо” я говорю
За то что живу, мечтаю, люблю

Discuție în Programul „Eveniment  pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

13
12.00

PhotoJet – creează design-uri fără a fi designer

Serviciul „TIC-Lab”

Secția Mediateca

13, 27
12.00

Le Français Joueuse

Club de limbă franceză

Secția Carte străină

14
10.00

Grigore Botezatu „Povestea omului leneș”

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

14
10.00

Când binele se uită
(Grigore Botezatu – 90 de ani de la
naștere)

Programul „Povești fără granițe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

14
11.00

Acesta a fost Eminescu, aceasta este opera lui
(Sărbătoarea Națională „Ziua Comemorării lui Mihai Eminescu”)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

14
12.00

Cultura este al doilea soare pentru cei culți
(Ziua Națională a Culturii)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

14
13.00

Поэзия Эминеску глазами Ахматовой

Atelier literar

Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți

14
13.00

Regina teatrului moldovenesc, Domnica Darienco

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

15

Recunoaște personalitățile culturii
naționale
(Ziua Națională a Culturii)

Concurs on-line

Pagina bibliotecii pe Facebook

15

El este o icoană sfântă
Pe-altarul poeziei cântă
(Sărbătoarea Națională „Ziua Comemorării lui Mihai Eminescu”)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

15
11.00

Mihai Eminescu, un model de simțire românească

Expoziție
Medalion literar

Filiala nr. 1

15
12.30

Din vorbirea, scrierea unui om se poate cunoaște gradul său de cultură

Clubul „Generația ZET”

Filiala nr. 1

15
13.00

Wikipedia – enciclopedia tuturor

Discuții

Filiala nr. 2

15
14.00

Mihai Eminescu „Luceafărul”: abordare contemporană

Vizionare film

Secția Mediateca

15
14.30

Însemne ale nemuririi eminesciene

Itinerar cultural

Secția Mediateca

16
12.00

Ce a fost înaintea cărții?

Programul „Itinerarul cărții”

Secția pentru Adolescenți

16
13.00

Cum să depășim negativitatea
(după cartea „Ce să faci... când
nu-ți convine nimic” de Dawn
Huebner)

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

18, 25
15.00

CodeLab
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

20
11.00

Un răsfățat de zei – Leo Butnaru

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

20, 27
12.00

CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

20, 27
13.00

The Voice of the Reader

Club de lectură în engleză
(adolescenți)

Secția Carte străină

21
11.00

Florile dalbe, flori de vis

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

21, 28
14.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Filiala nr. 2

22
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în
Bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

22
10.00

Adriana Mitu „Povestea
dragonului furios și a spiridușului curajos”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

22, 23
12.30

Чудеса из малахитовой шкатулки
(Pavel Bažov – 140 de ani de la
naștere)

Programul „Дети и волшебный мир библиотеки”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

22
13.00

Lecturi publice cu Iulian Filip

Programul „Vin la tine cu o noutate”

Filiala nr. 2

23
10.00

Eminescu ne inspiră

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

23, 24, 25, 26
12.45

Холокост: помнить или забыть?
(Ziua Internațională pentru Comemorarea Victimelor Holocaustului)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

23
13.00

Holocaustul – dramă a umanității

Prezentarea site-urilor web

Secția Mediateca

23
13.00

Ziua Mondială a Scrisului de Mână

Concurs de caligrafie

Filiala nr. 1

23
14.00

A Journey Without Luggage

Clubul călătorilor virtuali

Secția Carte străină

24
9.00-13.00

Elaborarea portofoliului unui serviciu sau program de bibliotecă

Bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

24
10.00

Cu tableta în lumea poveștilor

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Mediateca

24
14.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj - 2”

Secția Carte străină

25
10.00

Ion Creangă „Amintiri din copilărie”
(140 de ani de la publicare)

Programul „Cărți jubiliare 2019”

Filiala nr. 2

25, 27
12.00

Волшебный мир сказок П. Бажова

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

25
13.00

Memoria Holocaustului – prevenirea viitoarelor acte de genocid
(Ziua Internațională pentru Comemorarea Victimelor Holocaustului)

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 2

25
13.00

Когда появились библиотеки?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

27
11.00

Cărți care ne-au marcat copilăria

Clubul CARTE-FILilor

Filiala nr. 2

27
12.00

The Jungle Book

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

27
12.00

„Prima zăpadă”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

29
10.00-16.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

29
10.00

Анна Гончарова „Времена года”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

30
11.30

В гости к Снежной королеве

Victorină

Secția Mediatecă

30
13.30

Lansarea  Campaniei
„Să citim împreună!” – 2019
(Claudia Partole „Rebela”, Ianoș Țurcanu „Poeme pe trepte încinse”)

Campanie de promovare a lecturii

Sala Evenimente

31
11.00

Jules Verne „20 000 de leghe sub
mări”
(150 de ani de la publicare)

Programul „Cărți jubiliare 2019”

Secția Carte străină

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse