sarie Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga"
Program cultural Decembrie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în decembrie 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfășurării activității ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărți jubiliare 2018

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

Marea Unire de la 1918 – pagina sublimă a istoriei românești
(Centenarul Marii Uniri din 1918)

Expoziție virtuală

www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-31

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

25.11 – 10.12

Campania  „16 zile de activism împotriva violenței în bază de gen”

Ciclu de activități

 

25.11 – 10.12

Să creștem fără violență

Expoziție
Expoziție virtuală

Spațiul expozițional
www.bncreanga.md/expozitii

2
10.00
3
13.00

Unire-n cuget și-n simțiri
(Centenarul Marii Uniri din 1918)

Expoziție
Lecturi comentate
Masă rotundă

Filiala nr. 1

2, 16
11.00

Friendly English

Club de
limbă engleză

Secția Carte străină

3-9

Campania „Ora de Programare =
Hour of Code”
(Săptămâna Educației în Știința Computerelor)

Ateliere de programare pentru elevi (cu înscriere prealabilă)

Sala Evenimente

3

Îndrăgostită de carte și de copii
(Marcela Mardare – 70 de ani de la
Naștere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

3
13.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Filiala nr. 2

4
10.00

Silvia Ursache „Povestea bradului”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

4
14.00

Adolescență fără violență

Training în colaborare cu Asociația Psihologilor Profesioniști „Psiheea”

Secția pentru Adolescenți

5
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în
bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

5
11.00

„Povestea dragonului furios și a
spiridușului curajos”

Ora poveștilor

Secția Biblioteca Picilor

5
13.00

„Lola”: Poveste terapeutică despre
frica de necunoscut

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

6
10.00

Sărbătorile de iarnă

Serviciul „Ora poveștilor”

Filiala nr. 2

6
11.00

Conferința de totalizare a Campaniei
„Să citim împreună!” – 2018
(Vasile Romanciuc „Lumina glasului lăuntric”, Aurelian Silvestru „Îngerii dispar în ploaie”)

Conferinţă Naţională a cititorilor

Sala Evenimente

6
14.00

Violența de gen, un gen, fără îndoială, dramatic

Discuție

Secția Carte străină

6, 13, 20, 27
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

7, 14, 21, 28
15.00

Biblio CodeLab

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

9
12.00

Viața mea – un râu de munte
(Marcela Mardare – 70 de ani de la
Naștere)

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

9, 23
12.00

Le Français Joueuse

Club de limbă franceză

Secția Carte străină

11
11.30

Cum te comporți „în vizită”

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

11
12.30
12
11.30

Старик Хоттабыч в XXI веке
(Lazar’ Lagin – 115 ani de la naștere)

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

12
10.00

În aşteptarea Crăciunului

Expoziție

Secția Mediateca

12
10.00-16.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

12
10.00

„Piciul” de Alphonse Daudet – 150 de ani de la publicare

Programul „Poveşti fără graniţe de la Creangă la Andersen”

Filiala n. 1

12
13.00

Lecturi publice cu Constantin Dragomir

Serviciul „Vin la tine cu o noutate”

Filiala nr. 2

13-14
10.00-15.00

Implementarea SMB „CodeLab – Învață coding la biblioteca”

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

13
14.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj”

Secția Carte străină

13
15.00

Daniela Stoicescu „Fusul cu zurgălăi”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

14
11.00

Научиться слушать и
откликаться – это и значит быть
другом
(Âkov Akim – 95 de ani de la naștere)

Atelier de lectură „Час книги”

Filiala nr. 1

14
13.00

„Судьба золотого почятка”

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

15
10.00

Povești de iarnă cu prințese

Programul „Povești cu sunet”

Secția Mediateca

16
11.00

Cărți memorabile

Clubul CARTE-FILilor

Filiala nr. 2

16
12.00

Christmas Stories

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

16
12.00

„Девятьрождественскихпсов”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

18
10.00

Сергей Козлов „Поросёнок в
колючей шубке”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

19
11.30

УрокиотПоллианны
(Eleanor Porter – 150 de ani de la
naştere)

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

19
11.30

Desenează, colorează, măști
frumoase confecționează

Atelier de creare a măștilor

Secția Mediateca

20
11.00

Crăciunul pe meridiane

Prezentare de site-uri web

Secția Mediateca

21
12.30

Semnificația sărbătorii Crăciunului în
lume

Clubul de discuții „Generația Zet”

Filiala nr. 1

27
13.00

Artiștii lumii – apostoli ai păcii
(Ziua Actorului)

Expoziție
Lecturi comentate

Filiala nr. 1

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse