sarie Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga"
Program cultural Noiembrie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în noiembrie 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfășurării activității ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-30

Cărți jubiliare 2018

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-30

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-30

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-30

Campania „Să citim împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

1-30

Marea Unire de la 1918 – pagina sublimă a istoriei românești
(Centenarul Marii Uniri din 1918)

Expoziție virtuală

www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1
13.00

Din istoria cărții, scrisului și bibliotecii

Lecție de cultura informării

Filiala nr. 1

1, 8, 15, 22, 29
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

2, 9, 16, 23, 30
15.00

Biblio CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți
(cu înscriere prealabilă)

Secția Mediateca

4, 11, 18, 25
11.00

Friendly English

Club de
limbă engleză

Secția Carte străină

5
10.00

Jocul de dame

Serviciu pentru copii de 7-10 ani

Secția Biblioteca Picilor

5, 12, 19, 23, 26
13.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediateca
Filiala nr. 2

6
10.00

Lidia Hlib „De ce nu zboară omul?”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

8
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Biblioteca Raională Călărași

8
10.00

Ce este vremea

Programul „Pași spre cunoaștere”

Secția Mediateca

8
15.00

Adrienne Heymans „Învață să fii prudent împreună cu Alice Șoricica”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

11, 25
12.00

Le Français Joueuse

Club de limbă franceză

Secția Carte străină

13
11.00

Ziua Internaţională a Educaţiei Copiilor Nevăzători

Convorbire

Secția Biblioteca Picilor

14-15
10.00-15.00

Design thinking în dezvoltarea serviciilor moderne și atractive pentru copii

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

14
11.00

„Cârdul de gâște sălbatice”: Poveste terapeutică despre recunoașterea greșelilor

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

14
12.00

„Чтобы дети больше знали, есть газеты и журналы”: „Костер” и „Чудеса и приключения – детям”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

15
11.00

O artistă excepțională
(Doina Aldea-Teodorovici – 60 ani de la naştere)

Audiții muzicale

Filiala nr. 1

15
14.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj”

Secția Carte străină

16
9.00

Circulația veghează,
Fluxul de mașini ghidează
(Ziua Mondială de Comemorare a Victimelor Accidentelor Rutiere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

16
10.00

Copil ca tine sunt și eu
(Ziua Internaţională pentru Toleranţă)

Programul „Învățăm să fim mai buni”

Secția Mediateca

16
12.30

Ziua Internațională pentru Toleranță

Convorbire

Filiala nr. 1

18
12.00

The Little Polar Bear

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

19-25

Zilele Bibliotecii Naționale pentru
Copii „Ion Creangă”

Ciclu de activități

 

19

Biblioteca – spațiu de informare

Expoziție

Secția Mediateca

19
10.00-17.00

Bibliotecar pentru o oră

Acțiune de voluntariat

Toate secțiile bibliotecii

19
14.00

Ispita cuvântului, ispita culorilor

Prezentarea laureatelor Concursului literar internațional „Călătorie în lumea poveștilor”: Andreea Pintilei, Mihaela Roibu
Expoziție de pictură de Călin Enache, elev la Colegiul Republican de Arte Plastice „Alexandru Plămădeală”

Spațiul Expozițional

20
10.30

Drepturile mele, ce fac cu ele?
(Ziua Internaţională a Drepturilor
Copiilor)

Concurs de desene

Filiala nr. 1

20
13.00

Un poet lângă inima copiilor
(Constantin Dragomir – 70 de ani)

Expoziție
Medalion aniversar

Secția Biblioteca Picilor
Filiala nr. 2

21
10.00-16.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

21
11.30

Солнечный писатель Николай
Носов
(Nikolaj Nosov – 110 ani de la naştere)

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

21
13.00

Un poet lângă inima copiilor
(Constantin Dragomir – 70 de ani)

Expoziție
Medalion literar

Filiala nr. 1

21
13.00

Скажи прохожему „Привет!”
(Ziua Mondială a Salutului)

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

21
14.00

Nicolae Busuioc „Oglinzile Cetății: Dialoguri de ieri și de azi (Iași-Chișinău)”

Lansare de carte

Sala Evenimente

22
10.00 – 13.00

Târgul ideilor de succes

Conferință a bibliotecarilor

Sala Evenimente

22
11.00

Scriitoarea Marcela Mardare –
70 de ani

Întâlnire cu scriitoarea

Secția Biblioteca Picilor
(la Școala primară nr. 83)

23
10.00

Vasile Romanciuc „Abecedar” (editura „Arc”)

Lansare de carte

Secția Biblioteca Picilor

23
11.30

Cartea și comportamentul meu față de ea

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

23
13.00

Сказки добытые из-под земли

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

25.11 – 10.12

Campania  „16 zile de activism împotriva violenței în bază de gen”

Ciclu de activități

 

25

Să creștem fără violență

Expoziție
Expoziție virtuală

Spațiul expozițional
www.bncreanga.md/expozitii

25
11.00

Concurs pentru Titlul ,,Cititor – model”, ediţia a XIII-a

Concurs

Sala Evenimente

25
12.00

„Prietenii din pădure – Steaua magică”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

27
10.00

Viața are prioritate
(Ziua Mondială de Comemorare a Victimelor Accidentelor Rutiere)

Convorbire

Secția Mediateca

27
13.00

„Povestea dragonului furios și a spiridușului curajos”

Ora poveștilor

Secția Biblioteca Picilor

28-29
10.00-15.00

Implementarea SMB „CodeLab – Învață coding la biblioteca”

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

28
10.00

„Лисичка и зайчик”
(poveste populară ucraineană)

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

28
14.00

„Culorile”

Vizionarea filmului

Secția Mediateca

29
11.30

„Rățușca cea urâtă” de Hans Christian Andersen - 175 de ani de la publicare

Programul „Poveşti fără graniţe de la Creangă la Andersen”

Filiala n. 1

29
14.00

E scris pe tricolor Unire

Concurs-recital de poezie

Sala Evenimente

29
14.30

Istorii reale cu băieți și fete: Prezentarea portalului 12plus.md

Prezentare de site

Secția Mediateca

30
12.00

Poate fi principiul egalității de gen o măsură de combatere a violenței?

Clubul de discuții „Generația Zet”

Filiala nr. 1

30
13.00

Любовь к животным в нас заложена природой
(Ziua Mondială a Animalelor Domestice)

Discuție facilitată

Secția pentru Adolescenți

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse