arie Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga"
Program cultural August

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în August 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfășurării activității ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărți jubiliare 2018

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-31

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-31

Campania „Să citim împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

1-31

Marea Unire de la 1918 – pagina sublimă a istoriei românești
(Centenarul Marii Uniri din 1918)

Expoziție virtuală

www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

BiblioVacanțaMare

Program de promovare a lecturii

Filiala nr. 1

2, 9
11.00

Le Français Joueuse

Club de limbă franceză

Secția Carte străină

2
12.00

Galeria cărților jubiliare

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

2
15.00

Adrienne Heymans „Învață să fii curat
împreună cu Martinel Ursușețul”

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Biblioteca Picilor

2, 9, 16, 23, 30
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

3
10.00

Inaugurarea monumentului lui Ștefan
cel Mare și Sfânt – 90 de ani

Excursie
Convorbire

Filiala nr. 1

3, 24
12.00

Biblio CodeLab – Hour of Code
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

3, 24
14.00

Biblio CodeLab – Hour of Code
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

6
10.00

Zina Cenușă „De-ale păsărilor”
(Zina Cenușă – 70 de ani de la naștere)

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

7, 14, 21
11.00

Friendly English

Club de
limbă engleză

Secția Carte străină

8
10.00-16.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

8
12.00

Valori în universul cărții

Revistă bibliografică a cărților noi

Secția pentru Adolescenți

10
11.00

Tinerii – sprijinul societății
(Ziua Internațională a Tineretului)

Discuție

Filiala nr. 1

10
14.00

Confecționarea morcovului

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

13
10.00

Jocul de dame

Serviciu pentru copii de 7-10 ani

Secția Biblioteca Picilor

14
11.00

Ольга Манько„Зайчик Прыг”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

14
12.00

Călătorie fascinantă în Lumea Cunoașterii

Prezentarea colecției „Enciclopedii vizuale”

Secția pentru Adolescenți

15
10.00

Apostolul scenei basarabene
(Veniamin Apostol – 80 de ani de la naștere)

Expoziție
Vizionare film

Filiala nr. 1

15
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în
bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

15
12.00

Am pus tot pe altarul culturii
(Veniamin Apostol – 80 de ani de la naștere)
Am fost și am rămas artist
(Mihai Curagău – 75 de ani
de la naștere)

Călătorie virtuală

Filiala nr. 2

16
12.00

Lumea întreagă în raza lanternei magice

Prezentarea colecției „Lanterna magică”

Secția pentru Adolescenți

17
11.00

Andrei Burac – un om de litere
complet
(Andrei Burac – 80 de ani de
la naștere)

Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

20-21
10.00-15.00

Design thinking în dezvoltarea
serviciilor moderne și atractive pentru
copii

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

21
11.00

Nuria Roca „Și tu ești timid?”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

22
12.00

Ghid pentru adolescenți

Caleidoscop bibliografic

Secția pentru Adolescenți

 

Sărbătoarea Naţională „Ziua Independenței”
Sărbătoarea Naţională „Limba noastră
cea română”

 

 

23
10.00

Independența – un eveniment fundamental în dezvoltarea țării

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

24
10.00

Independența – opera comună a politicienilor și a cetățenilor
„Ram de pom în floare,
Strugure de poamă” (D. Matcovschi)
Independența – o șansă pentru realizare ca neam
Despre Moldova în limbile lumii
Patria – meleagul strămoșesc

Expoziții

Filiala nr. 2

Secția Biblioteca Picilor

Filiala nr. 1
Secția Carte străină
Secția Mediateca

24
12.00

Independența e suma vieții noastre istorice

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

28
11.00

Happy Independence Day, Moldova!

Clubul „Friendly English”

Secția Carte străină

28
12.00

Limba corectă și istoria adevărată – aripi ale renașterii naționale

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

28
12.00

„Cât trăim pe-acest pământ mai avem un lucru sfânt...”

Ședința Salonului literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

28
13.00

Moldova – locuri care inspiră

Călătorie virtuală

Secția Mediateca

29
13.00

Limba română – oportunitate pentru afirmarea personalității

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

30
10.00

Limba este întâiul mare poem al unui popor

Expoziție

Filiala nr. 2

30
12.00
13.00

Așa am fi vorbit (mostre de carte din anii 30’ ai secolului XX)

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

31
10.00

Limba ce-mi sfințește neamul
Are glas de porumbei

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

31
10.00-16.00

Vorbesc corect, gândesc corect

Concurs-maraton de cunoaștere a limbii române

Secțiile Activitate cu publicul

31
11.00

Limba română – istorie vie a națiunii

Victorină

Filiala nr. 1

 

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse