arie Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga"
Program cultural Iulie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în iulie 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Secția pentru Adolescenți, Mediateca, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare, Sala Evenimente – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărți jubiliare 2018

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-31

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-31

Campania „Să citim împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

1-31

Marea Unire de la 1918 – pagina sublimă a istoriei românești
(Centenarul Marii Uniri din 1918)

Expoziție virtuală

www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1
10.00

Faza finală a Concursului literar ,,La izvoarele înţelepciunii”, ed. a XXVIII-a, „Ioan Slavici”

Concurs de lectură

Sala Evenimente

2
9.00

Ștefan cel Mare și Sfânt –
icoana neamului meu
Ștefan cel Mare, domnitorul care a marcat istoria Moldovei
Ștefan, al Moldovei soare!
(Ziua Comemorării lui Ştefan cel Mare şi Sfânt)

Expoziții

Secția Biblioteca Picilor

Secția Mediateca

Filiala nr. 2

2
10.30

Marele părinte al Moldovei

Lecturi și vizionarea filmului

Filiala nr. 1

2
12.00

Ștefan cel Mare – simbol al independenței

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

3, 10, 17, 24, 31
11.00

Friendly English

Club de
limbă engleză

Secția Carte străină

3
14.00

Ștefan cel Mare

Vizionare comentată a filmului

Secția Mediateca

4, 11, 18, 25
11.00

Din colecția de aur

Ora poveștilor

Secția Carte străină

5
15.00

Vladimir Suteev „Roți diferite”

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Biblioteca Picilor

5, 12, 19, 26
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

6
11.00

Muzica – leac de vindecare și de fericire
(Anastasia Lazariuc – 65 de ani de la naștere)

Audiții muzicale

Filiala nr. 1

6
11.00

Aurelian Silvestru „Îngerii dispar în ploaie”

Oră de lectură

Filiala nr. 2

6, 13, 20, 27
12.00

Biblio CodeLab – Hour of Code
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

6, 13, 20, 27
14.00

Biblio CodeLab – Hour of Code
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

9-31

Les revues nous enrichisse les connaissance

Expoziție

Secția Carte străină

10
11.00

Cressida Cowell „Cum să vorbim dragoneza”, „Cum să-ți dresezi
dragonul”

Oră de lectură

Filiala nr. 2

10
14.00

Scriitorul englez James Aldridge
(James Aldridge – 100 de ani de la
naștere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția Carte străină

11
10.00-16.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

13
14.00

Confecționarea cireșelor

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

16
10.00

O carte oglindă a unei personalități – Nicolae Dabija

Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

16
12.00

Până la lacrimi mi-e dragă viața
(Nicolae Dabija – 70 de ani de la
Naştere)

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

17
11.00

Sufletul meu e o carte, pe care-o
traduc în cuvinte

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

19
11.00

„Scrisoare de dragoste” de Mihail
Drumeș – 80 de ani de la publicare

Dialog literar

Filiala nr. 1

19
12.00

Adrian Păunescu – simbolul unei
generații
(Adrian Păunescu – 75 de ani de la naștere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

20
9.00

Șahul – piatra de încercare a
inteligenței umane
(Ziua Mondială a Şahului)

Joc interactiv
Expoziție

Filiala nr. 1
Secția Biblioteca Picilor

20
11.00

Adrian Păunescu – simbolul unei
generații

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

20
12.00

Șahul, un sport al minții

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

23
12.00

ЯнушКорчак

Program de promovare a lecturii „Планета сказок”

Secția pentru Adolescenți

25
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în
bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

27

Constituția – Legea supremă a țării
(Ziua Constituției Republicii Moldova)

Expoziție

Filiala nr. 2

30
10.00

N-am trăit deplin... înainte de-a iubi
(Emily Bronte – 200 de ani de la
naștere)

Lecturi publice

Filiala nr. 1

30
10.00

Prietenia-i un tezaur,
Păstrat în inimă pe veci
„Prietenie”: Poveste terapeutică

Expoziție

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

30
14.00

Scriitoarea engleză Emily Bronte

Revistă bibliografică

Secția Carte străină

31
10.00

Prietenia este cea care dă sens vieții noastre
(Ziua Internațională a Prieteniei)

Oră de poezie

Filiala nr. 1

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse