arie Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga"
Program cultural Mai

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în mai 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Secția pentru Adolescenți, Mediateca, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare, Sala Evenimente – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărţi jubiliare 2018

Expoziţie permanentă
Expoziție virtuală

Secţiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

Cu Ioan Slavici pe drumul de poveste

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Diverse localităţi din Republica Moldova

1-31

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-31
3
17
29

Campania „Să citim împreună!”
Cruglic, Criuleni
Bălți
Hîncești

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localităţi din Republica Moldova

1-31

Marea Unire de la 1918 – pagina sublimă a istoriei românești
(Centenarul Marii Uniri din 1918)

Expoziție virtuală

www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

2
9.00

Munca este recompensa, puterea și plăcerea omului
(Ziua Internațională a Solidarității Oamenilor Muncii)

Expoziție
Lecturi comentate

Filiala nr. 1

2
12.30

„Maria, Mirabela”
(Ion Popescu-Gopo – 95 de ani de la naştere)

Vizionarea filmului

Secția Mediateca

2, 3
13.00

SonoDor

Program în colaborare cu Școala specială nr. 12 pentru copii hipoacuzici

Secția pentru Adolescenți

2, 16, 23, 30
13.30

Biblio CodeLab, nivel 1
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

2, 16, 23, 30
15.00

Biblio CodeLab, nivel 2
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

3
10.30

De Ziua Europei

Expoziție

Secția Mediateca

3-4
10.00 – 16.00

Atelier de animație

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

3, 4, 7
12.00
13.00

Маленькие герои большой войны
(Ziua Victoriei şi a Comemorării Eroilor căzuţi pentru Independenţa Patriei)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

3, 10
14.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediateca
Filiala nr. 1

3, 10, 17, 24, 31
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

4
13.00

Lucruri pe care nu le știm… despre ce ne aseamănă, ce ne desparte

Program pentru adolescenți curioși

Secția pentru Adolescenți

4, 11, 18, 25
15.00

Biblio CodeLab, nivel 2
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

6, 13
11.00

Friendly English

Club de
limbă engleză

Secția Carte străină

7
9.00

Poetul cu surprize de voie bună
(Petre Popa – 60 de ani de la naștere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

7
10.00

Europe Day is a celebration of peace and unity

Expoziție

Secția Carte străină

7
10.00

O sărbătoare a păcii și unității în Europa

Expoziție

Filiala nr. 2

7
10.30

De Ziua Europei

Joc interactiv

Secția Mediateca

7
12.00

Николай Заболоцкий

Program de promovare a lecturii „Давай почитаем стихи”

Secția pentru Adolescenți

7
13.00

Poetul expresiei elegante
(Petre Popa – 60 de ani de la naștere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

7
13.00

Reaprindeți candela iubirii…

Cenaclul „Conştiinţa Naţională”

Filiala nr. 2

8
9.30

Gorgana Maletic „Familii vesele”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

8
13.30

Tradiții din țările europene

Concurs

Sala Evenimente

10
9.00

Europa Unită prin diversitate și cultură

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 1

10
11.00

Brigitte Weninger „De ce vă certați, Matei?”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

11
10.00

Învață să fii prudent

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

11
13.00

Lucruri pe care nu le știu… despre mine și colegii mei

Program pentru adolescenți curioși

Secția pentru Adolescenți

13, 27
12.00

Iepurele Alb din „Alice în Țara Minunilor”

Atelierul de creaţie „Ce pot face două mâini dibace”

Sala Evenimente

13
13.00

Flori din hârtie

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

14
9.00

O familie fericită înseamnă efort și dedicație

Expoziție
Lecturi comentate

Filiala nr. 1

14
10.00-18.00

Jocul de dame

Serviciu pentru copii de 7-10 ani

Secția Biblioteca Picilor

14
12.00

Софья Прокофьева

Program de promovare a lecturii „Планета сказок”

Secția pentru Adolescenți

14-15

Festivalul Internaţional de Poezie „Grigore Vieru”, ediţia a X-a

 

 

14
14.30

Poet al Cetății Graiului

Expoziție
Medalion literar

Sala Evenimente

14
18.00

Gala Premiilor Festivalului Internațional de Poezie „Grigore Vieru”, ediția a X-a

Spectacol de gală

Sala de spectacole,
Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

15

Enigmatica lume a poeziei lui George Meniuc
(George Meniuc – 100 de ani de la
naștere)

Expoziție

Filiala nr. 2

15
10.00

Nu e lume mai frumoasă
Cum e cuibul părintesc
Lidia Hlib „Bondocel”
(Ziua Internaţională a Familiei)

Expoziţie

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

15
12.00

Familia – nucleul civilizației

Oră de lectură

Filiala nr. 2

15
13.00

Cartea este un supraviețuitor în
familia mea

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

15
13.30

Simbolul familiei mele

Atelier de desen

Secția Mediateca

16
13.00

George Meniuc, un înaintemergător

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

16
13.00

M-am ridicat pe scări spre infinit
Cu verbul meu de ciocârlii și vânt
(George Meniuc – 100 de ani de la naștere)

Programul „Calendar literar”

Secția pentru Adolescenți

16
14.00

The Wind and the Moon

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

16, 17, 23, 24
15.00

Tineri Ambasadori pentru Integritate

Proiect în colaborare cu CNA

Secția pentru Adolescenți,
Sala de lectură

17
14.00

Cel mai bun navigator în Internet
(Ziua Mondială a Societății Informaționale)

Concurs

Centrul de Excelență și Formare

18
10.00

Bojdeuca lui Ion Creangă – 100 de ani de la inaugurare
(Ziua Internaţională a Muzeelor)

Prezentare de site-uri web

Secția Mediateca

18
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Biblioteca Raională Călărași

18
10.00

Muzeele sunt locuri în care Timpul se transformă în Spațiu

Călătorie virtuală

Filiala nr. 1

18
12.00

Muzeele din lume

Călătorie virtuală

Filiala nr. 2

19
10.00

Faza republicană a Concursului literar
 ,,La izvoarele înţelepciunii”, ed. a XXVIII-a, „Ioan Slavici”

Concurs de lectură

Sala Evenimente
Secţia Dezvoltare în biblioteconomie și știința informării

20
9.00

Enigmatica lume a poeziei lui George Meniuc
(George Meniuc – 100 de ani de la naștere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

20
9.00

George Meniuc – un visător și căutător de esențe

Expoziție
Lecturi publice

Filiala nr. 1

21
10.00

Respect pentru diversitate
(Ziua Mondială a Diversității Culturale pentru Dialog și Dezvoltare)

Programul „Învățăm să
fim mai buni”

Secția Mediateca

21
11.00

Сказка глазами художника

Program de promovare
a lecturii „Планета
сказок”

Secția pentru Adolescenți

22
10.00

„Сонмальчика”
(poveste populară ucraineană)

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

22-24

Managementul voluntarilor

Training pentru specialiștii secțiilor cultură, în colaborare cu Novateca

Sala Evenimente

24
12.00

Кирилл и Методий – славянские первоучители, великие проповедники христианства
(Ziua Sfinților Kiril și Metodiu)

Atelier de lectură „Час
книги”

Filiala nr. 1

25
14.00

Небесный зоопарк или как появились созвездия

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

27
11.00

Creative Writing Competition „Write Here, Right Now”

Festivitatea de premiere

Sala Evenimente

27
12.00

Le jardin

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

27
14.00

„Как козлик землю держал”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

28
11.00

Cărți, joc și bucurie în Lumea Copilăriei

Eveniment dedicat
copiilor din casele de
copii de tip familial, în colaborare cu Fondul
Copiilor din R. Moldova
și Ambasada Chinei
 

Sala Evenimente

29
10.00

„Soldățelul de plumb” de Hans Christian Andersen - 180 de ani de la publicare

Programul „Poveşti fără graniţe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

30
11.00

„Haiduc”: Poveste terapeutică despre relația dintre frați

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

30
14.00

Manhwa

Atelier de benzi
desenate în stil coreean

Secția Carte străină

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse