arie Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga"
Program cultural Aprilie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în aprilie 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Secția pentru Adolescenți, Mediateca, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare, Sala Evenimente – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-30

Cărţi jubiliare 2018

Expoziţie permanentă
Expoziție virtuală

Secţiile Activitate cu publicul
http://bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-30

Cu Ioan Slavici pe drumul de poveste

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-30

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Diverse localităţi din Republica Moldova

1-30

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-30

Campania „Să citim împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localităţi din Republica Moldova

1-30

Marea Unire de la 1918 – pagina sublimă a istoriei românești
(Centenarul Marii Uniri din 1918)

Expoziție virtuală

http://bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1
9.00

Doruri zburătoare – Păsările
(Ziua Internaţională a Păsărilor)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

1
10.00

Lumină din lumină: Sărbătoarea Învierii Domnului

Expoziție

Secția pentru Adolescenți

1
10.00

Lumina Sfintei Învieri

Expoziție de documente AV și electronice

Secția Mediateca

1, 22, 29
11.00

Friendly English

Club de
limbă engleză

Secția Carte străină

1
12.00

Glumim, zâmbim, ne veselim!

Cenaclul  „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

1
14.00

Oul de Paști

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

2-6

Săptămâna Lecturii și a Cărții pentru Copii

 

 

2
10.00

Cu Andersen în Regatul Poveștilor
Valori în universul cărții
Universul copilăriei în cărți
Cartea – pomul înțelepciunii

Expoziții

Secția Carte străină
Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca
Filiala nr. 1
Filiala nr. 2

2
10.00

Galeria cărților jubiliare 2018

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

2
10.00
14.00

Lidia Hlib „Povestea vrăbiuței blonde”
Cartea – prietenă bună,
Cu care străbat prin furtună

Lecturi literare

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția Biblioteca Picilor

2
12.00

Большесмеха! Больше шуток! Больше радостных минуток!: конкурс веселых стихов и историй

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

2
12.00

Păsările de pe Terra

Oră de lectură

Filiala nr. 2

2
12.30

Г. Х. Андерсен „Пролiсок”

Programul „Казки, що виховують”

Secția Mediateca

3
10.00

O felicitare pentru eroul preferat din carte

Expoziție de felicitări

Secția Mediateca

3
10.00

Păsările

Programul „Pași spre cunoaștere”

Secția Mediateca

3
11.00

Poetul cu surprize de voie bună
(Petre Popa – 60 de ani de la naștere)

Întâlnire cu scriitorul

Secția Biblioteca Picilor
(la Gimnaziul „Decebal”)

3
12.00

Валентин Берестов

Program de promovare a lecturii „Давай почитаем стихи”

Secția pentru Adolescenți

3
13.00

Х. К. Андерсен „Гадкий утёнок”

Program de promovare a lecturii „Планета сказок”

Secția pentru Adolescenți

4
10.00

Valentina Podrea „Ce este puterea?”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

4
11.30
12.30

Стихи простые как волшебная палочка
(Valentin Berestov – 90 de ani de la naștere)

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

4
13.00

La ce servește literatura?

Discuție în Programul „Adolescentul în societatea cunoaşterii”

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca

4
13.00

Lectura poate face schimbarea?

Clubul de discuții „Generația Zet”

Filiala nr. 1

5, 6
13.00

Вдоль по Виа Долоросса

Oră literar-muzicală

Secția pentru Adolescenți

5, 19, 26, 27
13.30

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediateca
Filiala nr. 1

5, 12, 26
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Sala Evenimente

6
9.00

Hristos a înviat!

Expoziție

Filiala nr. 2

6
12.00

Personaje îndrăgite din cărțile citite

Concurs de desene

Filiala nr. 1

6
12.00

Sfintele Paști – sărbătoarea creștinătății

Expoziție
Lecturi comentate

Filiala nr. 1

10
10.00

Анна Макулина
„Самая лучшая мама”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

10
11.00

Sănătatea, bunul cel mai de preț
(Ziua Mondială a Sănătăţii)

Concurs de eseuri

Filiala nr. 1

11
10.00 – 15.00

Crearea poveștilor digitale

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

11
11.00

„Somn pe lac”: Poveste terapeutică despre ora de culcare

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

12
11.00

Космос – вымысел или наука?
(Ziua Mondială a Aviației și a Cosmonauticii)

Atelier de lectură „Час книги”

Filiala nr. 1

12
15.00

Brigitte Weninger „Paște fericit, Matei!”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

13
10.00

2018 - Anul European al Patrimoniului Cultural
(Ziua Internațională a Culturii)

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 1

13, 27
15.00

Biblio CodeLab, nivel 2
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

18
10.00

Ziua Internațională a Planetei Pământ
Ludmila Sobietsky „Ce frumoasă-i
lumea!”

Expoziție

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

18
12.00

Lucruri pe care nu le știm… despre fericire

Program pentru adolescenți curioși

Secția pentru Adolescenți

18, 25
13.30

Biblio CodeLab, nivel 1
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

19-22

Salonul Internațional de Carte pentru Copii și Tineret, ediția a XXII-a

 

CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3

19
11.00

„Ascultă povestea mea preferată” cu E.S. Masanobu Yoshii, ambasador al Japoniei în Republica Moldova

Program de promovare a lecturii

CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe

20
10.00 – 15.00

Conferința Internațională „Biblioteca și lectura copiilor: provocări actuale”

Conferință

Sala Evenimente

21
10.30

Forumul Copiilor – laureaţi ai Concursului republican „Noi aventuri ale personajelor preferate în benzi desenate”

Concurs

CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe

21
10.00

Fluture din mărgele de nisip

Atelierul „Ce pot face două mâini dibace”

CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala Ateliere de creație

21
12.00

Creative Writing Workshop

Atelier de scriere creativă

CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala Ateliere de creație

22
9.00

Ademeniți de Muză

Salonul literar-artistic „La Creangă”

CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe

23
9.00

O bibliotecă fără bibliotecari este ca un călător fără busolă
(Ziua Bibliotecarului)

Expoziție

Filiala nr. 2

23
12.00

Журнал „Читайка”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

23
12.00

Bibliotecarul – călăuza utilizatorului bibliotecii

Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

24
9.00

Вера Чаплина и её четвероногие друзья
(Vera Čaplina – 110 ani de la naștere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

25-26
10.00 – 15.00

Atelier de animație

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

25
10.00

Oceanele, Arctica și Antarctida

Programul „Pași spre cunoaștere”

Secția Mediateca

25
11.30

В гостях у питомцев зоопарка
(Vera Čaplina – 110 ani de la naștere)

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

25
12.30

Ziua „Spune o povestire”
(Tell a Story Day)

Ora poveștilor

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

25
14.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj”

Secția Carte străină

25
15.00

Biblio CodeLab, nivel 2
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

26
11.00

Învață să respecți natura

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

26
12.00

Henri Coandă – copilul, îndrăgostit de vânt

Programul „Micul geniu”

Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți

26
12.00

Tricolorul – parte a sufletului neamului nostru
(Ziua Drapelului de Stat al Republicii Moldova)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

26
13.00

Ziua Mondială a Proprietății Intelectuale

Întâlnire cu reprezentantul AGEPI

Sala Evenimente

26
13.00

Ярисую чистый мир
(Ziua Internaţională a Planetei Pământ)

Concurs de desene

Secția pentru Adolescenți

27
12.00

Aleea Clasicilor din Chișinău
(Aleea Clasicilor din Chișinău – 60 de ani de la inaugurare)

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

27
12.00

Lucruri pe care nu le știm… despre lucruri posibile

Program pentru adolescenți curioși

Secția pentru Adolescenți

27
13.00

Ioan Mânăscurtă, un nostalgic al cerului și al pământului
(Ioan Mânăscurtă – 65 de ani de la naștere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

27
14.00

Для чего птицам хвост?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

29
11.00

Ici et là

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

29
12.00

Iepurele Alb din „Alice în Țara Minunilor”

Atelierul de creaţie „Ce pot face două mâini dibace”

Sala Evenimente

29
13.00

„PitiClic descoperă pământul”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

29
13.00

Toată lumea dansează
(Ziua Internațională a Dansului)

Master class cu Teo Rădulescu

Sala Evenimente

30
11.30

„Fabule” de Jean de La Fontaine –
350 de ani de la publicare

Programul „Povești fără granițe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

30
12.00

Prietenii noștri - revistele

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

30
14.00

Manhwa

Atelier de benzi
desenate în stil coreean

Secția Carte străină

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse