arie Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga"
Program cultural Martie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în martie 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Secția pentru Adolescenți, Mediateca, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare, Sala Evenimente – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărţi jubiliare 2018

Expoziţie permanentă

Secţiile Activitate cu publicul

1-31

Cu Ioan Slavici pe drumul de poveste

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Diverse localităţi din Republica Moldova

1-31

 

Carte pentru fiecare

Întâlnire cu scriitorii Claudia Partole, Constantin Dragomir și Marcela Mardare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii
Biblioteca pentru Copii „Gr. Vieru” Cahul

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

 

Cahul

1-31
15

Campania „Să citim împreună!”

Întâlnire cu Vasile Romanciuc

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localităţi din Republica Moldova
Biblioteca Țarigrad, Drochia

1 – 4

Festivalul „Zilele Creangă”, ediția a VIII-a (continuare din februarie)

 

 

1
9.00

Ziua Mărțișorului – fantezia primăverii

Expoziție de mărțișoare

Filiala nr. 1

1
11.00

Povestitorul Creangă – prietenul copiilor

Discuție
Vizionare de film

Filiala nr. 1

1
12.00

Mărțișorul – medalia de aur a primăverii

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

1
12.00

Inițiator și îndrumător al vieții culturale
(Gheorghe Asachi – 230 de ani de la naștere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

1
12.00

„Ты просто прелесть!!!”: учимся говорить комплименты
(Ziua Mondială a Complimentelor)

Convorbire

Secția pentru Adolescenți
(la Liceul „C. Sibirschi”)

1
13.00

„La scăldat în Ozana”

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

1
14.00

Mici și mari în lumea lui Creangă

Expoziție de carte din colecția „Crengiana”

Secția pentru Adolescenți

1
14.00

Un Mărțișor în schimbul unui zâmbet

Acțiune de donare a mărțișoarelor copiilor internați în Spitalul Republican „Emilian Coțaga”

Spitalul Republican pentru Copii „Emilian Coțaga”

1
15.00

Personaje îndrăgite din povești crengiene

Atelier de animație

Secția Mediateca

1, 15, 22, 29
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

2
11.00

Muzeul „Bojdeuca lui Ion Creangă”

Excursie virtuală

Secția Carte străină

2
11.30

Ziua Mondială a Scriitorilor

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

2
13.00

Copilăria în opera lui Ion Creangă

Concurs de desene

Filiala nr. 2

2
15.00

Ion Creangă „Povestea lui Harap Alb”

Programul „Povești fără granițe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

2,  15, 23, 30
15.00

Biblio CodeLab
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

4
11.00

Musique

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

4, 11, 25
12.00

Peppi Cioraplung, păpușă de interior

Atelierul de creaţie „Ce pot face două mâini dibace”

Sala Evenimente

4
14.00

„Amintiri din copilărie”

Vizionarea filmului

Secția Biblioteca Picilor

5
13.00

Femeia, simbol al continuității

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

6
10.00

Sărut mâna, dulce mamă

Programul „Învățăm să fim mai buni”

Secția Mediateca

6
10.00-15.00

Crearea infograficelor

Training pentru bibliotecarii din proiectul „CodeLab – Învață coding la bibliotecă”

Centrul de Excelență și Formare

6
15.00

Valentina Podrea „Dragoste de mamă”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

7
9.00

Ce dragă-mi este mama!

Expoziție
Lecturi publice

Filiala nr. 1

7
12.00

De ce Ziua Femeii este sărbătorită în întreaga lume?

Clubul de discuții „Generația Zet”

Filiala nr. 1

14, 21, 28
15.00

Biblio CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

11
12.00

Cărțile despre dragoste

Clubul CARTE-FILilor

Filiala nr. 2

12-30
12.00

Crystlle Medanssky „Baobabul care și-a deschis inima”
Alexandru Mitru „Tatăl și cei zece feciori”
„Copilul care... nu știe să se joace” (fragment din romanul „Robert cel Cuminte” de Petre Crăciun

Program de promovare a lecturii „Lectura ca terapie”

Secția pentru Adolescenți

13
10.00-14.00

Atelier de networking pentru Cluburile de Robotică din biblioteci

Acțiune de instruire

Centrul de Excelență și Formare

13
12.00

Феликс Зальтен „Бэмби”

Program de promovare a lecturii „Планета сказок”

Secția pentru Adolescenți

14-15
9.00-17.00

Training pentru asistenții parentali profesioniști

În colaborare cu CCF/HHC Moldova

Sala de Evenimente

14
10.00 – 15.00

Atelier de Follow-Up „Replicarea serviciului „Sunt ECO, am portofoliu digital”

Acțiune de instruire

Centrul de Excelență și Formare

14
11.30
12.30

Ziua „Descoperă fluturașii”
(Learn About Butterflies Day)

Revistă bibliografică

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

14
14.00

„Ploaia”: Poveste terapeutică despre egoism

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

15
10.00 – 17.00

Training pentru bibliotecarii din raionul Rîșcani

Acțiune de instruire

Centrul de Excelență și Formare

15
14.00

Lucruri pe care nu le știm… despre graba de a crește mare

Program pentru adolescenți curioși

Secția pentru Adolescenți

15
15.00

Brigitte Weninger „Matei o iubește pe mama”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

16
9.00 – 17.00

Training pentru părinții care cresc copii cu deficiențe senzoriale

În colaborare cu CCF/HHC Moldova

Secția pentru Adolescenți

16
11.00

Poetul Alexei Mateevici
(Alexei Mateevici – 130 de ani de la naștere)

Oră de poezie

Secția Mediateca

16
11.30

Alexei Mateevici – animator al unirii și renașterii spirituale din Basarabia

Cenaclul  „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

16, 23, 30
14.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediateca

18
11.00

Here and there

Clubul de
limbă engleză
„Friendly English”

Secția Carte străină

18
14.00

Felicitare pentru Mami

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

19
11.00

Arta conversației

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

20
9.00

Teatrul – o lume miraculoasă și frumoasă
(Ziua Internațională a Teatrului pentru Copii și Tineret)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

20
9.00

Poezii cine nu-nvață
Mititel rămâne-n viață
(Ziua Mondială a Poeziei)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

21-22
9.00-17.00

Training pentru asistenții parentali profesioniști

În colaborare cu CCF/HHC Moldova

Sala de Evenimente

21
9.00

Multe fire de argint
Leagă cerul de pământ
(Ziua Mondială a Apei)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

21
10.00

Poezia mă face să trăiesc

Oră de poezie

Filiala nr. 1

21
11.00

Poezia – ambasadorul artelor frumoase

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

21
11.00

Астрид Линдгрен „Приключения Эмиля из Лённенберги”

Atelier de lectură „Час книги”

Filiala nr. 1

21
11.30
12.30

Caravana poeziei = Караванстихов

Expoziție
Oră de poezie

Secția Mediateca

21
15.00

Lion and Tiger Stories

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

21
14.00

Les livres anciens ont le
parfum des mots oublies
La langue française – la
langue dʼamour
(Zilele Francofoniei)

Expoziție

Spectacol

Secția Carte străină

22
14.00

Albert Einstein: Lumina la patrat

Programul „Micul geniu”

Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți

23
12.00

Lecturi publice cu Claudia Partole

Serviciul „Vin la tine cu
o noutate”

Filiala nr. 2

23
12.00

„Город Мастеров”

Program de promovare a lecturii „Книга + Кино = Любовь”

Program pentru Adolescenți

23
14.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj”

Secția Carte străină

23
14.00

Что такое болото и кто в неё
живёт?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

24-25
10.00-17.00

Crearea cluburilor de robotică

Acțiune de instruire pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale (în colaborare cu Novateca)

Centrul de Excelență și Formare

25
11.00

Les sentiments

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

25
12.00

„Învață bunele maniere împreună cu Benjamin Maimuțelul”

Serviciul „Ora poveștilor”

Filiala nr. 2

25
13.00

„PitiClic pe drumul cărții”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

26-27
9.00 – 17.00

Design thinking în dezvoltarea
serviciilor moderne și atractive pentru
copii

Bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

26
13.00

Arta actorului

Master class cu actor profesionist

Sala de Evenimente

27
9.00–15.00

Atelier de Follow-Up „Implementarea serviciului „CodeLab – Învață coding
la bibliotecă”

Acțiune de instruire

Centrul de Excelență și Formare

27
10.00

Marea Unire de la 1918 – pagină
sublimă a istoriei românești

Expoziție

Filiala nr. 2

27
10.00

Personajul preferat în culoare
Îmbrăcat
(Ziua Internațională a Teatrului)

Atelier de creație

Secția Mediateca

27
10.00

Тамара Крюкова
„Куда ушли мамонты?”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

27
11.00

„Ascultă povestea mea preferată” cu actorul Vitalie Rusu

Program de promovare a lecturii

Secția Biblioteca Picilor

28-29
9.00-17.00

Training pentru asistenții parentali profesioniști

În colaborare cu CCF/HHC Moldova

Sala de Evenimente

28
12.00

Сергей Михалков

Program de promovare a lecturii „Давай почитаем стихи”

Secția pentru Adolescenți

29
9.00

Elena Farago – prima poartă a
copiilor către literatură
(Elena Farago – 140 de ani de la
naștere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

29
12.00

Elena Farago – mesager al iubirii
(Elena Farago – 140 de ani de la
naștere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

29
13.00

Eu te cunosc prin poezie
(Nichita Stănescu – 85 de ani de la
naștere)

Medalion literar

Secția Mediatecă
Secția pentru Adolescenți

29
14.00

Lucruri pe care nu le știm… despre valoarea lucrurilor

Program pentru adolescenți curioși

Secția pentru Adolescenți

29
14.00

Manhwa

Atelier de benzi
desenate în stil coreean

Secția Carte străină

30
13.00

A vorbi despre limba română
este ca o duminică...
(Nichita Stănescu – 85 de ani de la
naștere)

Cenaclul  „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

30
13.00

Prietenii noștri – revistele
Журналы „Юный эрудит”,
„ДЭ”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

30
13.30

Cristina Bujor „Obișnuitul neobișnuit”

Prezentare de carte

Secția Biblioteca Picilor

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse