arie Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga"
Program cultural Februarie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în februarie 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină - str. Şciusev 65
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-28

Cărţi jubiliare 2018

Expoziţie permanentă

Secţiile Activitate cu publicul

1-28

Cu Ioan Slavici pe drumul de poveste

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-28

 

15

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Întâlnire cu scriitorul Constantin Dragomir

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Biblioteca pentru Copii „Gr. Vieru” Cahul

Diverse localităţi din Republica Moldova

Cahul

1-28

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-28

Campania „Să citim împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localităţi din Republica Moldova

1
10.00-17.00

Ziua Internațională a Cititului Împreună
(World Read Aloud Day)

Lecturiadă cu voce tare

În toate secțiile Activitate cu publicul

1
12.00

Poetul plastic al florilor
(Ștefan Luchian – 150 de ani de la naștere)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

1
14.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Filiala nr. 1

1
15.00

Brigitte Weninger „Ajutor, Matei!
O fantomă”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

1, 8, 15, 22
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Sala Evenimente

2, 9, 16, 23
15.00

Biblio CodeLab
(în limba rusă)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

4
11.00

La cuisine

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

5-9

Lumea fabuloasă a lui Jules Verne

Ciclu de vizionări de filme

Secția Mediateca

5
10.00-16.00

Jocul de dame

Serviciu pentru copii de 7-10 ani

Secția Biblioteca Picilor

5
14.00

Oscar Wilde „Prietenul credincios”

Programul „Lectura ca terapie”

Secția pentru Adolescenți

6
10.00

Janine Gollier „Păianjenul care țesea cu fir de aur”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

6
10.00 – 15.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

6
12.00

Pe aripi de Sunet și Cuvânt
(Constantin Rusnac – 70 de ani de la naștere)

Expoziție
Convorbire

Filiala nr. 2

6
13.00

Împreună facem Internetul mai bun
(Ziua Europeană a Siguranţei pe Internet)

Convorbire

Filiala nr. 1

6
14.30

Create, connect and share respect: A better Internet starts with you

Colocviu

Secția Mediateca

7

„Oliver Twist” de Charles
Dickens – 180 de ani de la publicare

Discuție asupra cărții

Secția Carte străină
(la Liceul „Minerva”)

7
11.00

Îndrăgostită de carte și de copii:
Marcela Mardare

Întâlnire cu scriitoarea

Secția Biblioteca Picilor
(la Gimnaziul „Decebal”)

7, 14, 21, 28
15.00

Biblio CodeLab
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

8

Romancierul și dramaturgul francez
Jules Verne
(Jules Verne – 190 de ani de la
naștere)

Expoziție

Secția Carte străină

8
11.00

Un scriitor optimist pentru toate
vârstele
(Jules Verne – 190 de ani de la
naștere)

Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

8
13.30

Thomas Edison: Vrăjitorul luminii

Programul „Micul geniu”

Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți

8
14.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Filiala nr. 1

9
9.00

Писатель и волшебство его
таланта
(Ûrij Koval` – 80 de ani de la naştere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

9
10.00

Pinocchio

Programul „Povești cu
sunet”

Secția Mediateca

9
12.40

„Приключения Васи Куролесова”

Program de promovare a lecturii „Книга + Кино = Любовь”

Secția pentru Adolescenți

11
11.00

Travelling

Clubul de
limbă engleză
„Friendly English”

Secția Carte străină

11
12.00

Lucruri pe care nu le știm... despre
emoții

Program de discuții

Secția pentru Adolescenți

11
12.00

Cărțile care ne-au marcat copilăria

Clubul CARTE-FILilor
Inaugurarea Clubului

Filiala nr. 2

11, 25
12.00

Peppi Cioraplung, păpușă de interior

Atelierul de creaţie „Ce pot face două mâini dibace”

Sala Evenimente

12
13.00

Literatura bate viața
(Nicolae Rusu – 70 de ani de la
naştere)

Cenaclul  „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

12
14.00

Guy de Maupassant „Tatăl lui Simon”

Programul „Lectura ca terapie”

Secția pentru Adolescenți

13
10.00 – 15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în
bibliotecă

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

13

O carte pentru cei mai triști ca noi
(Ziua Internațională a Donației de
Carte)

Colectare de cărți pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Toate secțiile Activitate cu publicul

13
12.00

Locul și rolul radioului în viața adolescenților
(Ziua Mondială a Radioului)

Masă rotundă

Filiala nr. 1

13
14.00

Beverley Birch „Bătălia pentru radio”

Lecturi comentate

Secția pentru Adolescenți

13
14.00

Anul Nou Chinezesc

Eveniment organizat în colaborare cu Ambasada Chinei în Republica Moldova

Sala Evenimente

14
11.30
12.30

Веселые ваши друзья:
Юрий Коваль
(Ûrij Koval` – 80 de ani de la naştere)

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

14
13.00

Grigore Vieru - Născut în zodia
Dragostei

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

14
13.00

Grigore Vieru - Crescător de perle în cuvinte

Medalion literar

Filiala nr. 1

14
15.00

„Oliver Twist”

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

15-16
9.00 – 17.00

Design thinking în dezvoltarea
serviciilor moderne și atractive pentru
copii

Bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

15
12.00

Aș vrea să văd ceea ce nimeni nu a observat
(Jules Verne – 190 ani de la naştere)

Expoziție
Convorbire

Filiala nr. 2

15
12.40

Эно Рауд

Convorbire din Programul „Планета сказок”

Secția pentru Adolescenți

15
14.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Filiala nr. 1

16
11.00

Din istoria cuvântului „Mulțumesc” și
alte cuvinte „magice”

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

16
14.00

Кто в муравейнике живëт?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

18
11.00

S’entendre aves les autres

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

18
14.00

Confecționarea Mărțișorului

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

19
13.00

Prin muzică spre nemurire
(Mihail Berezovschi – 150 de ani de la naștere)

Cenaclul  „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

19
14.00

Debbie Sirt „Grădina fermecată”

Programul „Lectura ca terapie”

Secția pentru Adolescenți

20
13.30

Mult e dulce și frumoasă limba ce-o
vorbim
(Ziua Internaţională a Limbii Materne)

Recital de poezie

Secția Mediateca

20
14.00

Prin muzică spre nemurire
(Mihail Berezovschi – 150 de ani de la naștere)

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

21
10.00

Pierre Gamarra „Cuvintele vrăjite”
(Ziua Internaţională a Limbii Materne)

Programul „Povești fără granițe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

21
11.00

„Jocuri și nivele”: Poveste terapeutică despre dependența de calculator

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

21
11.30
12.30

Муфта, Полботинка и Моховая
Борода
(Eno Raud – 90 de ani de la naștere)

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

22-23
9.00 – 17.00

Design thinking în dezvoltarea
serviciilor moderne și atractive pentru
copii

Bibliotecari din BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

22
10.45

Lecturi publice cu Ada Zaporojan

Serviciul „Vin la tine cu
o noutate”

Filiala nr. 2

22
14.00

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Filiala nr. 1

22
14.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj”

Secția Carte străină

23
12.00

Dragobetele – sărbătoarea tinereții și
a iubirii
(Ziua Dragostei şi a Bunăvoinţei – Dragobete)

Clubul de discuții „Generația Zet”

Filiala nr. 1

25
11.00

In the country

Clubul de
limbă engleză
„Friendly English”

Secția Carte străină

25
12.00

„Învață să fii curat împreună cu
Martinel Ursulețul”

Serviciul „Ora poveștilor”

Filiala nr. 2

25
12.40

Lucruri pe care nu le știm... despre
Anul trecut – anul acesta – anul viitor

Program de discuții

Secția pentru Adolescenți

25
14.00

„Prieteni pentru totdeauna”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

26
12.00

Fascinația personalității enciclopedice
(Bogdan Petriceicu Hasdeu – 180 de
ani de la naștere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

27
10.00

Николай Сладков
„Как медведя переворачивали”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

27
12.40

Журналы „Костер”, „ЧиП”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

28
13.30

Nicolaus Copernic – figură ilustră din perioada Renașterii
(Nicolaus Copernic – 545 de ani de la naștere)

Programul „Micul geniu”

Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți

28
14.00

Manhwa

Atelier de benzi
desenate în stil coreean

Secția Carte străină

27.02 – 4.03

Festivalul „Zilele Creangă”, ediția a VIII-a

 

 

27
9.00

La bunicul Creangă
Basmele sunt dulci
Universul fabulos al marelui povestitor Ion Creangă
Creangă de aur cu povești
Ion Creangă, cel mai mare povestitor român
Ion Creangă – o adevărată epopee a poporului roman

Expoziție

 

Expoziție

Expoziție

Expoziție
Oră de lectură
Expoziție
Lecturi publice

Secția Biblioteca Picilor

Secția pentru Adolescenți

Secția Mediateca
Filiala nr. 2

Filiala nr. 1

27
11.00

Maratonul medalioanelor literare consacrate lui Ion Creangă

Eveniment cu participarea mai multor licee

Filiala nr. 2

27
14.00

Mai aproape de opera lui Ion Creangă

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

28
14.00

Hai mai bine despre copilărie să vorbim

Concursul povestitorilor

Toate secțiile Activitate cu publicul
(în Sala de Evenimente)

28
14.00

Romanul viu al copilăriei noastre

Convorbire

Secția pentru Adolescenți

28
14.00

„Pe urmele lui Ion Creangă”

Vizionare de film

Secția Mediateca

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse