Program cultural Ianuarie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în ianuarie 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină - str. Şciusev 65
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărţi jubiliare 2018

Expoziţie permanentă

Secţiile Activitate cu publicul

1-31

Cu Ioan Slavici pe drumul de poveste

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Diverse localităţi din Republica Moldova

1-31

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

2
9.00

Evocator al lumii umile
(Ioan Alexandru Brătescu-Voinești –
150 de ani de la naștere)

Expoziție
Lecturi comentate

Filiala nr. 1

2
12.00

Scriitorul preocupat exclusiv de natura umană
(Ioan Alexandru Brătescu-Voinești –
150 de ani de la naștere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

5
12.00

Clipe din „lumea celor care nu cuvântă”
(Emil Gârleanu – 140 de ani de la
naștere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

9
12.00

Тим Собакин

Oră de poezie din Programul „Давай почитаем стихи”

Secția pentru Adolescenți

10
10.00

Bucuria de a-l cunoaște pe Eminescu

Expoziție

Secția Mediateca

10
10.00

Bunele maniere în viața de zi cu zi

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

10
11.30

Про Домовенка Кузьку,
таинственную тетрадь и многое другое
(Tatiana Aleksandrova – 90 de ani de
 la naştere)

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

10, 24
12.30

Кто с доброй сказкой входит
в дом?
(Aleksej Tolstoj – 135 de ani
de la naștere)

Programul de promovare a lecturii „Читай, смотри и слушай”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

10
14.00

Как появился Буратино
(Aleksej Tolstoj – 135 de ani
de la naștere)

Atelier de lectură „Час книги”

Filiala nr. 1

11
10.00

Bunele maniere – dovada respectului
de sine
(Ziua Internațională a cuvântului „Mulțumesc”)

Programul „Învățăm să fim mai buni”

Secția Mediateca

11
12.00

Eu sunt un copil educat
(Ziua Internațională a cuvântului „Mulțumesc”)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

11
15.00

Brigitte Weninger „Crăciun fericit,
Matei!”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

11, 18, 25
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Sala Evenimente

12
10.00

Micile capodopere ale lui Perrault
„Zânele”

Expoziție
Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

12
10.00

Scriitorul francez Charles Perrault
(Charles Perrault – 390 de ani de la naştere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția Carte străină

12
12.00

Шарль Перро

Convorbire din Programul „Планета сказок”

Secția pentru Adolescenți

12
14.00

Cine duce-n mâini o carte
e un om și jumătate
Cărțile, morile și Acasele iuliene
(Iulian Filip – 70 de ani de la naștere)

Expoziție de carte

Expoziție de pictură și grafică

Secția pentru Adolescenți
Secția Biblioteca Picilor

14
11.00

International Thank You Day

Clubul de
limbă engleză
„Friendly English”

Secția Carte străină

14
12.00

Peppi Cioraplung,

păpușă de interior

Atelierul de creaţie „Ce
pot face două mâini
dibace”

Sala Evenimente

14, 21, 28
14.30

Pașaport pentru viață

Program de autocunoaștere și formare pentru adolescenți

Secția pentru Adolescenți

15

Mesaje pentru Mihai Eminescu de la
copiii secolului XXI

Panou pentru mesaje

Toate secțiile Activitate cu publicul

15
10.00
14.30

Eminescu – strălucitor ca un Luceafăr
Lirica eminesciană în imagini

Eminescu, un poet de mâine

Expoziție
Expoziție

Discuție

Secția Biblioteca Picilor
Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca

15
11.00

Acesta a fost Eminescu, aceasta este
opera lui

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

15
14.00

Eminescu – eternă statuie a spiritului

Ca și folclorul nostru, Eminescu este
un fenomen original

Expoziție
Lecturi publice
Medalion literar

Filiala nr. 1

15
14.00

Tradiții și obiceiuri de iarnă

Salonul literar-artistic
„La  Creangă”

Filiala nr. 2

15

„Dintr-un popor nu rămâne nimic,
decât cultura.” (Mircea Eliade)
Cunoaşte personalităţile culturii
naţionale
(Ziua Naţională a Culturii)

Expoziție

Concurs on-line pe
Facebook

Filiala nr. 2
https://ro-ro.facebook.com/
biblioteca.creanga/

16
10.00

Mirela Toma „Seara minunată”

Programul „Hai să citim
o carte”

Secția Biblioteca Picilor

16
10.00

Poezia lui Eminescu în imagini

Atelier de creație

Secția Mediateca

16
12.00

Приключения Буратино

Discuție facilitată din Programul „Книга +
Кино = Любовь”

Secția pentru Adolescenți

16, 23
13.00

Сонячний промiньу листопадi
(Zacharias Topelius – 200 de ani de
la naștere)

Programul „Казки, що виховують”

Secția Mediateca
(la Liceul „M. Koțiubinski”)

16
13.00

De ce Wikipedia este considerată enciclopedie virtuală?
(Ziua Wikipedia)

Clubul de discuții
„Generația Zet”

Filiala nr. 1

17, 24
10.00-15.00

Replicarea SMB „Sunt ECO, am
portofoliu digital”

Training pentru
bibliotecari din
bibliotecile pentru copii
și din secțiile pentru
copii ale bibliotecilor
publice

Centrul de Excelență și Formare

17
11.00

„Ghiocelul”: Poveste terapeutică
despre perseverență

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

17
12.00

Великие открытия юных умов
(День детских изобретений)

Convorbire din
Programul „Eveniment
pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

17
13.00

Lecturi publice cu Radmila Popovici

Serviciul „Vin la tine cu
o noutate”

Filiala nr. 2

17
15.00

„Bambi” de Felix Salten

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

18
10.00

Povești ce farmecă copilăria
(Charles Perrault – 390 de ani de la
naştere)

Programul „Povești cu
sunet”

Secția Mediateca

18
12.00

Ioan Slavici – scriitorul moralist
(Ioan Slavici – 170 de ani de la
naștere)

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

18
11.00
13.00

Povețe de la Ioan Slavici pentru buna creștere a copiilor

Discuție despre cărți
Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 1
Filiala nr. 2

18, 25
15.00

Biblio CodeLab

Serviciu de coding pentru copii și părinți

Secția Mediateca

21
11.00

Parler

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

21
12.00

Lucruri pe care nu le știm

Program de discuții

Secția pentru Adolescenți

21
14.00

Confecționăm un ghiocel

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

22

Poetul și dramaturgul George Gordon Byron
(George Gordon Byron – 230 de ani
de la naștere)
Scriitorul francez Stendhal
(Stendhal – 235 de ani de la naștere)

Expoziții

Secția Carte străină

22
10.00-16.00

Jocul de dame

Serviciu pentru copii de 7-10 ani

Secția Biblioteca Picilor

22
12.00

Журнал „Читайка”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

22
13.30

Arta caligrafiei
(Ziua Mondială a Scrisului de mână)

Master class cu graficianul Valeriu Herța

Sala Evenimente

23
10.00

Анна Макулина
„Заяц-гость”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

23
10.00

Tudor Arghezi „Abecedarul”

Lecturi comentate

Filiala nr. 1

23-26
12.00

Холокост: предыстория, хроника, память
(Ziua Internaţională pentru Comemorarea Victimelor Holocaustului)

Convorbire din Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

23
14.00

„Soldățelul de plumb” de Hans Christian Andersen – 180 de ani de la publicare

Programul de promovare a lecturii „Cărți jubiliare - 2018”

Secția Carte străină

25
9.00-11.00

Elaborarea portofoliului Serviciului Modern de Bibliotecă

Atelier pentru bibliotecari ai BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

25
10.00

Să dezlegăm tainele poveștilor
(Ioan Alexandru Brătescu-Voinești – 150 de ani de la naștere)

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Mediateca

25, 26
12.00

Carson McCullers „Taina Crăciunului”
Oscar Wilde „Uriașul cel egoist”

Programul „Lectura ca terapie”

Secția pentru Adolescenți

25, 26
13.00

Un omagiu memoriei victimelor Holocaustului

Prezentare de CD-uri și site-uri web

Secția Mediateca

26
11.00

Iulian Filip – poet, dramaturg, publicist, folclorist, grafician

Expoziție

Filiala nr. 1

26
14.00

Lansarea Campaniei „Să
citim împreună!” – 2018
(Vasile Romanciuc „Lumina glasului lăuntric”, Aurelian Silvestru „Îngerii
dispar în ploaie”)

Campanie de promovare a lecturii

Sala Evenimente

26
14.00

Чьи глаза лучшие?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

28
10.30 – 14.30

Puterea gândului

Training în parteneriat
cu  Centrul de
dezvoltare personală
ABeZe

Sala Evenimente

28
11.00

Winter sport

Clubul de
limbă engleză
„Friendly English”

Secția Carte străină

28
12.00

Lucruri pe care nu le știm

Program de discuții

Secția pentru Adolescenți

28
12.00

„Învață să fii prudent împreună cu
Alice Șoricica”

Serviciul „Ora poveștilor”

Filiala nr. 2

28
13.00

„Чемпион”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

29
11.00

Iulian Filip – un poet cu spiritul mereu
în căutare

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

30
13.00

Isaac Newton – savantul care a
revoluționat știința
(Isaac Newton – 375 de ani de la
naștere)

Programul „Micul geniu”

Secția Mediateca
Secția pentru Adolescenți

30
15.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj”

Secția Carte străină

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse