Program cultural Decembrie

 

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii „Ion Creangă” decembrie 2017

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare - str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărţi jubiliare 2017

Expoziţie permanentă

Secţiile Activitate cu publicul

1-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Diverse localităţi din Republica Moldova

1
10.00

Scriitor reprezentativ al literaturii
realiste
Cezar Petrescu „Fram, ursul polar”
(Cezar Petrescu – 125 de ani de la
naștere)

Expoziție

Lecturi comentate

Filiala nr. 2

1
12.00

Cezar Petrescu – romancier, nuvelist
și traducător

Expoziție
Lecturi comentate

Filiala nr. 1

1
13.00

Cu Guguță împreună,
Facem o ispravă bună!
(„Isprăvile lui Guguță” de Spiridon
Vangheli – 50 de ani de la publicare)

Medalion aniversar
Festivitatea de premiere a laureaților Concursului de desen

Sala Evenimente

3
11.00

Getting on with people
Expressions

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

3
15.30

Echipa noastră. Împreună suntem o
forță

Atelier în Programul de autocunoaștere și
formare pentru
adolescenți „Pașaport
pentru viață”

Secția pentru Adolescenți

4-10

Hour of Code
(Săptămâna Educației în Știința Computerelor)

Ateliere de programare pentru copii și adulți

Sala Evenimente
(cu înscriere prealabilă)

4
10.00

Colindele din clopotele iernii aduc
magia Crăciunului

Expoziţie
Oră de lectură

Filiala nr. 2

4
13.00

Diferiți, dar egali
(Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Filiala nr. 1

5
10.00

„Деньиночь”(Poveste populară ucraineană)

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

5
12.40

Волшебник из гаража: Уолт
Дисней

Program de promovare a lecturii „Волшебники приходят к людям”

Secția pentru Adolescenți

6
12.40

Журнал „Юный эрудит”, „ДЭ”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

7
10.00

„Degeţica” de Hans Christian
Andersen

Programul „Poveşti fără graniţe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

8
11.00

Campania Națională „Să citim
împreună!”
(Ion Anton „Alina”, Nicolae Popa „Ghiozdanul zburător”)

Conferința Națională a cititorilor

Filiala nr. 2

8
12.40

Журнал „Читайка”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

8
14.00

Кто такие Гномы?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

10
11.00

Faisons la fete!

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

10, 17
11.00

Pomul de Crăciun din mărgele

Atelierul de creaţie „Ce pot face două mâini dibace”

Sala Evenimente

10
12.00

Erika Bartos „Сrăciunul”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

10
12.00

Drepturile omului și protejarea lor prin
 lege
(Ziua Drepturilor Omului)

Expoziție
Convorbire

Filiala nr. 2

11
9.00-12.00

Cum se face portofoliul serviciului
modern de bibliotecă

Training pentru
bibliotecarii BNC „Ion
Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

12
10.00

Rețete culinare

Serviciul „Vreau să știu – cu EduTab descopăr”

Secția Mediateca

12
10.00-15.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru
bibliotecarii pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

13
10.00

În așteptarea Crăciunului

Expoziție de documente electronice

Secția Mediateca

13
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în
bibliotecă

Training pentru
bibliotecarii pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

13
11.20
12.20

Удивительные приключения
белого медведя
(Cezar Petrescu – 125 de ani de la
Naștere)

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

14
11.00

Când şi cui spunem „Tu”

Atelier de bune maniere pentru copii

Filiala nr. 1

14
12.00

Revista „Alunelul” la 35 de ani

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

14
13.00

Lucruri practice pentru a impresiona
prietenii

Club-Junior „Învață, experimentează, aplică”

Secția pentru Adolescenți

14
14.00

Lansarea programului „Looking for a character = Se caută un personaj”

Atelier de realizare a portretului-robot a unui personaj literar

Sala Evenimente
Secția Carte străină

14, 28
15.00

Biblio CodeLab

Serviciu de coding pentru copii și părinți

Secția Mediateca

15
9.00

Vasile Romanciuc – un poet solar
(Vasile Romanciuc – 70 de ani de la naştere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

15
10.00

Cu tableta în lumea poveștilor

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Mediateca

15
10.00

Poet al firescului și candorii
(Vasile Romanciuc – 70 de ani de la naştere)

Programul „Calendar literar”
Recital de poezie

Secția pentru Adolescenți

15-16
10.00-17.00

Organizarea serviciului modern de bibliotecă „CodeLab – Laborator de
coding pentru copii și adulți”

Training pentru
bibliotecarii și voluntarii participanți în proiectul „CodeLab – Învață coding la bibliotecă”

Centrul de Excelență și Formare
Sala Evenimente

15
12.00

Un veritabil purtător de cuvânt
(Vasile Romanciuc – 70 de ani de la naştere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

15
13.00

„Copilăria lui Tioma” de Nikolaj Garin-Mihajlovskij - 125 de ani de la
publicare

Clubul de lectură
„Час книги”

Filiala nr. 1

17
11.00

Merry Christmas!

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

17, 18
12.00

Poet al firescului și candorii
(Vasile Romanciuc – 70 de ani de la naştere)

Expoziţie
Programul „Calendar literar”

Filiala nr. 1

17
13.00

Scrisoare lui Moș Crăciun

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

17
15.00

Poet al firescului și candorii
(Vasile Romanciuc – 70 de ani de la naștere)

Medalion aniversar

Filiala nr. 2

18, 19, 20
12.40

Спасительродилсянам!

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

19
10.00

Axel Hamraeus „Povestea primelor daruri de Crăciun”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

19-20
10.00-17.00

Design Thinking în dezvoltarea
serviciilor moderne și atractive pentru
copii

Training pentru
bibliotecarii pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare
Sala Evenimente

19
12.00

Crăciunul pe meridiane

Prezentare de site-uri web

Secția Mediateca

19
13.00

A preveni este mai ușor decât a trata

Programul „ABC-ul sănătății”

Secția pentru Adolescenți

19
13.00

Am venit să vă urăm, am venit să
colindăm

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

20
11.00

Lecturi publice cu Raisa Plăieșu

Serviciul „Vin la tine cu o noutate”

Filiala nr. 2

20
11.20

Веселые книги Эдуарда Успенского
(Eduard Uspenskii – 80 de ani de la
naştere)

Programul „Audioteca: Учимся слушать и понимать”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

20
13.00

Să vină sărbătorile: decorațiuni de
Crăciun

Club-Junior „Învață, experimentează, aplică”

Secția pentru Adolescenți

20
15.00

A Christmas Carol

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

21, 27
10.00-15.00

Replicarea SMB „Sunt ECO – am
portofoliu digital”

Training pentru
bibliotecarii pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

21
11.00

Mai sunt utile Miturile?

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

22
9.00-12.00

Crearea materialelor promoționale în
Canva

Training pentru
bibliotecarii BNC „Ion
Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

22
13.00

Şcoala de azi ne pregăteşte pentru
viaţă?

Şedinţa Clubului „Generaţia NEXT”

Filiala nr. 1

24
12.00

„Darul piticului” (Poveste din
Germania)

Serviciul „Ora poveștilor”

Filiala nr. 2

24
12.00

Crăciunul – Naşterea Domnului

Expoziție

Filiala nr. 1

24
13.00

СамуилМаршак„Двенадцать
месяцев”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

28
12.00

Arthur C. Clarke, scriitor fantast
englez
Arthur C. Clarke „Tales of Ten Worlds”
(Arthur C. Clarke – 100 de ani de la
Naştere)

Revistă bibliografică

Programul „Clasicii literaturii universale”

Secția Carte străină

28
12.00

Povești de iarnă: „Moș Crăciun” de
Barbu Delavrancea, „Fetița cu
chibrituri” de Hans Christian Andersen,
„Poveste de iarnă” de Zacharias
Topelius

Oră de lectură

Filiala nr. 2

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse