Program cultural Noiembrie

 

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii „Ion Creangă” noiembrie 2017

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare - str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărţi jubiliare 2017

Expoziţie permanentă

Secţiile Activitate cu publicul

1-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Diverse localităţi din Republica Moldova

1-31

Campania Națională „Să citim
împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

2, 16
14.30

Cum creăm book-trailer

Serviciul „Library Lab”

Secția Mediateca

3
9.00

„Дом”, который построил Маршак
(Samuil Maršak – 130 de ani de la
Naştere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

3
10.00-15.00

Lansarea programului inovator de
bibliotecă ”CodLab – Învață coding la bibliotecă”
Metodologia de organizare a
Campaniei „Ora de Coding”

Atelier pentru bibliotecari din 12 biblioteci pentru copii și voluntari

Centrul de Excelență și Formare
Sala Evenimente

3
13.00

Самая большая тайна Самуила Маршака

Clubul de lectură
„Час книги”

Filiala nr. 1

3, 10, 17, 24
15.00

Club de Robotică

Club pentru copii de
10-16 ani

Sala Maker Space

5
11.00

Les sports d’hiver

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

6
11.45
12.40

Журнал „Юный эрудит”, „ДЭ”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

7
11.45
12.40

Журнал „Смена”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

8
10.00

De la falsul la adevăratul Dumitru Crudu
(Dumitru Crudu – 50 de ani de la naştere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

8
11.30
12.30

В стране Маршаколяндии
(Samuil Maršak – 130 de ani de la naştere)

Programul „Audioteca: Учимся слушать и понимать”

Secția Mediatecă
(la Liceul „N. Gogol”)

8
11.45
12.40

Журнал „Читайка”

Revistă bibliografică

Secția pentru Adolescenți

9
10.00

Astrid Lindgren „Prințul Mio și Căluțul fermecat”

Oră de lectură

Filiala nr. 2

9
10.00

Cum să fiu stilat

Serviciul „Vreau să știu –
cu EduTab descopăr”

Secția Mediatecă

12
11.00

The universe

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

12
11.00

Prințesa și bobul de mazăre
(partea I)

Atelierul de creaţie „Ce
pot face două mâini
dibace”

Sala Evenimente

12
12.00

Erika Bartos „Moș Crăciun”

Serviciul „Ora
poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

13
11.00

Astrid Lindgren „Frații Inimă de leu”

Oră de lectură

Filiala nr. 2

13, 14, 15
11.45
12.40

Котенок по имени Гав, Удав, Мартышка и остальные…

Programul „Calendar
literar”

Secția pentru Adolescenți

13
12.00

„Putem vedea aşa cum trebuie numai cu inima, ceea ce este esențial este invizibil pentru ochi.”
(Antoine de Saint-Exupery)
(Ziua Internaţională a Educaţiei Copiilor Nevăzători)

Programul „Eveniment
pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

13, 14
13.20

Куда бежит беглец: обсуждаем
книгу Н. Дубова «Беглец»

Program de promovare a valorilor familiei „Семья – малое государство”

Secția pentru Adolescenți

14
9.00-16.00

Crearea materialelor promoționale în
Canva

Training pentru
bibliotecarii BNC „Ion
Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

14
10.00

Scriitoarea Astrid Lindgren, o „mătușă povestitoare”
(Astrid Lindgren – 110 ani de la
Naştere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Secția Biblioteca Picilor

14
11.00

Bunele maniere şi exemplul personal

Atelier de bune maniere pentru copii

Filiala nr. 1

14
12.00

„Dacă am reușit să înseninez măcar o copilărie tristă, înseamnă că am reușit
să fac ceva în viață.”
(Astrid Lindgren – 110 ani de la
naştere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

14, 21, 28
14.00

Cum utilizez eficient tableta

Atelier de instruire
(pentru copii de 11-16
ani)

Centrul de Excelență și Formare

15
10.00

Cu tableta în lumea poveștilor

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Mediateca

15
10.00-16.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în
bibliotecă

Training pentru
bibliotecarii pentru copii

Centrul de Excelență și Formare

15
11.00

Lecturi publice cu Aurelia Borzin

Serviciul „Vin la tine cu
o noutate”

Filiala nr. 2

15, 16
13.20

Сидим за партой рядом с
Сашенькой Яновской: как и где
учились в начале 20 века узнаем по книге А. Бруштейн «Дорога уходит в даль…»

Program de promovare a lecturii „Одноклассники и однокласницы”

Secția pentru Adolescenți

16
10.00 – 16.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru
bibliotecarii pentru copii

Centrul de Excelență și Formare

16
9.00
13.00

Mă cheamă cuvintele
(Arcadie Suceveanu – 65 de ani de la naştere)

Expoziție

Programul „Calendar literar”

Secția Biblioteca Picilor

Secția pentru Adolescenți

16
9.00

Dacă vrei să crești mare, fii atent la traversare!
(Ziua Mondială de Comemorare a Victimelor Accidentelor Rutiere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

16
12.00

Un poet modern frământat de
probleme existențiale
(Arcadie Suceveanu – 65 de ani de la naştere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

16
13.30

Ziua Mondială de Comemorare a
Victimelor Accidentelor Rutiere

Atelier informativ-educativ în colaborare cu Centrul de Sănătate Publică din mun. Chișinău

Sala de lectură pentru Adolescenți

17
10.00

Circulație rutieră pentru cei mici
(Ziua Mondială de Comemorare a
Victimelor Accidentelor Rutiere)

Joc interactiv

Secția Mediatecă

17
12.00

„Povestea unui Hobbit” de John
Ronald Tolkien - 80 de ani de la
publicare

Programul „Poveşti fără graniţe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

17
13.00

Drepturile mele, ce să fac cu ele?
(Ziua Internaţională a Drepturilor
Copiilor)

Oră de lectură

Filiala nr. 1

17
14.00

Și copiii au un avocat
(Ziua Internaţională a Drepturilor
Copiilor)

Întâlnire cu Maia Bănărescu, Avocatul Poporului pentru protecția drepturilor copiilor

Secția pentru Adolescenți

19
15.00

„Pipi Longstocking”

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

19
11.00

Musique

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

19
11.00

Cum setăm controlul parental

Serviciul „Library Lab pentru părinți”

Secția Mediateca

19
11.00

Confecționarea jucăriilor pentru
brad

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

20-26

ZILELE BIBLIOTECII Naționale pentru Copii „Ion Creangă”

 

 

20

Cunoaște lumea împreună cu
Biblioteca
Digi-cartea te așteaptă
Biblioteca – un loc unde mă așteaptă
prietenii

Expoziții

Secția pentru Adolescenți
Secția Mediateca
Filiala nr. 1

20
11.00

Spiridon Vangheli „Crăița” 

Prezentare de carte

Teatrul „Licurici”, Sala de spectacole

20, 21
11.45
12.40

Очень добрый день
(Ziua Mondială a Salutului)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

20
13.00

La masa amintirilor cu prieteni dragi
(26 de ani de la fondarea Filialei de
carte românească)

Medalion aniversar

Filiala nr. 2

21
11.00

Mă cheamă cuvintele
(Arcadie Suceveanu – 65 de ani de la naștere)

Întâlnire cu scriitorul

Sala Evenimente

21
12.00

O carte bună este o educaţie a inimii

Concurs de confecționare a cărților

Filiala nr. 1

21
13.00

Un demn urmaș al lui Mateevici –
Ion Găină

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

21
13.00

Ședința de totalizare

Clubul „Traista cu sănătate”

Secția Mediateca

22
10.00

„Crăciunul cu Norocel”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

22
11.30
12.30

Ziua mondială a Salutului

Convorbire

Secția Mediateca

22
13.00

Parada preferințelor cititorilor

Expoziție - aviz

Secția pentru Adolescenți

22
13.00

Cartea care mă reprezintă cel mai
bine

Concurs de eseuri

Filiala nr. 1

23

Bibliotecar pentru o oră

Acțiune de voluntariat

Secțiile Bibliotecii

23
10.00

Ascultă povestea mea preferată

Lectura poveștilor cu actorul Vitalie Rusu

Sala Evenimente

23
12.00

Toți copiii au aceeași valoare umană

Masă rotundă

Filiala nr. 1

23
13.00

De la tablete de lut la cartea electronică

Lecție de cultură a informației

Secția Mediateca

23
14.30

Imaginaţia este mai importantă decât cunoştinţele?

Program de dezbateri „Adolescentul în societatea cunoaşterii”

Secția pentru Adolescenți

24
12.40

Самый лучший выдумщик вредных советов
(Grigorij Oster – 70 ani de la naştere)

Medalion aniversar

Secția pentru Adolescenți

24
13.00

Cum poate fi biblioteca viitorului

Clubul „Generația NEXT”

Filiala nr. 1

24
13.00

Toamna – o lecție de pictură de la
Natură

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

24
14.00

Invitație la ... carte

Concurs de book-trailere

Secția Mediateca

24
14.00

Recomand această carte ...

Galeria celor mai pasionați cititori

Filiala nr. 2

26
11.00

Time

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

26
11.00

Concurs pentru Titlul ,,Cititor – model”, ediţia a XII-a

Concurs

Toate Secţiile activitate cu publicul
Secţia Asistenţă de specialitate, coordonare şi cooperare

26
11.00

Prințesa și bobul de mazăre
(partea II)

Atelierul de creaţie „Ce pot face două mâini dibace”

Sala Evenimente

26
12.00

„Trestia însetată” (Poveste din
Ungaria)

Serviciul „Ora poveștilor”

Filiala nr. 2

26
13.00

„Harap Alb”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

27
9.00

Григорий Остер – самый „вредный” писатель детства
(Grigorij Oster – 70 ani de la naştere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

27, 28, 29
12.40

Ты в ответе за тех, кого приручил

Programul „Caleidoscop ecologic”

Secția pentru Adolescenți

28-29

Servicii moderne și atractive pentru
copii

Training pentru
bibliotecarii pentru copii din bibliotecile publice

Centrul de Excelență și Formare

28
13.00

Будем знакомы

Programul „Calendar literar”

Filiala nr. 1

29
9.00

Miraculoasele povești ale scriitorului
Hauff

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

29
11.00

At home

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

29
11.45
12.40

Как согреть холодное сердце:
Вильгельм Гауф

Program de promovare a lecturii „Волшебники приходят к людям”

Secția pentru Adolescenți

29
12.00

Un creator profund și precoce
(Wilhelm Hauff – 215 ani de la naştere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

29
12.30

Караван сказок Вильгельма Гауфа
(Wilhelm Hauff – 215 ani de la naştere)

Programul „Audioteca: Учимся слушать и понимать”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

30
9.00

Jonathan Swift – „inventatorul ironiei”
(Jonathan Swift – 350 de ani de la naştere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

30
12.30

Путешествуем с Гулливером
(Jonathan Swift – 350 de ani de la naştere)

Programul „ Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

30
13.00

Jonathan Swift – mare scriitor satiric al tuturor timpurilor

Expoziţie
Oră de lectură

Filiala nr. 2

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse