Program cultural Octombrie

 

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii „Ion Creangă” octombrie 2017

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare - str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

 

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărţi jubiliare 2017

Expoziţie permanentă

Secţiile Activitate cu publicul

1-31

 

13

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Sărbătoarea lecturii la Liceul „Olimp”, Sângerei

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

 

Diverse localităţi din Republica Moldova

Liceul „Olimp” Sângerei

1-31

Campania Națională „Să citim
împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

1-31

Faites attention ici!

Prezentarea cărților noi în limba franceză

Secția Carte străină

1

Muzica este sufletul limbajului
Muzica – limba comună a omenirii
(Ziua Internaţională a Muzicii)

Expoziție
Expoziție de materiale
AV și electronice

Filiala nr. 2
Secția Mediateca

1
11.00

Jobs

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

1
11.00

Scriitorul Ianoș Țurcanu

Întâlnire cu scriitorul

Secția Biblioteca Picilor

1
11.00

Bonjai japonez din mărgele de nisip
(etapa II)

Atelierul de creaţie „Ce pot face două mâini dibace”

Sala Evenimente

1
15.00

Bătrânii noștri – bunicii noștri
Vera Crăciun „Mura”
(Ziua Internaţională a Oamenilor în Etate)

Expoziție
Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

2-31

Bibliocaravana

Campanie de promovare a colecțiilor bibliotecii

Secția pentru Adolescenți
(în școli și licee din Chișinău)

2
10.00

Victor Prohin în lumea fermecată a copilăriei
(Victor Prohin – 75 de ani de la
naștere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

3
11.00-16.00

Atelier de planificare strategică pentru
BNC „Ion Creangă”

Atelier profesional

Centrul de Excelență și Formare

3
12.00

Animale de companie

Club Junior „Învață, experimentează, aplică”

Secția pentru Adolescenți

4
10.00

Fii bun și nimeni nu te va mușca

Gordana Maletic „Familii vesele.
Povești cu animale”
(Ziua Internaţională a Animalelor)

Expoziţie
Convorbire
Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

4
10.00

Citim împreună cu Motănaşul Miaunel

Programul „Eveniment pe mapamond”

Filiala nr. 1

4
12.00

Natura picteaza pentru noi, zi după zi, imagini de o infinită frumusețe
Emil Gârleanu „Din lumea celor care nu cuvântă”

Expoziţie
Discuţie asupra cărţii

Filiala nr. 2

4
12.00

Întâlnire cu scriitorul Iulian Filip

În cadrul Săptămânii Limbii Române la Liceul „Titu Maiorescu”

Sala Evenimente

4
13.00

Mișcare pentru sănătate
(Ziua Mondială a Mersului pe Jos)

Clubul „Traista cu sănătate”

Secția Mediateca

4
13.00

„Numai când vei iubi un animal, vei simți iubirea cu toată inima”
Anatol France

Programul „Caleidoscop ecologic”

Secția pentru Adolescenți

5
10.00

V-aduc o floare în pridvor, iubiții mei învățători
(Ziua Mondială a Pedagogului)

Expoziție

Filiala nr. 1

5, 19
14.00

Lib Lab

Laborator digital

Secția Mediateca

6
10.00

Ziua Mondială a Zâmbetului

Serviciul „Sărbători pentru toți”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

6
11.00

„Micul Prinţ” de Antoine de
Saint-Exupery - 75 de ani de la
publicare

Discuție asupra cărții

Filiala nr. 2

6
11.30

Ora poveștilor

În cadrul Săptămânii Limbii Române la Liceul „Titu Maiorescu”

Secția Biblioteca Picilor

6
15.00

Club de Robotică

Club pentru copii de
10-16 ani

Sala Maker Space

8
11.00

Le temps qui passe

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

8
13.00

Erika Bartos „Păianjenul din peșteră”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

9
11.00

Нет на земле второго вас
(Marina Cvetaeva - 125 de ani de la naştere)

Clubul de lectură
„Час книги”

Filiala nr. 1

10
10.00

Cu tableta în lumea poveștilor

Serviciul „Ora
poveștilor”

Secția Mediateca

10
14.00

De ce cititul este important?

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

10, 17, 24, 31
14.00

Cum utilizez eficient tableta

Atelier de instruire
(pentru copii de 11-16
ani)

Centrul de Excelență și Formare

11
13.00

Ești o victimă a modei?

Club Junior „Învață, experimentează, aplică”

Secția pentru Adolescenți

12
9.00-16.00

Crearea infograficelor

Training pentru bibliotecarii BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

12
10.00

„Micul Prinţ” de Antoine de
Saint-Exupery - 75 de ani de la
publicare

Programul „Poveşti fără graniţe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

12
13.00

Louis Sachar „Tabăra”

Oră de lectură

Filiala nr. 2

13
11.00

Spiridon Vangheli „Crăița” 

Prezentare de carte

Sala Evenimente

15
11.00

Shopping

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

15
11.00

Cățeluș din textile

Atelierul de creaţie „Ce
pot face două mâini
dibace”

Sala Evenimente

15
13.00

Confecționarea ariciului

Clubul „MeșteRICH”

Secția Biblioteca Picilor

15
15.00

The Legend of Tarzan

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

16
13.00

Cum să ne alimentăm sănătos
(Ziua Mondială a Alimentației)

Clubul „Traista cu
sănătate”

Secția Mediateca

17
11.00

Exprimarea în scris, poşta electronică, chat, facebook ş.a

Atelier de bune maniere pentru copii

Filiala nr. 1

18
10.00-16.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în bibliotecă

Training pentru
bibliotecarii pentru copii

Centrul de Excelență și Formare

18
13.00

Lecturi publice cu Marcela Mardare

Serviciul „Vin la tine cu
o noutate”

Filiala nr. 2

18
13.00

Omul și natura – o viață în armonie

Program de promovare
a modului sănătos de
viață „ABC-ul sănătății”

Secția pentru Adolescenți

19
9.00-16.00

Crearea materialelor promoționale în Canva

Training pentru
bibliotecarii BNC „Ion
Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

19
10.00

„O vrajă ciudată” (Povești din toată lumea)

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

19
10.00

Tehnica origami

Serviciul „Vreau să știu –
cu EduTab descopăr”

Secția Mediatecă

20
12.00

Model de omenie, demnitate și
noblețe
(Victor Prohin – 75 de ani de la
naștere)

Salonul literar-artistic
„La Creangă

Filiala nr. 2

20
13.00

Temele pentru acasă sunt o
necesitate sau o povară?

Şedinţa Clubului
„Generaţia NEXT”

Filiala nr. 1

22
10.00

#SuperCoders

 

Riscurile și siguranța copilului în
Internet prin prisma protecției datelor
cu caracter personal

Training de codare
pentru copii de 10-14
ani
Training pentru părinți

Secția Adolescenți, Sala de lectură

Sala Evenimente

22
11.00

La journée d’un enfant

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

22
13.00

Самуил Маршак „Кошкин дом”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

23

Pierre LAROUSSE, pedagog,
lexicograf, editor francez
(Pierre Larousse - 200 de ani
de la naştere)

Expoziție

Secția Carte străină

24-25

Concursul de Robotică între biblioteci

Concurs național în colaborare cu
Programul Novateca

Sala Evenimente

24

Ziua Organizaţiei Naţiunilor Unite

Expoziție

Filiala nr. 1

24
13.00

ONU – ordine și cooperare
internațională
(Ziua Organizaţiei Naţiunilor Unite)

Programul „Eveniment
pe mapamond”

Secția pentru Adolescenți

25
10.00 – 16.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru
bibliotecarii pentru copii

Centrul de Excelență și Formare

25
11.30
12.30

Ziua ursulețului Teddy
(International Teddy Bear Day)

Serviciul „Sărbători
pentru toți”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

25
13.00

Imagini dintr-o lume plină de magie
(Pictorul Lică Sainciuc)

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

26-27

Servicii moderne și atractive pentru
copii

Training pentru
bibliotecarii BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

26
10.00

Кто они Тролли?

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

27
10.00

Ziua Națională „Un Arbore pentru
Dăinuirea Noastră”

Campanie de
promovare și informare

Filiala nr. 1

27
14.30

Atelier de animație

Atelier

Secția Mediateca

29
11.00

At home

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

29
11.00

Brățară din mărgele

Atelierul de creaţie „Ce
pot face două mâini
dibace”

Sala Evenimente

29
12.00

„Gâsca de argint” (Poveste din Italia)

Serviciul „Ora
poveștilor”

Filiala nr. 2

30
9.00

Cărți jubiliare 2017

Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

30
13.00

Ziua Națională „Un Arbore pentru
Dăinuirea Noastră”

Oră de lectură

Filiala nr. 2

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse