Program cultural Iunie

 

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii „Ion Creangă” Iunie 2017

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare - str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-30

Cărţi jubiliare 2017

Expoziţie permanentă

Secţiile Activitate cu publicul

1-30

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Diverse localităţi din Republica Moldova

1-30

Campania Națională „Să citim
împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

1-30

Campania „Ne vedem la bibliotecă”,
ediția a II-a, Iunie – Educație
non-formală pentru copii și tineri

Campanie de promovare a serviciilor bibliotecii

Secțiile Activitate cu publicul

1
9.00

Copilul – marele explorator
al lumii
La paix, le soleil et le sourire d’un enfant
Copilăria este inima tuturor vârstelor
Ziua copilăriei, ziua bucuriei

Expoziții

Biblioteca Picilor

Secția Carte străină

Filiala nr. 2
Secția Mediatecă

1
10.30

Sărbătoarea Copilăriei

Feerie de cărți, jocuri, cireșe și alte surprize pentru casele de copii de tip familial

Eveniment organizat în colaborare cu Ambasada Chinei, Fondul Copiilor, Editura „Prut”

1
11.00

Mai rămâi copilărie!

Activitate interactivă

Filiala nr. 1
(la Grădinița nr. 215)

1, 8, 15, 22, 29
14.00-15.00

Lib Lab

Laborator digital

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

2
12.00

Albinuță din mărgele de nisip

Atelierul de creație „Ce
pot face două mâini
dibace”

Biblioteca Picilor
Secția Animații culturale și promovarea lecturii

4
11.00-14.00

Cum să-mi ajut copilul în alegerea carierei

Training pentru părinți

Centrul de Excelență și Formare

5
10.00

Raggedy Ann & Andy „Old Friends, New Friends”

Programul „Cărțile copilăriei”

Secția Carte străină
(la Grădinița „Auraș-Păcuraș”)

5
11.00

Natura este singura carte în care fiecare filă păstrează câte un adevăr
(Ziua Mondială a Mediului)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

5
12.00

„Întregul univers este o singură familie.”
(Pachauri)

Programul
„Caleidoscop ecologic”

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani

6, 9, 13, 16
10.00-13.00

Cum utilizez eficient tableta

Atelier de instruire
(pentru copii de 11-16
ani)

Centrul de Excelență și Formare

6
11.00

Les legummes

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

7, 14, 21, 28
10.00-12.00

Vreau să știu – cu EduTab descopăr

Serviciu pentru copii de
7-10 ani

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

8
11.00

„Isprăvile lui Guguță” de Spiridon Vangheli - 50 de ani de la publicare

Oră de lectură

Filiala nr. 2

8
11.00

Travelling

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

8
12.00

Ziua prietenilor fideli

Serviciul „Sărbători
pentru toți”

Secția Mediatecă

9
11.00

Veronica Podesta „DIDI Omida”

Serviciul „Ora
poveştilor”

Biblioteca Picilor

12
10.00

Ziua Internaţională împotriva
Exploatării prin Muncă a Copiilor

Convorbire

Biblioteca Picilor

13
11.00

Les fruits

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

14
10.00

Spiridon Vangheli – tezaurul copilăriei
Spiridon Vangheli „Comoara”
(Spiridon Vangheli – 85 de ani de la naştere)

Expoziție

Lecturi literare

Biblioteca Picilor

14
10.00

Spiridon Vangheli - Guguţă al lumii

Programul „Calendar literar”

Filiala nr. 1
(la Grădinița nr. 215)

14
10.00

Moi je lis

Revistă bibliografică

Secția Carte străină

14
11.30

Omul născut sub steaua norocoasă a copilăriei

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2

14
12.00

Spiridon Vangheli– bunicul tuturor copiilor

Programul „Calendar literar”

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

15
11.00

La revedere școală! Bine-ai venit, vacanță!

Cenaclul „Conştiinţa Naţională”

Filiala nr. 2

16
10.00

„Povestea unui Hobbit” de John Ronald Tolkien – 80 de ani de la publicare

Oră de lectură

Filiala nr. 2

16
10.00

OPAC - catalogul electronic al Bibliotecii: prezentare generală

Program de cultură a informaţiei „Învaţă să te informezi”

Filiala nr. 1

20
10.00

Ionuț Skrypnyk „Cea mai frumoasă”

Programul „Hai să citim o carte”

Biblioteca Picilor

21-23
9.00-17.00

Training „Servicii moderne de bibliotecă”

Training pentru bibliotecari BNC „Ion Creangă”

Centrul de Excelență și Formare

21
10.00

Lecturi publice cu Victor Prohin

Serviciul „Vin la tine cu o noutate”

Filiala nr. 2

21
10.00

Julie joue!

Programul „Vrem să cunoaștem”

Secția Carte străină

22-23
10.00-13.00

Atelier de animație

Atelier pentru copii de 11-16 ani

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

22
11.00

Sport

Clubul de limbă
engleză „Friendly
English”

Secția Carte străină

23
12.00

Micuța balerină din textile
(se dedică aniversării a 60-a a Teatrului Național de Operă și Balet)

Atelierul de creație „Ce pot face două mâini dibace”

Biblioteca Picilor
Secția Animații culturale și promovarea lecturii

23
14.00

Cuvântul poetic înaripează

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

28
10.00

Luigi Pirandello, scritor, dramaturg
italian, laureat al Premiului Nobel
pentru Literatură
(Luigi Pirandello – 150 de ani de la naştere)

Revistă bibliografică

Secția Carte străină

28
11.00

Урзула Мур, Рей Кресвель „Санитары лесного озера”

Programul „Hai să citim o carte”

Biblioteca Picilor

29
10.30
11.00

Maestru cu suflet de copil
(Lică Sainciuc – 70 de ani de la naştere)

Expoziție
Oră de lectură

Filiala nr. 2
Filiala nr. 1

 

Campania „Lecturi de vacanță”
„Vacanța fără bibliotecă nu are gust.”

Campanie de promovare a lecturii

 

5-23
10.00

Cărțile – aliații tăi puternici

Reviste bibliografice

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Taberele liceelor „Mihai Marinciuc”, „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

5, 12, 19
10.00

Mediu curat – viață sănătoasă

Convorbire

Secția Mediatecă
(la Taberele Liceului „Natalia Dadiani”, Gimnaziului „N. Costin”, școlilor primare „Antonin Ursu”, nr. 226)

5
10.00

Copilărie, dulce păpădie!

Convorbire
Lecturi comentate

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

5-23
11.30

 

 

 

 

 

13.00

 

Cum arată şi cum se poartă un om manierat;
Salutul – mod de comunicare cu oamenii;
Arta conversaţiei;
Bunele maniere la masa;
Comportamentul civilizat în viaţa de zi cu zi;
Comportamentul civilizat în timpul jocului;
Bunele maniere la şcoală;
Codul bunelor maniere în societate;
Bunele maniere în diferite situaţii deosebite
Nicolae Filimon „Omul de flori cu barba de mătase”
Barbu Delavrancea „Neghiniță”
Otilia Cazimir „A-nflorit o păpădie”
Lucian Blaga „Din copilăria mea”
Elena Farago „Cățelușul șchiop”
Ioan Slavici „Doi feți cu stea în frunte”

Programul „Codul bunelor maniere”

 

 

 

 

 

 

Programul „Scriitori români ilustrați”

 

Filiala nr. 2
(la Tabăra LT „George Meniuc”)

 

 

 

 

 

(la Tabăra Școlii Primare nr. 83 „Grigore Vieru”)

 

5, 7
16.00

День природы

Convorbire
Lecturi comentate

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

6
10.00

Vreau să știu...

Lecturi comentate

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

6, 13, 20
10.00

Povești cu peripeții

Lecturi comentate

Secția Mediatecă
(la Taberele Liceului „Natalia Dadiani”, Gimnaziului „N. Costin”, școlilor primare „Antonin Ursu”, nr. 226)

6
11.00

Minunata lume a poveștilor
Ion Druță „Povestea furnicii”

Revistă bibliografică
Ora poveștilor

Filiala nr. 1
(la Tabăra Liceului „Ion și Doina Aldea-Teodorovici”)

6
14.00

Ребятамозверятах

Convorbire

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

7
10.00

O călătorie prin Cartea Roşie a Republicii Moldova

Convorbire

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

7, 14, 21
10.00

Ziua Fanteziei

Lecturi comentate

Secția Mediatecă
(la Taberele Liceului „Natalia Dadiani”, Gimnaziului „N. Costin”, școlilor primare „Antonin Ursu”, nr. 226)

7
16.00

Весело о серьезном

Convorbire
Lecturi comentate

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

8
10.00

În lumea basmelor și a legendelor

Lecturi comentate

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

8, 15, 22
10.00

Ce e bine și ce-i rău

Convorbire

Secția Mediatecă
(la Taberele Liceului „Natalia Dadiani”, Gimnaziului „N. Costin”, școlilor primare „Antonin Ursu”, nr. 226)

8
10.00

В мире много сказок
Ион Крянгэ „Белый Арап”

Expoziție
Ora poveștilor

Filiala nr. 1
(la Tabăra Gimnaziului nr. 86)

8, 13, 15, 20, 22
11.00

Engleza pentru cei mici

Program de studiere a
limbii engleze

Secția Carte străină
(la Grădinița „Auraș-Păcuraș”)

8, 15, 22
15.00

Румынские писатели – детям

Lecturi comentate

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

9
10.00

Orice gâză, orice floare are rostul ei sub soare

Lecție interactivă

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

9, 16, 23
10.00

Drepturile în culorile copilăriei

Convorbire

Secția Mediatecă
(la Taberele Liceului „Natalia Dadiani”, Gimnaziului „N. Costin”, școlilor primare „Antonin Ursu”, nr. 226)

9, 12, 16,  19, 23
11.00

Story time

Ora poveștilor

Secția Carte străină
(la Tabăra Școlii auxiliare nr. 7)

9, 16
14.00

Деньфантазера

Lecție interactivă

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

12
10.00

Sfaturi utile pentru tine şi prietenii tăi

Prezentarea colecției
„Strict secret”

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

12
10.00

Călătorim cu personaje din desene animate

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 1
(la Tabăra Liceului „Doina și Ion Aldea-Teodorovici”)

12
16.00

Деньпочемучек

Convorbire

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

13
10.00

Pământul, Omul şi Cosmosul

Convorbire

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

13
11.00
13.00

Ce știți despre BNC „Ion Creangă”

Convorbire

Biblioteca Picilor
(la Tabăra Gimnaziului nr. 7)
(la Tabăra Școlii Primare nr. 83 „Grigore Vieru”)

13, 20
15.00

Ребятам о зверятах

Convorbire

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

14
10.00

Cartea – izvor de înţelepciune

Convorbire

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

14
11.00

Spiridon Vangheli „Comoara”

Lecturi literare

Biblioteca Picilor
(la Tabăra Școlii Primare nr. 83 „Grigore Vieru”)

14, 21
16.00

День приключений

Convorbire

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

15
10.00

Din moşi-strămoşi

Convorbire

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

15
10.00

Spiridon Vangheli – Guguță al lumii

Revistă bibliografică
Victorină literară

Filiala nr. 1
(la Tabăra Liceului „Doina și Ion Aldea-Teodorovici”)

15, 22
10.00

In vacanța humuleșteană

Lecturi comentate

Secția Mediatecă
(la Taberele Liceului „Natalia Dadiani”, Gimnaziului „N. Costin”, școlilor primare „Antonin Ursu”, nr. 226)

16
10.00

Vara cu eroii cărților lui Spiridon Vangheli

Lecturi comentate

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

16
13.00

Cărți noi

Revistă bibliografică

Biblioteca Picilor
(la Tabăra Gimnaziului nr. 7)

19
10.00

În lumea poveştilor

Lecturi comentate

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

19
10.00

Любимые мультяшки
П. Ершов „Конек-горбунок”

Expoziție
Ora poveștilor

Filiala nr. 1
(la Tabăra Gimnaziului nr. 86)

19
11.00

Cărți jubiliare

Revistă bibliografică

Biblioteca Picilor
(la Tabăra Școlii Primare nr. 83 „Grigore Vieru”)

19
16.00

День мастеров
Румынские писатели – детям

Atelier de creație
Lecturi comentate

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

20
10.00

Muzeul naturii

Convorbire

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

20
13.00

Ionuț Skrypnyk „Cea mai frumoasă”

Programul „Hai să citim o carte”

Biblioteca Picilor
(la Tabăra Gimnaziului nr. 7)

21
10.00

Trucuri, magii şi labirinturi cu ajutorul matematicii

Lecție interactivă

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

21
10.00

Мир приключений
Нескучные каникулы

Expoziție
Victorină

Filiala nr. 1
(la Tabăra Gimnaziului nr. 86)

22
10.00

Amuzament şi voie bună!

Ora veselă

Secţia Activitate cu publicul de 11-16 ani
(la Tabăra Liceului „Mihai Marinciuc”)

23
14.00

День провозглашения
суверенитета Молдовы

Concurs de poezie

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă
(la Taberele liceelor „I.S. Neciui-Levițchi”, „A. Cehov”, Școlii nr. 95)

 

 

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse