Program cultural Mai

 

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii „Ion Creangă” în Mai 2017

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare - str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

2-31

Cărţi jubiliare 2017

Expoziţie permanentă

Secţiile Activitate cu publicul

2-31

Petre Ispirescu – împăratul basmelor

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

2-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Diverse localităţi din Republica Moldova

2-31

4
13.00

Campania Națională „Să citim
împreună!”

Nicolae Popa „Ghiozdanul zburător”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

Filiala nr. 1

1-31

Campania „Ne vedem la bibliotecă”,
ediția a II-a, Mai – Familie

Campanie de promovare a serviciilor bibliotecii

Secțiile Activitate cu publicul

2
9.00

Ion Vatamanu – un poet al „Pământului”
(Ion Vatamanu – 80 de ani de la naştere)

Expoziție

Biblioteca Picilor

2, 5, 8, 12, 16, 19, 23
10.00

Sunt ECO, am portofoliu digital

Serviciu de promovare a TI și a ecologiei pentru profesori (cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă

2
10.30

Un tribun al renașterii naționale
(Ion Vatamanu – 80 de ani de la naştere)

Expoziție
Revistă bibliografică

Filiala nr. 2

2-5
12.40

Война и детские судьбы

Programul „Eveniment pe mapamond”

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

2, 16, 23, 30
14.00

Atelier de povești digitale pentru copii și părinți

Serviciu de incluziune digitală și stimulare a creativității

Centrul de Excelență și Formare

3, 10, 17, 24, 31
11.00

Ora de joacă

Serviciu pentru copii de 4-6 ani și părinți

Biblioteca Picilor

3
11.30

Принцессы, великаны и коты сомнений в фантастическом мире Алана Маршала
(Allan Marshall – 115 ani de la naștere)

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediatecă
(la Liceul „N. Gogol”)

3
12.30

Ко дню Европы

Joc interactiv

Secția Mediatecă
(la Liceul „N. Gogol”)

3
14.30

Scriitorul Petre Popa

Întâlnire cu scriitorul

Filiala nr. 1

4
13.00

Atât de mult al Poeziei…

Cenaclul „Conștiința Națională”

Filiala nr. 2

4, 18, 25
14.00

Lib Lab

Laborator digital

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

5

Europe Day is a celebration of peace and unity

Expoziție

Secția Carte străină

5
9.30

Marcela Mardare „Fapta bună pentru om este cunună”

Programul „Hai să citim o carte”

Biblioteca Picilor

5
10.00

Ziua Europei – o sărbătoare a păcii și unității
(Ziua Europei)

Programul „Eveniment
pe mapamond”

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

5
10.30

Sub aripa culorilor lui Emil Childescu
(Emil Childescu – 80 de ani de la naștere)

Călătorie virtuală

Filiala nr. 2

5
13.00

De Ziua Europei

Expoziție de documente 
AV și electronice
Joc intercativ

Secția Mediatecă

7
11.00

Thinking. Speaking

Clubul de
limbă engleză
„Friendly English”

Secția Carte străină

7
11.00

Iepuraș Tilda

Atelierul de creaţie „Ce pot face două mâini dibace”

Secţia Animaţii culturale şi promovarea lecturii

7
12.00

Sigrid Laube „Balul florilor”

Serviciul „Ora poveştilor”

Biblioteca Picilor

7
12.00

Escape From The Castle

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

10
10.00

Codul bunelor maniere în vizită

Atelier de bune maniere pentru copii

Filiala nr. 1

10
11.30

Эдвард Лир: стихи из чепухи
(Edward Lear – 205 ani de la naştere)

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediatecă
(la Liceul „N. Gogol”)

10
13.00

Insectele – prieteni sau dușmani?

Clubul „Deceluş”

Biblioteca Picilor

11-14

Salonul Internaţional de Carte pentru Copii şi Tineret, ediţia a XXI-a

Expoziţii
Lansări de carte
Ateliere
Conferințe

CIE MOLDEXPO
Pavilionul 3

11
11.00

Ascultă povestea mea preferată: Program de promovare a cărții și lecturii

Lectura poveștilor cu prezentatoarea radio și TV Mariana Bahnaru

CIE MOLDEXPO
Pavilionul 3

11-14
10.00-18.00

Amintiri și povești de la Creangă

Concurs de lectură

CIE MOLDEXPO
Pavilionul 3

12
11.00

Creăm povești digitale

Atelier de creație pe tabletă

CIE MOLDEXPO
Pavilionul 3

12
13.20

Făt Frumos și Fetele pe gânduri

Atelier de creație cu scriitorul Iulian Filip

CIE MOLDEXPO
Pavilionul 3

12
15.30

Atelier de animație

Atelier

CIE MOLDEXPO
Pavilionul 3

12
10.00

Bibliotecile în serviciul copiilor: oportunități pentru dezvoltare, instruire, comunicare

Sesiunea de comunicări

Biblioteca Națională a RM

13
11.00

Forumul Copiilor – laureaţi ai Concursului republican „Biblioteca – cheia succesului meu”

Concurs

CIE MOLDEXPO
Pavilionul 3

13
11.00

Semne de carte hazlii

Atelier pentru copii și adulți de la Cluburile „MeșteRICH” și „Ce pot face două mâini dibace”

CIE MOLDEXPO
Pavilionul 3

14
9.30

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Ședință

CIE MOLDEXPO
Pavilionul 3

15
10.00

Familia – cel mai de preț dar al vieții
Zina Cenușă „Să mă vadă mama!”
(Ziua Internaţională a Familiei)

Expoziţie
Lecturi literare

Biblioteca Picilor

15
10.00

Familia este nucleul civilizaţiei

Programul „Eveniment
pe mapamond”

Filiala nr. 1

15
10.00

Familia – celula societății

Oră de lectură

Filiala nr. 2

15
12.00

Opere literare ce promovează valorile familiei

Programul „Eveniment
pe mapamond”

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

15
14.00

Simbolul familiei mele

Atelier de desen pe
tabletă

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

16-17

16
11.00

18.00

Festivalul Internaţional de Poezie „Grigore Vieru”, ediţia a IX-a

Poetul cu glas de veșnicie

 

Gala Premiilor Festivalului
Grigore Vieru sau numele tău, Poezie

Duplex Chişinău-Iaşi

 

Medalion literar-artistic
Expoziție de carte

Spectacol omagial

 

 

Filiala nr. 2

Sala de spectacole a Teatrului de Păpuși „Licurici”

16
12.40

Семь Я Семьи

Program de promovare a valorilor familiei „Семья – малое государство”

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

17
10.00

Lecturi publice cu Ianoș Țurcanu

Serviciul „Vin la tine cu
o noutate”

Filiala nr. 2

17
12.00

Curățenia este mama sănătății

Program de promovare
a modului sănătos de
viață „ABC-ul sănătății”

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

17
12.40

Мальчик со шпагой, прекрасная второгодница и другие

Program de promovare
a lecturii
„Одноклассники 
и однокласницы”

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

18
10.30

Muzeele de artă din lume

Călătorie virtuală

Filiala nr. 2

18
11.00

Ziua Internaţională a Muzeelor

Programul „Univers cultural”

Filiala nr. 1

18
12.00

Opere pentru posteritate

Programul „Univers
cultural”

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

18
13.00

Cele mai fascinante muzee culinare
(Ziua Internaţională a Muzeelor)

Prezentare de site-uri
web

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

18
13.30

Журналы „Костер”, „ЧиП”

Revistă bibliografică

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

19
10.00

„Povestea lui Harap Alb” de Ion Creangă - 140 de ani de la publicare

Programul „Poveşti fără graniţe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

19
12.40

Кто живёт в „Городке в табакерке”: Владимир Одоевский

Program de promovare a lecturii „Волшебники приходят к людям”

Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani

20
10.00

Faza republicană a Concursului literar ,,La izvoarele înţelepciunii”, ed. a XXVII-a, „Petre Ispirescu”

Concurs de lectură

Filiala nr. 2
Secţia Asistenţă de specialitate, coordonare şi cooperare

21
11.00

Au zoo

Clubul de limbă
franceză „Le français joueuse”

Secția Carte străină

21
12.00

Confecționăm flori de primăvară

Clubul „MeșteRICH”

Biblioteca Picilor

22
10.00

Cunoaşterea potenţialului creativ

Clubul „Generaţia NEXT”

Filiala nr. 1

23
10.30

Hans Christian Andersen „Veșmântul cel nou al regelui” – 180 de ani de la publicare

Programul „Cărți jubiliare – 2017”

Filiala nr. 2

23
11.00

Folclorul – izvor  de dăinuire spirituală

Conferință video cu utilizatorii Bibliotecii Naționale pentru Copii a Ucrainei

Filiala nr. 2

24

William Shakespeare „King Lear”

Programul „Clasicii literaturii universale”

Secția Carte străină
(la Liceul „N. Gogol”)

24
10.00

Кто такой Змей Горынич?

Clubul „Всезнайка”

Biblioteca Picilor

24
10.00

Cu tableta în lumea poveștilor

Serviciul „Ora poveștilor”

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

24
11.00

Певец родной природы – Константин Паустовский

Clubul de lectură
„Час книги”

Filiala nr. 1

24
11.30
12.30

Путешествие по стране Паустовского
(Konstantin Paustovskij – 125 de ani de la naştere)

Programul „Digi-books: Увлекательное чтение для юного гения”

Secția Mediatecă
(la Liceul „N. Gogol”)

26
11.00

Herbert Wells „Omul invizibil” – 120 de ani de la publicare

Programul „Cărți jubiliare – 2017”

Filiala nr. 2

28
12.00

„Храбрый олененок”

Cinemateca Picilor

Biblioteca Picilor

28
12.00

„Un prieten de nădejde” (Poveste din Spania)

Serviciul „Ora poveștilor”

Filiala nr. 2

29
9.00

Его книги – богатый источник сведений о природе
(Ivan Sokolov-Mikitov – 125 de ani de la naştere)

Expoziție

Biblioteca Picilor

30
10.00

Елена Литвиненко „Новая семья”

Programul „Hai să citim o carte”

Biblioteca Picilor

31
9.00

Певец родной природы – Константин Паустовский
(Konstantin Paustovskij – 125 de ani de la naştere)

Expoziție

Biblioteca Picilor

 

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse