Program cultural Aprilie

 

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii „Ion Creangă” în Aprilie 2017

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfăşurării activităţii ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor, Activitate cu publicul de 11-16 ani, Mediatecă, Carte străină, Centrul de Excelenţă şi Formare - str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-30

Cărţi jubiliare 2017

Expoziţie permanentă

Secţiile Activitate cu publicul

1-30

Petre Ispirescu – împăratul basmelor

Expoziție permanentă

Secțiile Activitate cu publicul

1-30

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Diverse localităţi din Republica Moldova

1-30

Campania Națională „Să citim
împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

1-30

Campania „Ne vedem la bibliotecă”,
ediția a II-a, Aprilie – Incluziunea
digitală

Campanie de promovare a serviciilor bibliotecii

Secțiile Activitate cu publicul

2-9

Săptămâna Lecturii și a Cărții pentru Copii

 

 

2
9.00

Cartea știe tot și nimic nu uită
Cartea – făclia lumii
Cărţile copilăriei
Ascultă povești, înțelege oameni

Expoziții

Biblioteca Picilor
Filiala nr. 2
Filiala nr. 1
Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

2
9.00

Cioc vioi și ochi zglobii,
Spune-mi tu de unde vii?
(Ziua Internaţională a Păsărilor)

Expoziție

Biblioteca Picilor

2
9.00

Ziua de naștere a… glumei
(Ziua Umorului)

Expoziție

Filiala nr. 1

2
11.00

La santé

Clubul de
limbă franceză
„Le français joueuse”

Secția Carte străină

2, 9
12.00

Școala lui Tablețel-Istețel

Serviciu de educație
timpurie a preșcolarilor

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

2
12.00

Râdeți cu noi, ca să nu râdem de voi!

Cenaclul „Conştiinţa Naţională”

Filiala nr. 2

2
13.00

Creăm semne de carte hazlii

Clubul „MeșteRICH”
Atelierul de creaţie „Ce pot face două mâini dibace”

Biblioteca Picilor

3
10.00

Frații Grimm „Hänsel și Gretel”

Ora poveștilor

Secția Carte străină
(la Grădinița „Auraș-Păcuraș”)

3
11.00

Cartea e viața mea

Salonul literar-artistic „La Creangă”

Filiala nr. 2

4
9.00

În căutarea aventurilor

Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

5
10.00

Ascultă povestea mea preferată

Lectura poveștilor cu ministrul culturii Monica Babuc

Biblioteca Picilor

5
11.00

O felicitare pentru eroul preferat din carte = Поздравительная открытка любимому герою книги

Atelier de desen
Expoziție de felicitări

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

5
12.00

„Povestea unui Hobbit” de John Ronald Tolkien – 80 de ani de la publicare

Lecturi comentate din Programul „Cărți jubiliare – 2017”

Filiala nr. 2

5, 26
15.00

Sunt ECO, am portofoliu digital

Serviciu de promovare a TI și a ecologiei pentru elevi (cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă

6
10.30

Cum se face o carte

Oră de lectură

Filiala nr. 2

6
11.00

O carte este un dar pe care îl poţi deschide iar şi iar

Întâlnire cu scriitorul Petre Popa

Filiala nr. 1

6, 13,  27
14.00

Lib Lab

Laborator digital

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

6
14.00

„Licurici septuagenar”
(Teatrul Republican de Păpuși „Licurici” – 70 de ani)

Lansarea volumului omagial, incursiune istorico-bibliografică

Filiala nr. 2

6
16.00

Sunt ECO, am portofoliu digital

Serviciu de promovare a TI și a ecologiei pentru profesori (cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Activitate cu publicul de 11-16 ani
Secția Mediatecă

7
10.00

ABC-ul sănătății
(Ziua Mondială a Sănătăţii)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

7
11.00

Настоящий классик детской литературы
(Ûrij Družkov – 90 de ani de la naştere)

Clubul de lectură
„Час книги”

Filiala nr. 1

7
13.00

Minte sănătoasă în corp sănătos
(Ziua Mondială a Sănătăţii)

Clubul „Traista cu sănătate”

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

7
13.00

Ziua „Desenează o pasăre”
(Draw a Picture of a Bird Day)

Atelier de desen
Serviciul „Sărbători
pentru toți”

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

7
14.00

Tablet-Picii creează povești

Serviciu de creare a poveștilor digitale
pentru copii de 9-10 ani
(cu înscriere realabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Filiala nr. 1

9
11.00

Feelings

Clubul de
limbă engleză
„Friendly English”

Secția Carte străină

9
12.00

English Short Stories for Kids

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

9
12.00

Veronica Podesta „NUȚI Albinuța”

Serviciul „Ora poveştilor”

Biblioteca Picilor

10
10.00

Lumina Sfintei Învieri

Expoziție de documente AV și electronice

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

11
10.00

Lumea muzicii

Serviciul „Vreau să știu – cu EduTab descopăr”

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

11
13.30

De ce cartea este prietenul omului?

Clubul „Deceluş”

Biblioteca Picilor

11, 18, 25
14.00

Cum utilizez eficient tableta

Atelier de instruire pentru copii de 11-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

12
9.30

„Cum au apărut păsările cu penaj colorat”

Programul „Hai să citim o carte”

Biblioteca Picilor

12
10.00

Lecturi publice cu Ion Anton

Serviciul „Vin la tine cu o noutate”

Filiala nr. 2

13
10.30

Cunosc monumente și locuri istorice din Moldova
(Ziua Internaţională a Monumentelor şi Locurilor Istorice)

Călătorie virtuală

Filiala nr. 2

14

Hristos a înviat!

Expoziție

Filiala nr. 2

14
10.00

Кто они, Волшебные вещи?

Clubul „Всезнайка”

Biblioteca Picilor

18
10.00

Ziua Internaţională a Monumentelor şi Locurilor Istorice

Programul „Univers cultural”

Filiala nr. 1

19
9.30

Terra, suntem copiii tăi!
Tamara Artemieva „Bebelușul”
(Ziua Internaţională a Planetei
Pământ)

Expoziţie
Lecturi literare

Biblioteca Picilor

19
10.00

Cu tableta în lumea poveștilor

Serviciul „Ora poveștilor”

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediatecă

19
11.00

„Poveşti spuse la telefon” de Gianni Rodari - 55 de ani de la publicare

Programul „Poveşti fără graniţe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

20, 28
10.00-16.00

Replicarea serviciului „Atelier de
animație”

Sesiune de instruire

Centrul de Excelență și Formare

21

Bibliotecarul – călăuză spre cartea cea mai bună pentru tine
(Ziua Bibliotecarului)

Expoziție

Filiala nr. 2

21
11.00

Cartea - poartă deschisă spre cunoaștere
(Ziua Mondială a Cărţii şi a Dreptului de Autor)

Programul „Eveniment pe mapamond”

Filiala nr. 1

25
10.00

Bunele maniere la masă

Atelier de bune maniere pentru copii

Filiala nr. 1

25
10.30

Omul bun este prietenul Pământului
(Ziua Internaţională a Planetei Pământ)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

26
10.00

Cânt cu mult drag Drapelul țării mele
(Ziua Drapelului de Stat al Republicii Moldova)

Oră de lectură

Filiala nr. 2

26
10.00

Scopul nostru în viaţă

Clubul ,,Generaţia NEXT”

Filiala nr. 1

26
11.30

Ziua „Spune o povestire”
(Tell a Story Day)

Serviciul „Sărbători
pentru toți”

Secția Mediatecă
(la Liceul „N. Gogol”)

26
12.00

Planète Terre

Programul „Vrem să cunoaștem”

Secția Carte străină

26
12.30

Как стать человеком: советы В. Осеевой

Programul „Audioteca: Учимся слушать и понимать”

Secția Mediatecă
(la Liceul „N. Gogol”)

27
10.00

Анна Макулина „Самая лучшая птица”

Programul „Hai să citim o carte”

Biblioteca Picilor

30
11.00

Le chambre

Clubul de
limbă franceză
„Le français joueuse”

Secția Carte străină

30
12.00

„Cum se țin secretele” (Poveste din România)

Serviciul „Ora poveștilor”

Filiala nr. 2

 

 

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse